Samsung 980 Pro 1 TB vs 970 EVO Plus 2 TB

oguzhanmentese

Picopat
Daha fazla  
Şu an elimde 970 EVO Plus 500GB SSD var ancak yetmiyor. Bu yüzden kapasite artışına gidiyorum.
Anakartımda bir adet PCI-e 4, bir adet de PCI-e 3 M.2 girişi olduğundan önünde üç seçenek mevcut.
1-) Elimdeki SSD'yi satıp(750 TL) üstüne 2250 TL koyup 2 TB versiyonunu almak.
2-) Elimdeki SSD'yi satıp üstüne 1750 TL koyup 980Pro 1 TB almak.
3-) Elimdeki SSD'yi satmadan 2500'e 980 Pro 1 TB almak. 980'i PCI-e 4, 970'i PCI-e 3 slotta birlikte kullanmak.

Böylelikle en ucuz senaryoda en hızlı ama en düşük kapasite, 500 TL daha pahalı gidip daha düşük performans ama Max kapasite, en pahalı senaryoda ikisinin ortası kapasite ve kullanılacak ortama göre seçim yapma durumu olacak.

Ayrıca HDD+SSD'de (HDD emekli olacak) toplam 600 GB program ve oyun yüklü. Yeni alacağım SSD'de %80 kullanım oranını geçmek istemiyorum. 200 GB daha kullansam bu oranda kullanım yakalarım gibi. 980 Pro yeterli olur ve geleceğe dönük daha iyi.

Ama yine de elimin altında daha iyi kapasite de iyi olabilir. Bunun için HDD'yi tutabilirim çünkü 6 aylık 1 TB WD. Şu CD-R-cdm mi ne tiptekinden (gece gece unuttum adını). Bütçem de 2000-2250 Max. Performans severim oyunlarda. RPG çok oynuyorum ve ne kadar az yükleme ekranı beklersem o kadar iyi.

Sizin önerilerinizi bekliyorum karar vermek için.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu an elimde 970 EVO Plus 500GB SSD var ancak yetmiyor. Bu yüzden kapasite artışına gidiyorum.
Anakartımda bir adet PCI-e 4, bir adet de PCI-e 3 M.2 girişi olduğundan önünde üç seçenek mevcut.
1-) elimdeki SSD'yi satıp(750 TL) üstüne 2250 TL koyup 2 TB versiyonunu almak.
2-) elimdeki SSD'yi satıp üstüne 1750 TL koyup 980Pro 1 TB almak.
3-) elimdeki SSD'yi satmadan 2500'e 980 Pro 1 TB almak. 980'i PCI-e 4, 970'i PCI-e 3 slotta birlikte kullanmak.

Böylelikle en ucuz senaryoda en hızlı ama en düşük kapasite, 500 TL daha pahalı gidip daha düşük performans ama Max kapasite, en pahalı senaryoda ikisinin ortası kapasite ve kullanılacak ortama göre seçim yapma durumu olacak.

Ayrıca HDD+SSD'de (HDD emekli olacak) toplam 600 GB program ve oyun yüklü. Yeni alacağım SSD'de %80 kullanım oranını geçmek istemiyorum. 200 GB daha kullansam bu oranda kullanım yakalarım gibi. 980 Pro yeterli olur ve geleceğe dönük daha iyi.

Ama yine de elimin altında daha iyi kapasite de iyi olabilir. Bunun için HDD'yi tutabilirim çünkü 6 aylık 1 TB WD. Şu CD-R-cdm mi ne tiptekinden (gece gece unuttum adını). Bütçem de 2000-2250 Max. Performans severim oyunlarda. RPG çok oynuyorum ve ne kadar az yükleme ekranı beklersem o kadar iyi.

Sizin önerilerinizi bekliyorum karar vermek için.

Hız önemliyse 980 Pro depolama öncelikli ise 970 EVO.

Bütçe önerirseniz sevinirim belki daha iyi SSD önerebilirim.

Ne kadar büyük o kadar iyi. Sadece kapasite olarak düşünmeyin.

SSD ler kullanıldıkça doğal olarak yavaşlar ve performansları düşer.
SSD ve HDD lerin ne kadar süre performansını koruyacağı boyutu ile doğru orantılıdır.
Örneğin:
1TB SSD de 1 yıl sonra performans kaybı yaşanmaya başlayacak ise 2TB SSD de tam iki yıl sonra performans kaybı yaşanmaya başlar. ( Tabi boyut dışındaki kalite vs özelliklerin aynı olması halinde)

Diğer sorularınız açısından siz benden daha çok ne yapacağınızı bilen birisiniz gibi geldi.

İyi Geceler...

Şimdi oyunlarındaki performans videolarını izledim.
980 Pro ile 970 Evo Plus arasında yükleme ekranı farkı 0 ila 1 saniye arasında. Hatta 0,2 ile 0,8 saniye farklarda kümelenme var. Yani %40'ında 0,2; %40'ında 0,8 saniye fark ediyor. Ama kalan %20'lik kısımda zaten neredeyse tamamen 0,8'in altında.

Bunu genel SSD performans videolarını izlerken fark etmemiştim ama oyunlardaki arşivleme teknolojisi gen3-gen4 arasındaki 2 kat hız farkını hiç ediyormuş. En mantıklısı gidip 2 TB almak.

Hatta SSD arayışında konular arasında gezerken bu konuya denk gelen arkadaşlara not: Düz Sata3 SSD'ler ile Gen3 SSD arasında da bir kaç istisna oyun hariç fark 1 ila 3 saniye. Gen4'ler ile de 2 ila 5 saniye. Ama genel 3 saniye falan.

Yeni konular

Geri
Yukarı