Samsung SSD vadedilen hızı vermiyor

XeryXee12

Kilopat
Sinerji'den hazır sistem aldım. Sadece ekran kartını takıp kullanmaya başladım, yani montajı onlar yapıp hazır gönderdiler.
SSD: Samsung 500GB 980 Pro NVMe, okuma 6900 MB-yazma 5000 MB, M.2.
Anakartım: ASUS TUF Gaming B550M-Plus 4600MHz(OC) RGB M.2 AM4 mATX.
Sorun şu ki yaptığım okuma, yazma testlerinde her ikisi de 3000 MB civarlarında, tam performans alamıyorum. Sebebi nedir acaba, neler yapabilirim?

Dosya Ekleri

• A1956DA2-54AB-471C-A05B-CA0B5950D274.jpeg
    A1956DA2-54AB-471C-A05B-CA0B5950D274.jpeg
    286,2 KB · Görüntüleme: 127
Son düzenleyen: Moderatör:
PCI-E 4.0 olan tüm SSD'lerde soğutma bloğu var. ASUS bu yüzden orayı boş bırakmış, bu Samsung'un hatası. Neyse ki hatasından döndü ve yeni 980'lere soğutma bloğu ekledi.
Uygun fiyatlı PCI-E 4.0 modellerde mevcut değil. ASUS'un suçu. 1. slot her zaman öncelikli düşünülmeli. Çünkü ne olursa olsun her zaman 1. slot garantili kullanılır, 2. slot keyfine kullanılır. Zaten PCI-E 3.0 SSD'ler ısınmıyor, S40G falan hariç. O da düzgün bir kasa hava akışında yine ısınmıyor.

1. slota M.2 Shield koymayıp 2. slota koyması tamamen saçmalık. En azından o M.2 Shield her iki slota da uygun tasarlanmalıydı.

İşlemcim Ryzen 5 5600X. Kasayı açmadan 4.0 mı 3.0 mı öğrenebilir miyim?
Aynı anakart bende var. PCI 4.0'a takılı 1 TB 970 EVO SSD var. Yazma hızında 500mb/sn fark etmişti, tam hatırlamıyorum akşama gerekirse tekrar bakar yazarım.
Bakar mısıniz hocam 500mb artış için uğraşmaya değmez şuanki halinden memnunum ssd'nin ama ssd'yi özelleştirme kısmından değiştirip ekstra para vermiştim

Aynı anakart bende var. PCI 4.0'a takılı 1 TB 970 EVO SSD var. Yazma hızında 500mb/sn fark etmişti, tam hatırlamıyorum akşama gerekirse tekrar bakar yazarım.
OP dediğiniz işlem sürücünün içinde seçtiğiniz kadar alanı (genelde otomatik olarak %10) yazılamaz hale getirir, böylece sürücü ağzına kadar dolmaz ve performans düşüşü yaşamaz. Yarım gigabyte'lık bir yazma hızı performansı veremez, fiziksel veya yazılımsal olarak mümkün değil.

Kasam camlı zaten çok acemiyim düzgün cevap veremedim:) uefi yi nasıl kontrol edebilirim biosa falan mı girmem lazım
Dostum camlıysa içine bak ekran kartının hemen üstünde Samsung cihaz takılıysa PCI-E 4.0 slotuna takılıdır. Yoksa alt kısımdaki soğutma bloğunun altındaki PCI-e 3.0'a takılmıştır.

Yeni konular

Geri
Yukarı