Samsung 980 Pro PCI-e 3 günde (15 saat) 412 GB yazması normal mi?

weld-baby-7826

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba konu açmıştım zaten yeni sistem topladım 980 Pro 1TB(üretim tarihi haziran 2023 Çin) aldım Amazon'un kendisinden. SSD'yi takıp kotrol ettiğimde 0 yazılmıştı. Windows 11 kurdum sürücüleri kurdum oyun falan kurmadım indirme dizinini falan HDD yaptım. Internetim de yok zaten. Isten geldikten sonra 4 saat falan internette sörf ve HDD'de internetim varken indirdiğim filmleri izledim. Sonra fark ettim ki 60GB'lik isletim sistemi için SSD 180GB'den fazla veri yazmış! Tek tek yazılımları kaldırdım ara ara baktım ama artıyordu az az Windows 11'deni sorun var diye Windows 10 kurdum bu sefer sürücülerin tamamını bile kurmadım. 410GB'lik oldum. HDD Sentinel denen programı açtım ilk başta boşta PC açıldıktan sonra 412.08 GB iken sure tuttum 1 Dk'da 412.16 GB oldu hiçbir şey yapmıyordum ve sürekli artıyor. 100 MB civarı dakikada internet falanda kapalı acaba normali böyle ben mi yeni fark ettim yoksa anormal bir durum mu var? Firmware'i kontrol ettim son sürüm.

Normal değil gibi duruyor ama çok da kafaya takılacak bir durum değil. İşletim sistemini belli bir zaman kullandıktan sonra azalabilir. 14 Aydır ana sistem diski olarak kullandığım 980 Pro 1 TB bu zamana kadar 8.2 TB veri yazmış.

860 EVO SATA SSD var günde 16 saat falan açık 2 kişi sıra ile kullanıyoruz. Neredeyse hiç 24 saat blok kapali kalmamıştır. 4 senede 20TB oldu. 6 ayda bir yeni işletim sistemi kurardım ona. Bunu oyle kullansam 60TB olur herhalde aynı veriyi yazıp neden yüksek olsun ileride satarken değeri düşer 😁. Derdim cihaz fazla mı gösteriyor acaba? Yoksa normalse diyecek bir şey yok. Yeni SSD alıp gözlem yapan var mı aranızda acaba? Özellikle bu model haricinde SSD olup işletim sistemi kurulu olursa kıyas daha kolay olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı