Samsung G5 1 ms monitör 7 ms çalışıyor

Telmogram

Hectopat
Daha fazla  
Monitör
monitör
Öncelikle herkese mutlu yıllar. Samsung G5 144 Hz monitör kullanıyorum. Ekran kartı AMD 5700XT, işlemci ise Ryzen 5500. başlıkta belirttiğim gibi inanılmaz derecede bir ghosting var ve 1 ms çalışması gerekirken 7 ms çalışıyor. Bunun çözümü nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
ufo testte ise normal gibi. benimki 240 hz 1 ms ufoda 4 yazıyor. hz düşünce o da yükseliyor

ufo testte ise normal gibi. benimki 240 hz 1 ms ufoda 4 yazıyor. hz düşünce o da yükseliyor
İnanılmaz bir ghostingi var ama ve bu sonradan oldu
IMG_0394.jpeg
IMG_0394.jpeg

Daha önce her ne kadar bazıları hakaret etse de bu işin doğrusunu pek çok defa anlatmaya çalıştık.

Monitörlerdeki 1MS olayı tamamen pazarlamadır. Zaten bi' düşününce belli oluyor. 3000 liralık da 15000 liralık da 1ms ise neden profesyonel oyuncu monitörleri falan olsun, arada bir sürü fiyat farkı olsun?
Üreticinin söylediği o 1MS değeri, pikselin belli bir gri griye en hızlı süresidir. Genelde de uygun fiyatlı monitörlerde kötü çalıştığı için kullanamayağınız MPRT ile ölçülür.

Halbuki monitörün diğer grilerdeki ve ortalama süresi bu pazarlanandan çok farklı olabilir. Örneğin elinizdeki monitör:
1704090561214.png

Elinizdeki monitöre 1ms dense dahi aslında piyasadaki monitörler, hatta VA'lar arasında dahi en yavaşlarından.
Örneğin çok hızlı bir monitör:
1704090751909.png

Yavaş tepki süresi=ghosting.

Sonradan oldu deseniz de önceden de vardır. Belki overdrive ayarını kapattıysanız daha kötü olduğundan fark etmiş olabilirsiniz ama açsanız dahi bu monitör çok yavaş. Ghosting olacaktır.

Daha önce her ne kadar bazıları hakaret etse de bu işin doğrusunu pek çok defa anlatmaya çalıştık.

Monitörlerdeki 1MS olayı tamamen pazarlamadır. Zaten bi' düşününce belli oluyor. 3000 liralık da 15000 liralık da 1ms ise neden profesyonel oyuncu monitörleri falan olsun, arada bir sürü fiyat farkı olsun?
Üreticinin söylediği o 1MS değeri, pikselin belli bir gri griye en hızlı süresidir. Genelde de uygun fiyatlı monitörlerde kötü çalıştığı için kullanamayağınız MPRT ile ölçülür.

Halbuki monitörün diğer grilerdeki ve ortalama süresi bu pazarlanandan çok farklı olabilir. Örneğin elinizdeki monitör:
Eki Görüntüle 2070744
Elinizdeki monitöre 1ms dense dahi aslında piyasadaki monitörler, hatta VA'lar arasında dahi en yavaşlarından.
Örneğin çok hızlı bir monitör:
Eki Görüntüle 2070746

Yavaş tepki süresi=ghosting.

Sonradan oldu deseniz de önceden de vardır. Belki overdrive ayarını kapattıysanız daha kötü olduğundan fark etmiş olabilirsiniz ama açsanız dahi bu monitör çok yavaş. Ghosting olacaktır.
hocam önceden varsa bile fark edilmiyordu, canlı gözle görünmediği için siz de şimdiki halini fark edemiyorsunuz belki ama arkada yaklaşık 1 cm den fazla bir iz var bu normal değil ben de pek çok monitör kullandım ancak bu apayrı. 1 cm veya üzeri ghosting mi olur? Üstelik bu sonradan oluştu.

evet hocam ufo test ama mouse imlecinde bile fark ediliyor .

VA panel monitörlerin proble midir ghosting. Monitörün OverDrive ayarını yap, az da olsa faydası olur.
Denedim hocam olmadı.

Sonradan oluştuysa garanti varsa denenir. Bu kadar fazla olmaması gerek VA olsa bile.

Yani bilemiyorum. 49ms en kötü, en kötü 3 38ms olan bir monitörde çok yüksek ghosting olması normal.

Ama yine de sonradan olduğunu düşünüyorsanız monitör ayarlarını sıfırlayıp overdrive faster yapmayı deneyebilirsiniz.

Geri
Yukarı