Samsung 980 Pro Yazma Hızı Düşmesi

alicmrerz

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar. Başlıkta da belirttiğim gibi 980 Pro SSD’de düşük yazma hızı alıyorum. 10 gün önce aldım, alınca test ettim okuma ve yazma hızları normaldi. Sonrasında Windows'u yükledim ve kullanmaya başladım. Dün Samsung Magician’da test yaptım ve okuma hızının normal (6800mb/s), yazma hızının düşük (1600MB/s) olduğunu gördüm. Crystal Disk Mark denedim, sonuçlar aynı. Sizce sorun neden kaynaklanıyor? Yardımcı olursanız sevinirim.

Sistem bileşenleri:

MSI MEG X570 Unify anakart
Ryzen 5 - 5600X işlemci
MSI GTX 1080 Ti Gaming X ekran kartı
G.Skill Trident Z 3600 MHz 8+8 GB bellekler
Samsung 980 Pro 500 GB M.2 SSD
Samsung 970 Evo Plus 1 TB M.2 SSD

350 GB kullanılıyordu testleri yaptığımda. Şuan format için hazırlık yapıyorum biraz daha doldurdum.
Samsung Magician'da %10 Over Provisioning yaptıktan sonra düzeldi. Düzeldikten sonra OP iptal ettim ve bu şekilde de normal gözüküyor. Hız düşürme sorunu neden oldu halâ bilmiyorum. Bilenler yardımcı olursa sevinirim.
Düzeltme;

Tekrar benchmark yaptım yine değerler düşük. IOPS değerleri hiç yükselmemiş zaten, öğrendiğim kadarıyla 800000 ile 1000000 arası olması gerekiyormuş. Resimde de göreceğiniz gibi şuanki IOPS değerleri yaklaşık dörtte biri civarında. Sorunum halâ devam ediyor.
Samsung Magician Benchmark
Yardımcı olma imkanınız var mı Sayın @Recep Baltaş, Sayın @Ali Güngör ?

Dosya Ekleri

• ssd.png
    ssd.png
    46,5 KB · Görüntüleme: 113
Son düzenleme:
Ben 980 proda 3000 bile alamadım okumada yazmada da 3000 aldım sizin yazma hızınız cidden cok düşük bence ssd sorun olmus olabilir

Son düzenleme:
Aynı sorun 980 pro 500 gb diskimde mevcut yabancı forumlara baktım aynı sorun var windows 8.1 portable ile denedim sonuçlar düzgün çıkıyor format attım ama sonuç windows 10da aynı acaba windows ilemi ilgisi var bilemedim

Aynı sorun bende de var :( Çözüm bulan yok mu? 6.800 okuma, 1.400 yazma alıyorum. Boşta 55 derecede. Bende bir de 2 yıl kullandığım emektar Adata Xpg m.2 ssd var ve onda çok daha yüksek yazma değeri alıyorum ve onun sıcaklığı 36-37 derece hep.

Geri
Yukarı