İnceleme Samsung Galaxy A23

Arkadaşlar merhaba. Telefon elime ulaşalı 1.5-2 gün oldu. Bu süre zarfındaki deneyimlerimi, artı ve eksilerini açıklayacağım. Umarım faydalı olur.

Batarya:
Telefonun bataryası benim için gayet iyi. 1 gün Full video izlerseniz zar zor biter gibi. Dün şarjı %100'den %34'e kadar indirdim gün boyu kullanımda. Bunun içinde en az 4-5 saat PUBG, Call of Duty, eFootball gibi oyunlar oynadım genellikle. Şarjı da çok hızlı doluyor. Zaten hızlı şarj özelliği var. 1.5 saatte dolabiliyor. Genel olarak bataryaya puanım 9/10.

Ekran:
Telefon IPS LCD ekrana sahip. Yani öyle aman aman iyi değil. Eğer AMOLED bir ekranı olan telefondan bu telefona geçerseniz kötü hissedebilirsiniz. Fakat benim gibi IPS LCD ekranlı bir telefondan bu telefona geçerseniz bir değişiklik hissetmezsiniz. Ekran yenileme hızı 90 Hz. Bu da bir artı. Burada *muhtemelen* sadece birkaç kişide olan bir şeyden de bahsedeceğim. Dokunmatiği çok hassas. En ufak harekette çok ilerliyor. Özellikle CapCut ve eFootball oynarken bazen canımı sıkıyor. Bunlar dışındaki program ve oyunlarda sıkıntı görmedim. Genel olarak puanım 7.5/10

Oyun performansı:
Oynadığım oyunlar: PUBG, Call of Duty Mobile, Clash Royale, eFootball, Mobile Legends, The Walking Zombie 2, Modern Warships, Brawl Stars.
PUBG: En fazla dengeli grafiklere kadar çıkıyor. Akıcı grafiklerde lag/kasma/donma olmadan oynanabiliyor fakat FPS 30-35 oluyor genellikle. Belki daha az da olabilir bazen.
CoD Mobile: belki de en rahat oynayabildiğim oyun. Bütün grafik seçeneklerini (düşük, orta, yüksek, çok yüksek) destekliyor. Orta ayarlar- orta kare hızında hiç kasma donma olmadan çok akıcı şekilde oynatıyor. Düşük ayarlar- yüksek kare hızı daha iyi. Fakat grafikler düşük olunca pek güzel olmuyor. Orta grafik-orta kare hızı en iyisi. Yüksek grafiklerde takımlı ölüm maçı vb. oyunlarda kasma yapmıyor ama zombilerde kasma oluyor. Battle Royale'i denemedim. O yüzden yorum yapamayacağım fakat diğer telefonda da oynadığım için; FPS diğerlerine göre bir tık düşebilir.
Clash Royale- Brawl Stars: İkisi de aynı gibi. Tek kasma bile yok. Çok açıklayacak bir şey yok.
The Walking Zombie 2: Bu oyunu özellikle ekledim. Bilgisayarda (4 GB RAM- Intel Celeron işlemci- Intel HD 400) en düşük ayarlarda 10 FPS falan oynatıyordu. Fakat telefonda en yüksek ayarlarda 80 FPS oynayabiliyorum. Benim için çok özel bir olay :D (Oyunu tavsiye ederim)
eFootball: Menüde bazen tek tük gecikmeler olabiliyor ama maçta hiç sıkıntı olmuyor. En düşük grafik ayarlarında oynuyorum. Maçta 60 FPS'in altına düşmüyor gibi. Normal ayarlarda da rahatça oynatabilir.
Modern Warships- Mobile Legends: Mobile Legends'ta bir tık donma olabiliyor. Grafik ayarlarıyla hiç oynamadım ama düşürünce çok akıcı oynatabilir. Modern Warships de kasmıyor. Onun da grafik ayarlarına bakmadım ama oyunda hiç kasma/donma yok.
Bunlar dışında, her telefonun kaldırabileceği birkaç basit oyun daha var. Hiç ismini yazmakla uğraşamayacağım. Puanım 8/10.

RAM/Depolama:
Ben 4 GB RAM modelini aldım. 1.5/2 GB boş RAM var. Sanal RAM arttırma var mı bilmiyorum. Bana yetiyor ama tavsiyem, 6 GB RAM modelini alın. İşinizi temize getirin. Depolaması da yeterli. 128 GB hafıza yeter bence günlük kullanım için. Oyun indirilirse bile bayağı fazla yer kalıyor. Bana göre yeterli hatta fazla.

İşletim sistemi ve desteği:
Telefona One UI 5.1(?) destekli Android 13 güncellemesi geldi. Ben güncellemedim. Bir ara lazım olursa geçerim ama şu an gerekli görmüyorum. Pek bir fark yok zaten. Onun dışında One UI ile çalışıyor ve bu da bence en iyi Android arayüzü. Ben hiç bug ile karşılaşmadım. 10/10.

Bazı diğer bilgiler:
Telefonun 4 GB RAM modeli teşhir ürünü olabiliyor. Hatta ben Samsung'un mağazasına gittiğimde A23 6 GB RAM modelinin etiketinin alt tarafında "4 GB RAM modeli teşhir ürünü olup, fiyat farklılıkları gösterebilir" tarzında bir yazı vardı. Hepsiburada yorumlarında bir arkadaşın telefonu da teşhir ürünü çıkmış. Önceden kurulumunu yapmışlar.
1673180105962.png
Bu yüzden ben de alacağım zaman tereddütte kaldım fakat aldım. Bana sıfır cihaz yolladılar. Satıcı Samsung'tu. Eğer bütçeniz varsa 6 GB RAM modelini alın.
Ben önceden tavsiye konusu açtığım zaman çok teredütte kaldım alıp-almamak arasında. Fakat alınabilir bir telefon. Arayüzü hiç kasmıyor. Eğer beğenmediyseniz, üstüne biraz daha koyarak M23 5G alabilirsiniz. Eskiden M23 bundan daha ucuzdu şu an 7300 TL :D
Almak isteyenler için linkler:

Umarım faydalı olmuştur. Sormak istediğiniz soru varsa cevaplayabilirim. İyi Sosyaller!

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba. Telefon elime ulaşalı 1.5-2 gün oldu. Bu süre zarfındaki deneyimlerimi, artı ve eksilerini açıklayacağım. Umarım faydalı olur.

batarya:
telefonun bataryası benim için gayet iyi. 1 gün Full video izlerseniz zar zor biter gibi. Dün şarjı %100'den %34'e kadar indirdim gün boyu kullanımda. Bunun içinde en az 4-5 saat PUBG, Call of Duty, eFootball gibi oyunlar oynadım genellikle. Şarjı da çok hızlı doluyor. Zaten hızlı şarj özelliği var. 1.5 saatte dolabiliyor. Genel olarak bataryaya puanım 9/10.

ekran:
telefon IPS LCD ekrana sahip. Yani öyle aman aman iyi değil. Eğer AMOLED bir ekranı olan telefondan bu telefona geçerseniz kötü hissedebilirsiniz. Fakat benim gibi IPS LCD ekranlı bir telefondan bu telefona geçerseniz bir değişiklik hissetmezsiniz. Ekran yenileme hızı 90 Hz. Bu da bir artı. Burada *muhtemelen* sadece birkaç kişide olan bir şeyden de bahsedeceğim. Dokunmatiği çok hassas. En ufak harekette çok ilerliyor. Özellikle CapCut ve eFootball oynarken bazen canımı sıkıyor. Bunlar dışındaki program ve oyunlarda sıkıntı görmedim. Genel olarak puanım 7.5/10

oyun performansı:
oynadığım oyunlar: PUBG, Call of Duty Mobile, Clash Royale, eFootball, Mobile Legends, the walking zombie 2, modern warships, Brawl Stars.
PUBG: en fazla dengeli grafiklere kadar çıkıyor. Akıcı grafiklerde lag/kasma/donma olmadan oynanabiliyor fakat FPS 30-35 oluyor genellikle. Belki daha az da olabilir bazen.
CoD Mobile: belki de en rahat oynayabildiğim oyun. Bütün grafik seçeneklerini (düşük, orta, yüksek, çok yüksek) destekliyor. Orta ayarlar- orta kare hızında hiç kasma donma olmadan çok akıcı şekilde oynatıyor. Düşük ayarlar- yüksek kare hızı daha iyi. Fakat grafikler düşük olunca pek güzel olmuyor. Orta grafik-orta kare hızı en iyisi. Yüksek grafiklerde takımlı ölüm maçı vb. oyunlarda kasma yapmıyor ama zombilerde kasma oluyor. Battle Royale'i denemedim. O yüzden yorum yapamayacağım fakat diğer telefonda da oynadığım için; FPS diğerlerine göre bir tık düşebilir.
Clash Royale- Brawl Stars: ikisi de aynı gibi. Tek kasma bile yok. Çok açıklayacak bir şey yok.
the walking zombie 2: bu oyunu özellikle ekledim. Bilgisayarda (4 GB RAM- Intel Celeron işlemci- Intel HD 400) en düşük ayarlarda 10 FPS falan oynatıyordu. Fakat telefonda en yüksek ayarlarda 80 FPS oynayabiliyorum. Benim için çok özel bir olay :D (oyunu tavsiye ederim)
eFootball: menüde bazen tek tük gecikmeler olabiliyor ama maçta hiç sıkıntı olmuyor. En düşük grafik ayarlarında oynuyorum. Maçta 60 FPS'in altına düşmüyor gibi. Normal ayarlarda da rahatça oynatabilir.
modern warships- Mobile Legends: Mobile Legends'ta bir tık donma olabiliyor. Grafik ayarlarıyla hiç oynamadım ama düşürünce çok akıcı oynatabilir. Modern warships de kasmıyor. Onun da grafik ayarlarına bakmadım ama oyunda hiç kasma/donma yok.
Bunlar dışında, her telefonun kaldırabileceği birkaç basit oyun daha var. Hiç ismini yazmakla uğraşamayacağım. Puanım 8/10.

RAM/Depolama:
ben 4 GB RAM modelini aldım. 1.5/2 GB boş RAM var. Sanal RAM arttırma var mı bilmiyorum. Bana yetiyor ama tavsiyem, 6 GB RAM modelini alın. İşinizi temize getirin. Depolaması da yeterli. 128 GB hafıza yeter bence günlük kullanım için. Oyun indirilirse bile bayağı fazla yer kalıyor. Bana göre yeterli hatta fazla.

işletim sistemi ve desteği:
telefona One UI 5.1(?) destekli Android 13 güncellemesi geldi. Ben güncellemedim. Bir ara lazım olursa geçerim ama şu an gerekli görmüyorum. Pek bir fark yok zaten. Onun dışında One UI ile çalışıyor ve bu da bence en iyi Android arayüzü. Ben hiç bug ile karşılaşmadım. 10/10.

bazı diğer bilgiler:
telefonun 4 GB RAM modeli teşhir ürünü olabiliyor. Hatta ben Samsung'un mağazasına gittiğimde A23 6 GB RAM modelinin etiketinin alt tarafında "4 GB RAM modeli teşhir ürünü olup, fiyat farklılıkları gösterebilir" tarzında bir yazı vardı. Hepsiburada yorumlarında bir arkadaşın telefonu da teşhir ürünü çıkmış. Önceden kurulumunu yapmışlar.
bu yüzden ben de alacağım zaman tereddütte kaldım fakat aldım. Bana sıfır cihaz yolladılar. Satıcı Samsung'tu. Eğer bütçeniz varsa 6 GB RAM modelini alın.
Ben önceden tavsiye konusu açtığım zaman çok teredütte kaldım alıp-almamak arasında. Fakat alınabilir bir telefon. Arayüzü hiç kasmıyor. Eğer beğenmediyseniz, üstüne biraz daha koyarak M23 5G alabilirsiniz. Eskiden M23 bundan daha ucuzdu şu an 7300 TL :D
almak isteyenler için linkler:

Umarım faydalı olmuştur. Sormak istediğiniz soru varsa cevaplayabilirim. İyi sosyaller!

Telefonun ekranı pls değil miydi?

Telefonun ekranı pls değil miydi?
Ben de öyle biliyordum da bazıları bana IPS LCD ile aynı dediler. PLS ekranı çok duymamıştım bir de. Arkadaşıma sordum o da IPS LCD dedi ben de anlamadım o da duymamış PLS ekranı.

Arkadaşıma sordum o da IPS LCD dedi ben de anlamadım o da duymamış PLS ekranı.
PLS, Samsung'un kendi IPS ekranlarına verdiği isim.

Hayırlı olsun.

Kamerasına hiç değinmemişsin.

PLS, Samsung'un kendi IPS ekranlarına verdiği isim.

Hayırlı olsun.

Kamerasına hiç değinmemişsin.
Hocam kamerası güzel. 5X zoomdan sonrasında pikseller sayılmaya başlıyor. Biraz da ışıktan kaynaklı olduğunu düşündüm. 10X zoom var fakat kötü çekiyor. Eski telefonun kamerası 12 MP olduğu için bu bana bayağı iyi geldi 😅 0.5 zoom çok iyi. En çok onu beğendim. Bir de görüntü sabitleyici diye bir şey varmış videolarda kullanmak için. Onun tam mantığını anlamadım ama.

Samsung pişman etmez konuyu hortlattım gibi oldu ama bende birazdan almaya gidicem.

Geri
Yukarı