NVMe M.2 Samsung Evo 970 SSD hız sorunu

I223TTIN

Kilopat
Yer
Gaziantep - Hatay
Daha fazla  
Meslek
Zihin Engelliler Öğretmeni
Selamlar. Oncelikle sistemim;
i7 7700K ıslemci.
ASUS Maximus IX Z270 anakart.
ASUS GTX 1080.
Corsair Vengeance 4*8 GB 32 GB RAM.
Samsung Evo Plus 970 NVMe SSD.
2*1TB WD HDD
Orijinal Windows 10 1809.

Sistemimdeki sorunum su.

Hiz testinde SSD kagit uzerindeki okuma yazma degerlerini veriyor.

BIOS'dan PCI modunda X4 hizinda ayarli SSD
Ama surucu siralamasinda nasil yaprsam yapayim Windows kurulum ekraninda son sirada gorunuyor.

Fakat sistemi ilk acilisinda BIOS ekraninin gelmesi uzadi ve sanki BIOS goruntusu gelmeden tekrar reset atiyormus gibi davraniyor.

Sistemimin son BIOS zamani 22 saniye olarak gosteriyor gorev yoneticisi.

Bilgisayar acildiktan sonra otomatik baslayan programlarin bile tam olraka acilmasi 15 sn ekstra suruyor.

Bu acilis suresi eski SATA SSD ile ayni.

Format attim temiz kurulum yaptim BIOS guncel driverler guncel ama yine de o NVM e SSD isik hizindaki hizlarini alamiyorum.
Neler yapmam lazim gorulerinizi bekliyorum? Harcadigim para bosa gitmis hissi uyandirmmaya basladi cunku bende.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartınızda Nvme support açık mı kontrol eder misimiz BIOS'tan? Birse Crystaldiskmark ile hız testi yapıp paylaşır mısınız?

682538EC-39BD-4BEF-8988-15661EB83605.jpeg

Guncelledim ayni hala sonuc.
Programlar SSD'de kurulu değil mi? Valla bir sıkıntı var ama anlayamadım. Çünkü SSD ile 10-15 saniye beklemeniz normal değil. BIOS'u kontrol etmiş miydiniz? Bazen Nvme support kapalı olabiliyor.

Sorununuza çözüm getirmiş olabilirim belki. 2 tane HDD hangi sata portlarına bağlı? M.2 hangi yuvada takılı? Eğer ekran kartının üstündeki yuvayı kullanıyorsanız M.2 için Sata 1 portu iptal oluyor. Anakartınızın dökümanını inceledim. Eğer buna dikkat ederek takmadıysanız bir çakışma söz konusu olabilir.

Aynı şekilde chipsetin altındaki yuvaya taktıysanız Sata 5 ve 6 portu iptal oluyor.

HDD'lerde Raid varmı?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı