Samsung 980 SSD belirtilen hızı vermiyor

ErenSIRMALI

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar, konuya hızlı girip çok vaktinizi almak istemiyorum. Windows 11'den Windows 10'a geçmek için dosyalarımı yedekleyecektim, (fotoğraflarımı da M.2'ye güvendiğim için orada saklıyorum) Samsung 980 1TB'dan, 980 500 GB'a aktarıyordum fakat sitelerinde vadettikleri 3.500 / 3.000 MB/sn hızlarını göremedim. Acaba ben bir şeyi yanlış mı yapıyorum yoksa bir şeyleri yanlış mı anladım? Bu arada M.2 yük altında değil. Windows 1TB'lık SSD'de kurulu. Windows yüklü olan M.2'den boş M.2'ye aktarıyorum.
Sistem özelliklerimde şu şekilde.
  • Bilgisayarım Zotac onebox minipc ECM-73070C/53060C
  • Intel i5 10400.
  • 32 GB Vengeance laptop RAM.
  • Samsung 980 M.2 1 TB SSD.
  • Samsung 980 M.2 500 GB SSD.
  • HyperX model bilmiyorum SATA SSD (gerektiğinde bulabilirim)
  • Zotac RTX 3060.

1679818418345.png

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sitelerinde sana dosya aktarırken o hızı alacaksın diye vadetmiyorlar. Test yaparsan muhtemelen vadedilen hızı aldığını göreceksin.

Dosya aktarımından hemen sonra test yapman dosya aktarımının başında gördüğün kısa süreli yüksek performans sunan zımbırtıyı yakın zamanda kullandığın için vadedilen değerleri veremeyebilir.

@ErenSIRMALI Bazı sistemlerde maliyet düşürmek için çeşitli durumlarda PCIe yolları paylaştırılıyor. Üretici bilgi konusunda pek cömert olmadığı için bu tip bir durumun olduğundan kesin emin olamıyoruz.
Öyle bir durumda bile 80 yerine taş çatlasa 200 MB/s görürdünüz orada.

Yine de CrystalDiskInfo programından görebiliyor olmanız gerek.

Son düzenleme:
@ErenSIRMALI Bazı sistemlerde maliyet düşürmek için çeşitli durumlarda PCIe yolları paylaştırılıyor. Üretici bilgi konusunda pek cömert olmadığı için bu tip bir durumun olduğundan kesin emin olamıyoruz.
Öyle bir durumda bile 80 yerine taş çatlasa 200 MB/s görürdünüz orada.

Yine de CrystalDiskInfo programından görebiliyor olmanız gerek.
CrystalDiskInfo programında gereken değerlerin olduğu yeri tam bulamadım. Belki bana karışık gelmiştir.
Neyse zaten sorun yok windows 10'a geri döndüm ve sorun çözüldü güzelce ferahladım valla :D

(Benzer sorun yaşayanlar olursa sorunun windows 11'de olduğunu düşünüyorum (Belki bi ayardandır ama) kaka atmak gibi olmasın ama ikisinde de temiz kurulum ile kurmuştum w11'de iken m2'ler yük altında bile değildi ancak w10'a geçince 3 farklı programdan oyun indirirken aynı dosyalar ile bu değerleri aldım)

1679833977614.png

Geri
Yukarı