Samsung 980 SSD garantiye göndermem söylendi

selmanns

Centipat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Samsung 980
Anakart
Bilgisayarım Monster T7 V19.7
1.5 sene önce Monster'dan T7 v19.7 modelini almıştım. Ben 1 yıl olmadı daha Samsung 980 taktım ek olarak. Teknik servise bilgisayarla gelen WD 250 GB SSD'deki bir sorun dolayısı ile gönderdim ve değişim istedim. Değişim sonunda yapıldı ancak bana şöyle bir dönüş yapıldı: 980 SSD'nizi bir donanıma taktık kendi ölçüm cihazımızla ölçtüğümüzde hız yavaşlaması görünüyor, okuma yazma hızında yavaşlama görünüyor denildi. Bilgisayar gelince Samsung Magician ile tam tarama yaptım ve her şeye good dedi bir arıza bulmadı ve bencmark testi yaptığımda da hızı olması gerektiği gibi 3422 okuma 2683 yazma değerinde çıktı. SSD'mi Samsung teknik servisine göndermeli miyim? Endişeleniyorum çünkü Monster gayet kesin konuştu yavaşlama var diye. Ne yapmalıyım bir tavsiyeniz olur mu?

1.5 sene önce Monster'dan T7 v19.7 modelini almıştım. Ben 1 yıl olmadı daha Samsung 980 taktım ek olarak. Teknik servise bilgisayarla gelen WD 250 GB SSD'deki bir sorun dolayısı ile gönderdim ve değişim istedim. Değişim sonunda yapıldı ancak bana şöyle bir dönüş yapıldı: 980 SSD'nizi bir donanıma taktık kendi ölçüm cihazımızla ölçtüğümüzde hız yavaşlaması görünüyor, okuma yazma hızında yavaşlama görünüyor denildi. Bilgisayar gelince Samsung Magician ile tam tarama yaptım ve her şeye good dedi bir arıza bulmadı ve bencmark testi yaptığımda da hızı olması gerektiği gibi 3422 okuma 2683 yazma değerinde çıktı. SSD'mi Samsung teknik servisine göndermeli miyim? Endişeleniyorum çünkü Monster gayet kesin konuştu yavaşlama var diye. Ne yapmalıyım bir tavsiyeniz olur mu?

Rahatlamak istiyorsanız gönderebilirsiniz bir şey kaybetmezsiniz.

Hiç bir şey yapmayın. Sadece 10GB boyutunda bir dosyayı SSD'nize yazdırın ve yazdırma esnasında SSD'nizin hızını kontrol edin.
35 saniyede yazdı, yani saniyede 280 mb falan yazabilmiş. Normal değil di mi bu ? Servise göndermeli miyim ?
Yalnız şimdi kendi içinde kopyalama yaptım 9 saniyede bitirdi işlemi, saniyede 1 gb gibi bi değer olmuş oldu. Yine de yavaş değil mi ?

Son düzenleme:
CrystalDiskInfo ile S.M.A.R.T. Raporunu atın.
CrystalDiskMark ile hız testi yapın. Sonuçları atın.
Normal görünüyor burda da hızı (raporu doğru mu attım emin değilim), ama ben kopyalama yaptığımda niye bu hızları alamıyorum?

Dosya Ekleri

• CDM_20220723222810.txt
    2,4 KB · Görüntüleme: 33
  • CrystalDiskInfo_20220723223726.png
    CrystalDiskInfo_20220723223726.png
    54 KB · Görüntüleme: 18
Normal görünüyor burada da hızı (raporu doğru mu attım emin değilim), ama ben kopyalama yaptığımda niye bu hızları alamıyorum?

Doğru atmışsınız. Bunlar IOPS değerleri. Yani sıralı okuma. Günlük kullanımda çoğunlukla bu değerler alınamaz zaten.
Yani gayet normal.

(Samsung Magician yazılımı ile Firmware güncelliğini kontrol edebilirsiniz belki bir miktar artabilir.)

Değerlere bakınca herhangi bir anormallik göremedim. Zaten az kullanılmış denilebilir :)

Doğru atmışsınız. Bunlar IOPS değerleri. Yani sıralı okuma. Günlük kullanımda çoğunlukla bu değerler alınamaz zaten.
Yani gayet normal.

(Samsung Magician yazılımı ile Firmware güncelliğini kontrol edebilirsiniz belki bir miktar artabilir.)

Değerlere bakınca herhangi bir anormallik göremedim. Zaten az kullanılmış denilebilir :)
Sağolun teşekkür ederim. Ancak youtubeda technopatın 980 incelemesinde gerçek testte saniyede 2 gb hız almışlardı(kendi üzerinde kopyalama işleminde) ben ise 1 gb hız alabildim. Bunun nedeni ne olabilir ?

Yeni konular

Geri
Yukarı