Samsung Galaxy A52 1 aylık deneyim

öncelikle herkese merhabalar, 30 Nisan itibarıyla kullanmaya başladığım A52 alacak veya merak eden arkadaşları bilgilendirmek için bu incelemeyi yazmaya karar verdim.
2015 yılından beri iPhone 6 kullanıyordum. Samsung ile yıldızım pek barışık değildir hatta tövbeliydim ancak ülkemizin ekonomik şartları.
Teknik özelliklerini yazmaya gerek duymadım, isteyen forumdan vs. bakabilir.

Telefon mavi 128 GB versiyonu.

4.7 inch bir cihazdan 6.5inch bir cihaza geçince tabii ki zorlandım, iPhone 6 kullananlar bilir oyuncak telefon gibidir bayağı hafiftir.
İlk korkum çok ağır ve büyük olmasıydı, ağırlık konusu endişe ettiğim gibi değildi uzun kullanımda elde ağrı yapıyor ama ahım şahım bir ağırlığı yok.
Telefonun arkası plastik kimine göre kötü bir özellik ama ben fazla takmadım, telefona hafiflik katıyor bile olabilir.

Telefonun artısı eksilerine geçelim ilk olarak;​

eksi yönleri:
  • kameraları uğraşıp ayarlarsan gerçekten iyi çekiyor ancak ben bir kedi gördüm ve o an ayar yapamıyorum o dandik yapay zekası abuk subuk ekleme yaparak fotoğrafı yapaylaştırıyor.​
  • kamera ara yüzü çorba gibi dört tane kamerası makrosu ıvırı zıvırı var gideceğim en sağa orada makroyu bulacağım falan, otomatik olarak öneri sunuyor; işte şu moda geçebilirsin diye ama bana sorma kardeşim yap.​
  • ekrana gömülü parmak izi, hele gece telefonu açmak istersen sensor bir beyaz ışık çıkartıyor anlatılmaz yaşanır :D
  • -bu madde benim tamamen şahsi fikrim ama eksiye yazacağım- tüm fiziksel tuşları sağ tarafa vermişler sol taraf boş, sesi kısacağım diye yanlışlıkla güç tuşuna basmakla geçti ilk haftam.​
  • Full parlaklığı bazen yetersiz kalabiliyor bence, aslında daha iyisi olabilir demek daha doğru olur sanırım.​
  • sanırım OIS vardı ama beni tatmin etmedi video performansı sanırım yine ıvır zıvır ayarı varda...​
  • sonsuz o ekran olduğu için sensörleri nereye koydularsa artık telefon görüşmesi esnasında ekran kapanır ya yüzünüzle basmayın düğmelere diye telefonu yanağınıza yapıştırmanız lazım ki öyle ekranı kapatıyor.​
  • hoparlörü kuvvetli dedik ama ahize sesi bana az geliyor gibi, belki karşı kişinin telefonunun mikrofon kalitesiyle alakalıdır.​
  • ıvır zıvır bir ton işime yaramayan uygulama ile geldi bazıları siliniyor bazıları silinmiyor.​

Artı yönleri:

• Ön kamerası Çinli rakiplerine göre daha iyi ve tatmin edici.
  • Hoparlör gayet tatmin edici yüksek sesle müzik dinlemeye gerek duymadım daha.
  • Uğraştığın zaman gerçekten çok kaliteli fotoğraflar çekebilmekte. Bir iki uğraştığım fotoğrafı eklerim.
  • Ekranın renkleri ve akıcılığı beni tatmin etti.
  • Bataryası beklediğimden iyi dayanıyor zaten kullanımımı sizinle birazdan paylaşacağım.
  • Smart Switch uygulaması ile iCloud hesabımdaki birçok veriyi çekti beni uğraştırmadı.
  • Game Launcher adında gömülü bir program var, oyun asistanı gibi bir şey kabaca telefonun durumuna göre oyun içi ufak tefek ayarlar yapıyor ekran kaydetme gibi özellikleri var Samsung beklenmeyen işler yapıyor.
  • McAfee ile ortaklık falan hoşuma gitti.
  • Ara yüzü One UI beklentimin çok çok üstünde çıktı gayet sadece ve akıcı.
  • Güvenli klasör gayet kullanışlı ve başarılı.
  • Kablosuz bağlantıları güzel ve stabil çalışıyor.

Batarya verisi:
Cihaz saat 10.00 - 14.29 arası %30-50 arası parlaklık, sosyal medya kullanımı ve 4.5G açık.

7.jpg

Cihazla çekilen fotoğraflar:
Makro otomatik ayar dikey.

makro.jpg

Otomatik:

oto.jpg

Karanlık yatay oto:

yatay gece.jpg

Düşük ışık flash dikey oto:

flaş düşük ışık dikey.jpg

Sonuç ve yorumlarım:

Hepsiburada'da sepette indirimle falan 3.972.97 liraya aldım Çinli markaların ürünlerini kullanmak istememem neticesinde aldım.
Önceden kötü bir Samsung tecrübem olması biraz korkuttu beni ancak Samsung değişmiş.
Cihazımdan memnunum ve mutluyum yine olsa yine aynı cihazı alırdım.

A51'in üstüne koymuşlar ve rekabetçi bir cihaz ortaya koymuşlar. Umarım açıklayıcı bir inceleme olmuştur, kafanıza takılan sorular varsa yardımcı olmaya çalışırım.
İyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çin dediğiniz markalar Xiaomi, Oppo, Realme gibi markalar mı ? Neden ön yargı ile yaklaşıyorsunuz perfonmans olarak Samsung telefonlarından daha iyiler.

Evet Çinliler derken söylediğiniz markaları kast ettim. Ürün alırken sadece en güçlü veya performanslı olması benim için herhangi bir şey ifade etmiyor. Ben standart kullanıcıyım en iyi fotoğraf çekmesi, en iyi işlemci kullanması veyahut 108mp kamera olması, 100x zoom olması o cihazı almama sebep olmaz.

Sorunuza gelecek olursak;
Çevremde birçok kişi Çinli markaların telefonlarını kullanıyor, Xiaomi kullananlardan sürekli bir problem duyuyorum şebeke, şarj soket girişi gibi. En performanslı değil en stabil ve sade olanı tercih ediyorum.

Çinli markalar (Huawei hariç) güven vermiyor ve onları kullanmam için bana özellik vaat etmiyor. Ben telefonlarımı en az 4 sene kullandım şuana kadar.
4 sene sonra halen kullanılabilecek mi mesela?
Veyahut ne kadar süre beni güncel tutacak?
Mesela aldığımdan beri A52'ye 4. güncelleme geldi Çinliler bana kaç tane verebilecekti?

Önyargı demek pek doğru olmaz sanırım, diğer teknolojik aletlerde f/p olarak kulaklık gibi aksesuarları tercih ederim, hatta ettim şuan kargoda. Sadece büyük paralar veriyorum kendi çapımda ve uzun süre bu telefonu kullanacağım stabil ve sağlam cihaz güvenini bana verirse Çinli markaları da tercih ederim. Kuşkumun kırılması için biraz daha zaman var sanırım.

Evet Çinliler derken söylediğiniz markaları kast ettim. Ürün alırken sadece en güçlü veya performanslı olması benim için herhangi bir şey ifade etmiyor. Ben standart kullanıcıyım en iyi fotoğraf çekmesi, en iyi işlemci kullanması veyahut 108mp kamera olması, 100x zoom olması o cihazı almama sebep olmaz.

Sorunuza gelecek olursak;
Çevremde birçok kişi Çinli markaların telefonlarını kullanıyor, Xiaomi kullananlardan sürekli bir problem duyuyorum şebeke, şarj soket girişi gibi. En performanslı değil en stabil ve sade olanı tercih ediyorum.

Çinli markalar (Huawei hariç) güven vermiyor ve onları kullanmam için bana özellik vaat etmiyor. Ben telefonlarımı en az 4 sene kullandım şuana kadar.
4 sene sonra halen kullanılabilecek mi mesela?
Veyahut ne kadar süre beni güncel tutacak?
Mesela aldığımdan beri A52'ye 4. güncelleme geldi Çinliler bana kaç tane verebilecekti?

Önyargı demek pek doğru olmaz sanırım, diğer teknolojik aletlerde f/p olarak kulaklık gibi aksesuarları tercih ederim, hatta ettim şuan kargoda. Sadece büyük paralar veriyorum kendi çapımda ve uzun süre bu telefonu kullanacağım stabil ve sağlam cihaz güvenini bana verirse Çinli markaları da tercih ederim. Kuşkumun kırılması için biraz daha zaman var sanırım.
Arkadaşlarınız Xiaomi'nin hangi telefonunu kullanıyor ? A52 ile hangi telefonu karşılaştırıyorsunuz ? Mesala gidip de 2000 TL'lik Redmi serisi ile karşılaştırmayın. Xiaomi evet yazılım olarak berbat ama Mi serisine güncelleme veriyor.

Arkadaşlarınız Xiaomi'nin hangi telefonunu kullanıyor ? A52 ile hangi telefonu karşılaştırıyorsunuz ? Mesala gidip de 2000 TL'lik Redmi serisi ile karşılaştırmayın. Xiaomi evet yazılım olarak berbat ama Mi serisine güncelleme veriyor.
Soket sorunu k30 şebeke note 8 pro.

Peki A52'nin rakibi Note 8 Pro mu ? Redmi serileri ucuzdur bu yüzden kalitesizdir. Fazla guncelleme almazlar. Mi 11 Lite'ye göz atin. Ön yargı değil diyorsunuz ama ön yargı bu.
Göz atmamı gerektiren bir durum yok, sonuçta bende s20 falan kullanmıyorum. A52 de samsungun premium sınıfı bir telefonu değil. Her telefonda da arıza oranı vardır. Ama ben bu riski minimize ettim ve çinli marka telefon almadım.
Kısacası sinek küçüktür ama mide bulandırır :)

Göz atmamı gerektiren bir durum yok, sonuçta bende s20 falan kullanmıyorum. A52 de samsungun premium sınıfı bir telefonu değil. Her telefonda da arıza oranı vardır. Ama ben bu riski minimize ettim ve çinli marka telefon almadım.
Kısacası sinek küçüktür ama mide bulandırır :)
Tamam dünyanın en iyi telefonu Samsung Galaxy A52 sakin ol champ.

Yeni konular

Geri
Yukarı