Samsung 970 Evo NVMe 1 TB hız sorunu

TurgutBerk

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, elimde yeni aldığım söz konusu SSD'den var. Test sonuçlarım aynen söylendiği rakamlarda çıkıyor: 3500 okuma, 2600 yazma şeklinde. Fakat ben kendim bir dosya kopyalarken veya bir program kurarken en fazla 350 MB/sn görüyorum, videolardaki gibi 1.5 GB/s hızlara ulaşamıyorum. Bunun nedeni nedir? Anakart modelim MSI X470 GAMING Plus.

Teşekkürler, iyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gördüğünüz videolardaki benchmarkları çalıştırın. Crystaldiskmark, ATTO, AS SSD Benchmark gibi.

Gerçek dünya deneyimi ile sentetik testler bir olmaz. Testlerde tek parça sıkıştırılmış veya ham veri yazılıp siliniyor. Sizin aktardığınız dosyalar parçalı.

Anakart modelim MSI X470 GAMING Plus.
Anakartta tercih edilmesi gereken ilk slotamı taktın?
Zaten 3GB/s gibi bir kopyalama bekleme onlar farklı ölçülüyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bunu izlemeni tavsiye derim.

Merhabalar, elimde yeni aldığım söz konusu SSD'den var. Test sonuçlarım aynen söylendiği rakamlarda çıkıyor: 3500 okuma, 2600 yazma şeklinde. Fakat ben kendim bir dosya kopyalarken veya bir program kurarken en fazla 350 MB/sn görüyorum, videolardaki gibi 1.5 GB/s hızlara ulaşamıyorum. Bunun nedeni nedir? Anakart modelim MSI X470 GAMING Plus.

Teşekkürler, iyi forumlar.

Hocam her diskin bir IOPS değeri vardır mesela 10 bin dosyayı aynı anda atarsanız hız düşük olacaktır ancak 10 GB tek bir dosya aktarırken hız yüksek olacaktır.

CrystalDiskInfo'dan ekran görüntüsü paylaşın.
Magician yükleyip Firmware vb. güncelleştirmeleri yapın.
Ekran kartınız en üst slottadır umarım. Aynı şekilde SSD'yi de üstteki slota takıyorsunuzdur. Değilse öyle yapın.
Gördüğünüz videolardaki benchmarkları çalıştırın. Crystaldiskmark, ATTO, AS SSD Benchmark gibi.

Gerçek dünya deneyimi ile sentetik testler bir olmaz. Testlerde tek parça sıkıştırılmış veya ham veri yazılıp siliniyor. Sizin aktardığınız dosyalar parçalı.
Hocam her diskin bir IOPS değeri vardır mesela 10 bin dosyayı aynı anda atarsanız hız düşük olacaktır ancak 10 GB tek bir dosya aktarırken hız yüksek olacaktır.
Hocam dediğim gibi hızlar testlerde normal çıkıyor. Ekran kartının üstündeki slotta. Sadece veri aktarımındaki GB/s hızları neden göremediğimi merak etmiştim. Sanırım dosyanın ne kadar parçalı veya sıkışmış olduğu ile ilgili. Teşekkür ediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı