Elektronik Samsung 970 EVO Plus 1TB 1.266,80 TL, Samsung 980 Pro 1TB 1.973,24 TL

Bu kadar büyük fark için farklı bir teknoloji kullanıyor olsalar gerek. Bende tam olarak bilmiyorum lakin katman farkının bir parmağı vardır diye düşünüyorum. Kaynak:

Ben gerçek Dünya farklılıklarının 2 kat bile olacağını sanmıyorum. Biri diğerinden belki %20-30 daha iyi olabilir ama kağıt üstündeki veriler gibi olacağını sanmıyorum.

Ben gerçek Dünya farklılıklarının 2 kat bile olacağını sanmıyorum. Biri diğerinden belki %20-30 daha iyi olabilir ama kağıt üstündeki veriler gibi olacağını sanmıyorum.

Yanlışlık olabileceği için kendi sitelerine de baktım lakin Samsung tam değer vermemiş. 1.000.000'a kadar IOPS yazmışlar. KC3000 kendi sitesinde 1 TB için 900K'ya 1.000.000 IOPS değeri vadediyor. Kısacası IOPS konusunda da eşit sayabiliriz. Lakin KC3000 yine geneline bakarsak daha iyi oluyor.

Ek geçeyim, KC3000 1 TB için 800 TBW sunarken 980 Pro 600 TBW sunuyor. Bu da daha uzun ömürlü olduğunu gösterir.

Yanlışlık olabileceği için kendi sitelerine de baktım lakin Samsung tam değer vermemiş. 1.000.000'a kadar IOPS yazmışlar. KC3000 kendi sitesinde 1 TB için 900K'ya 1.000.000 IOPS değeri vadediyor. Kısacası IOPS konusunda da eşit sayabiliriz. Lakin KC3000 yine geneline bakarsak daha iyi oluyor.

KC3000 alacaklara bir öneri, soğutucusuz kullanmasınlar. SSD'nin sıcaklığı ekran kartı sıcaklıklarını geçebiliyor.

KC3000 alacaklara bir öneri, soğutucusuz kullanmasınlar. SSD'nin sıcaklığı ekran kartı sıcaklıklarını geçebiliyor.

Böyle bir SSD'yi PCI-e 4.0 desteği olmayan bir anakarta takacaklarını sanmıyorum. Zaten PCI-e 4.0 destekli bildiğim kadarıyla tüm anakartlarda M2 soğutucu bulunuyor.

Ekran kartı sıcaklıklarını geçmesi abartı. Laptoplarda kullananlar bile var.

Böyle bir SSD'yi PCI-e 4.0 desteği olmayan bir anakarta takacaklarını sanmıyorum. Zaten PCI-e 4.0 destekli bildiğim kadarıyla tüm anakartlarda M2 soğutucu bulunuyor.

Ekran kartı sıcaklıklarını geçmesi abartı. Laptoplarda kullananlar bile var.

Bir SSD'yi 50-55 derecede kullanmak ile 70 küsür derecelerde kullanmanın ömür açısından gözle görülür bir fark yaratacağını düşünüyorum.

Bir SSD'yi 50-55 derecede kullanmak ile 70 küsür derecelerde kullanmanın ömür açısından gözle görülür bir fark yaratacağını düşünüyorum.

Bir arkadaş laptopta 55 derece olduğu için şikayet ediyordu burada. 70 derece olduğunun kaynağını atabilir misiniz?

Zaten soğutucusuz bu seviye SSD'ler direk kullanılmamalıdır.

Technopat'ta görüp Amazon Almanya'dan 970 EVO Pro siparişi vermiştim 1400 küsur liraya. İyi fiyatlarmış bu sitedekiler.

Hocam bende geçen günü verdim 970 EVO Plus ama normalde ürünün garantisi 5 yıl Amazon Almanya'dan geldiği için ürün 2 yıl garantili oluyor iptal ettim. En sağlıklı TR'den almak bir de Kingston kc ile fruy diye modelleri var okuma yazma hızları daha yüksek fakat sunduğu teknoloji Samsung 980 Pro da daha fazla araştırmalarıma göre. bence ince hesaptan 1tb 980 pro sipariş ettim

Bilmeden konuşanlar için karşılaştırma yapalım:

980 Pro kontrolcüsü Samsung elpis, KC3000 kontrolcüsü phison e18. phison E18 biraz daha iyi, arada çok fark yok.

Memory kısmında 980 Pro 64 katman iken KC3000 176 katman 😀 Samsung her ne kadar 1xxl NAND'ları ile aradaki farkı birazcık kapatabilse bile asla 176 katman kadar olamaz.

IOPS değerlerinde ise 980 Pro random okumada 22,000 IOPS, random yazmada 60,000 IOPS iken KC3000 random okumada 900,000 IOPS, random yazmada ise 1, 000, 000 IOPS. Ayrıca Samsung küçük SLC'si sağ olsun bazen sorun çıkarabiliyor. Sorun yaşayan arkadaşı da etiketleyelim @P R O F O U N D

Öyle "sadece okuma yazma hızları ile olmuyor" demekle bitmiyor. Sebeplerini de açıklamak gerek.

Paylaştıgın sitede veriler daha donanımlı gösteriyor Kingston'u sipariş ettiğim Samsung 980 Pro'yu iptal ettim. Şimdi Kingston fruy diye modeli var 1TB onu alacağım inşllah pişman olmam.

Hocam bende geçen günü verdim 970 EVO Plus ama normalde ürünün garantisi 5 yıl Amazon Almanya'dan geldiği için ürün 2 yıl garantili oluyor iptal ettim. En sağlıklı TR'den almak bir de Kingston kc ile fruy diye modelleri var okuma yazma hızları daha yüksek fakat sunduğu teknoloji Samsung 980 Pro da daha fazla araştırmalarıma göre. Bence ince hesaptan 1TB 980 Pro sipariş ettim.

Paylaştıgın sitede veriler daha donanımlı gösteriyor Kingston'u sipariş ettiğim Samsung 980 Pro'yu iptal ettim. Şimdi Kingston fruy diye modeli var 1TB onu alacağım inşllah pişman olmam.

Herkes bir şey diyor kime inanacagımızı şaşırdık peki siz bu iki model arasındaki farkı biliyor musunuz Kingston fruy ile KC3000 araındaki farkları hangisi alınmalı bütçe önemli değil.

Son düzenleme:
Hocam bende geçen günü verdim 970 EVO Plus ama normalde ürünün garantisi 5 yıl Amazon Almanya'dan geldiği için ürün 2 yıl garantili oluyor iptal ettim. En sağlıklı TR'den almak bir de Kingston kc ile fruy diye modelleri var okuma yazma hızları daha yüksek fakat sunduğu teknoloji Samsung 980 Pro da daha fazla araştırmalarıma göre. bence ince hesaptan 1tb 980 pro sipariş ettim

Herkes bir şey diyor kime inanacagımızı şaşırdık peki siz bu iki model arasındaki farkı biliyor musunuz Kingston fruy ile KC3000 araındaki farkları hangisi alınmalı bütçe önemli değil.
Arada yazma hızı farkı ve 256Mx16 DRAM düzeni farkı var. KC3000 yanlış bilmiyorsam DRAM konusunda bu kadar iyi değil. Burada da SSD Tier List bulunuyor:

Arada yazma hızı farkı ve 256MX16 DRAM düzeni farkı var. KC3000 yanlış bilmiyorsam DRAM konusunda bu kadar iyi değil. Burada da SSD Tier List bulunuyor:

Yani diyorsunuz ki DRAM olarak fruy daha iyi öyle mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı