Samsung 970 EVO Plus yazma hızı çok düşük

Den32

Picopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Samsung 970 Evo Plus 1 TB
Merhaba arkadaşlar Samsung 970 EVO Plus 1TB M.2 SSD yeni aldım.

Monster Abra A7 v12.4 Anakart NVMe uygun PCI Express 3.0. Magician yazılımında değerler olması gerektiği gibi (iops 200k Normalmi?). ama dosya kopyalama da canımı sıkıyor. Normal 7200 RPM Hard diskte takılı, o daha hızlı kopyalama yapıyor.
Biraz araştırma yaptım hiçbir şey bulamadım ısınma sebep olur diye düşündüm. Ama bilgisayarı açar açmaz SSD'nin kendi içinde kopyalama yaptım 1 veya 2 saniye 1 GB aktarım yapıyor ondan sonra kilobaylara bile düşdüğü oluyor. NVMe driver kurulu.(Standart NVME Express Denetleyicisi, Samsung Nvme Controller) BIOS Güncelmi bilmiyorum. Güncel Olduğunu düşünüyorum yeni aldım diyebilirim.

2 adet M.2 portum takılı.
1. port 250 GB Samsung PM9A1 PCI 4.0 OEM SSD, Sistem diski olarak kullanıyorum memnunum
2. port 1 TB Samsung 970 EVO Plus PCI 3.0 bazı ağır programları çalıştırmak için aldım ( memnun değilim) hayal kırıklığı
3. SATA 500GB Seagate Momentus ST9500420AS Hard Disk
emektar ( emekliliğe ayrılacak çöp dosyalar falan)
Ama 970 EVO Plus'tan daha hızlı işlemi bitiriyor kafam karıştı.
Nerede yanlış yapıyorum. Technopat'taki incelmelere bakıyorum, benimki yanından geçmiyor.
belki çözümü kolaydır ben yanlış yapıyorumdur.
Yardımcı olursanız çok mutlu olurum şimdiden her şey için teşekkürler.
Not SSD sıcaklığı 60° dereceyi geçmedi. Testi yaptığımda 45° idi test sırasında 55° dereceye çıktı.

Magician uygulamasının görselini paylaşırsan karşılaştırma yapabiliriz.
Dünleyin yazım kurallarından dolayı ceza yedim. Onun için Görselleri gönderemedim.
Görseller burada. 200 MB yazma Hızına bile razıyım, 30 ila 60 MB bantlarında seyrediyor. Kilobaytlara bile düşüyor. Acaba sata mı alsaydım diye kara kara düşünmeye başladım.
Samsungun kendi NVME driverını yükleyip denediniz mi?
Evet Yükledim. ondan önce bilgisayarımda samsung'a ait oem ssd vardı, Standart NVME Express Denetleyicisi tek vardı. acaba Samsung NVMe Controller ile bir çakışmamı yaşıyor?

Dosya Ekleri

• ssd.png
    ssd.png
    246,1 KB · Görüntüleme: 117
  • ssd1.png
    ssd1.png
    237,9 KB · Görüntüleme: 105
Son düzenleme:
Yapılan testler o an ki duruma göre farklılık gösterebilirler. İsterseniz sistemi 970 Evo'ya kurup diğer diskleri iptal edip deneyin.
Bunu yapmak için biraz zamana ihitiyacım var. sistemi 970 evo plus'a kurmak belki sorunları çözebilir. ama bu seçeneği yapmadan çözmenin başka yolu yokmudur. Bilirsiniz sistemleri uygulamaları yeniden kurmak hepsini yeniden ayarlamak kadar canı sıkan bir şey yoktur.
sıfır cihaz alındığındaki kurulum hazını düşünmezsek tabi o ayrı bir konu. ama kurulu düzeni bozmak açıkcası beni rahatsız ediyor.
Zaman ayırıp değerli fikirlerinizi benimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

Bunu yapmak için biraz zamana ihitiyacım var. sistemi 970 evo plus'a kurmak belki sorunları çözebilir. ama bu seçeneği yapmadan çözmenin başka yolu yokmudur. Bilirsiniz sistemleri uygulamaları yeniden kurmak hepsini yeniden ayarlamak kadar canı sıkan bir şey yoktur.
sıfır cihaz alındığındaki kurulum hazını düşünmezsek tabi o ayrı bir konu. ama kurulu düzeni bozmak açıkcası beni rahatsız ediyor.
Zaman ayırıp değerli fikirlerinizi benimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.
Uygulamadan SS attığım yeri paylaşır mısınız.

Ekran görüntüsü 2022-02-18 010859.png

Tabii ki de Paylaşabilirim seri numarayı sildim, eğer lazımsa özelden atabilirim.

Dosya Ekleri

• ssd3.png
    ssd3.png
    229,5 KB · Görüntüleme: 99
Son düzenleme:
Tabikide seri numarayı sildim, eğer lazımsa özelden atabilirim
Hocam dediğiniz gibi sıcaklıklardan olma ihtimali çok düşük. Bazı anakartlar M.2 portları dolu olunca SATA portlarının bazılarını çalıştırmıyor. Çok mantıklı değil ama OEM anakartlarda belki çakışma ya da stabil çalıştırmama gibi olasılıklar olabilir. Sizi de anlıyorum, sistemi baştan kurup düzen sağlamak çok vakit kaybı olacak. Umarım çözüm bulursunuz.

Geri
Yukarı