Samsung Galaxy S21 FE Özellikleri Ortaya Çıktı

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Samsung Galaxy S21 FE özellikleri

Önümüzdeki yıl tanıtılacak olan Samsung Galaxy S21 FE’nin bazı özellikleri sızdırıldı. Samsung Galaxy S20 FE ile kullanıcıların dikkatini çekmeyi başaran Samsung, şimdi de Galaxy S21 FE modeliyle kullanıcıların karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Serinin yeni üyesi kullanıcılar tarafından merak edilirken, bugün ise Samsung Galaxy S21 FE özellikleri ile ilgili ilk bilgiler paylaşıldı. Güvenilir kaynaklar tarafınca yapılan sızıntıya […]

Devamı: Samsung Galaxy S21 FE Özellikleri Ortaya Çıktı
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

FE modellerinde hiçbir zaman tam performans alamıyoruz. Bilerek işlemci performansını düşürüyorlar. FE amacı bu zaten.
Bu yargılara nereden varıyorsunuz? Samsung'un topu topu tek bir FE modeli var, o da S20 FE. O modelde de Exynos 990 var, S20 serisinde kullanılan yonga seti, ortada bir performans kaybı yok. Bir de S10e modeli var, o da FE modeli olmasa da S10 serisinin en ucuz modeliydi o telefonda da S10 serisinde kullanılan yonga seti var. O tarafta da yonga setinde bir kırpılma yok.

@FISTIK SARMA Evet öyle de konuyla alakası ne? Alışkanlık yüzünden böyle şeyler yazabiliyor insan. Gereksiz mesaj atma.
@epic games kullanıcısı Dalga geçmek için bir daha gülücük atma, gülücük atma yerine konu hakkında bilgin olsun öncelikle.

Bu yargılara nereden varıyorsunuz? Samsung'un topu topu tek bir FE modeli var, o da S20 FE. O modelde de Exynos 990 var, S20 serisinde kullanılan yonga seti, ortada bir performans kaybı yok. Bir de S10E modeli var, o da FE modeli olmasa da S10 serisinin en ucuz modeliydi o telefonda da S10 serisinde kullanılan yonga seti var. O tarafta da yonga setinde bir kırpılma yok.

Siz öyle sanın. Samsung'un 2 adet FE modeli vardır. Bilmediğiniz konuya mesaj yazmakta bir ban sebebi zaten. FE= Fan Edition. İsminden de anlaşıldığı gibi Fan Edition. Samsung bu cihazlarda ısınma sorununu en aza indirmeyi amaçlıyor. Samsung'da genelde az ısınma sorunlu cihaz var fakat diğer modeller ısınmıyor değil. Tab S6 Lite kulandım. Orta ayarlarda 41 derece oluyordu. Bu bir mobil cihaz için aşırı yüksek bir sıcaklık. Cihazın arkası da metal olunca elini uzun süre tutucuna yanıyor. Umarım anlaşılmışımdır.
@epic games kullanıcısı Dalga geçmek için bir daha gülücük atma, gülücük atma yerine konu hakkında bilgin olsun öncelikle.

Aslında mesaj yazmakla meşgul olduğumu düşünmeniz lazımdı...

Samsung'un 2 adet FE modeli vardır. Bilmediğiniz konuya mesaj yazmakta bir ban sebebi zaten. FE= Fan Edition. İsminden de anlaşıldığı gibi Fan Edition
Burada ban yiyecek biri varsa o da sensin. İsmi FE diye performansız olmuyor birader, bir de Note FE modeli var o da patlayan Note 7 modelinin yerine çıkan bataryası dışında tamamen Note 7 ile aynı donanım özelliklerine sahip bir cihazdı.

Tab S6 Lite kulandım. Orta ayarlarda 41 derece oluyordu. Bu bir telefon için aşırı yüksek bir sıcaklık. Cihazın arkası da metal olunca elini uzun süre tutucuna yanıyor. Umarım anlaşılmışımdır
Tab S6 Lite bir tablettir, telefon değil. 41 derecede yüksek bir değer değildir.

Samsung bu cihazlarda ısınma sorununu en aza indirmeyi amaçlıyor.
Böyle bir durum söz konusu değil öncelikle. Farklı segmentlere hitap etmek için çıkarılmış modeller, ne amiral gemisi modellerinde ne de bu modellerde ısınma sorunu yok.

Note 7: Exynos 8890
Note 7 FE: Exynos 8890

S20 serisi: Exynos 990
S20 FE: Exynos 990

S10 serisi: Exynos 9820
S10e: Exynos 9820

Siz öyle sanın bana diyeceğine telefonlarda hangi yonga seti var onu öğrenin.

Elbette bu FE modellerinde bazı özellikler kırpılmış ama yonga setleri birebir aynı.

Tab S6 Lite bir tablettir, telefon değil. 41 derecede yüksek bir değer değildir.

Siz mesaj yazmadan önce zaten değiştirmiştim. Bir bilgisayar için değil. Arkası metal olan tablet için yüksek bir sıcaklık.

Burada ban yiyecek biri varsa o da sensin. İsmi FE diye performansız olmuyor birader, bir de Note FE modeli var o da patlayan Note 7 modelinin yerine çıkan bataryası dışında tamamen Note 7 ile aynı donanım özelliklerine sahip bir cihazdı.

Ben performansız demedim performansı kısılıyor dedim. Bir daha eleştireceğiniz şeyi tam okumalısınız bence. Ben sen ban yiyeceksin demedim. Bir ban sebebidir dedim. Ona göre konuşalım yani.

Note 7: Exynos 8890
Note 7 FE: Exynos 8890

Note 7 FE değil. Note FE.

Siz öyle sanın bana diyeceğine telefonlarda hangi yonga seti var onu öğrenin.

Aynı yonga seti varsa bile bunun performans kısıtlanmadığı anlamına gelmez. Bu arada Kaynak istiyorsan bunu Samsung forumda Expert Level olmuş çoğu kullanıcı söylüyor. Bence bu konuyu biraz araştırmanız lazım gibi.
Burada ban yiyecek biri varsa o da sensin.

Bir moderatörün görüşüne karşı çıktığımdan dolayı ban yemem herhalde...

Ben performansız demedim performansı kısılıyor dedim. Bir daha eleştireceğiniz şeyi tam okumalısınız bence. Ben sen ban yiyeceksin demedim. Bir ban sebebidir dedim. Ona göre konuşalım yani.
Dediğim modeller arasından bir performans kısılması yok hepsinden de aynı yonga var. RAM miktarlarında fark var, o da o kadar fark ettirmiyor. Belli özellikler kırpılmasa diğerleriyle fark olmaz zaten.

Note 7 FE değil. Note FE.
Note 7 FE, Note 7 ile aynı batarya dışında. Bunu belirtmene gerek yok. Biliyoruz herhalde.

Aynı yonga seti varsa bile bunun performans kısıtlanmadığı anlamına gelmez. Bu arada Kaynak istiyorsan bunu Samsung forumda Expert Level olmuş çoğu kullanıcı söylüyor. Bence bu konuyu biraz araştırmanız lazım gibi.
Yonga setinden ziyade diğer özelliklerde kırpılma var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Yonga setinde performans farkı yok. Aradaki 100 puanlık var RAM farkından kaynaklanıyor ve bu diğer modellerin RAM kapasiteleri de yeterli düzeyde. S20 FE 5G modeli de SD 865 kullanıyor ayrıca.

Arkası metal olan tablet için yüksek bir sıcaklık.
Metal kasalar ısıyı fazla hissettirir, bunlar normal durumlar.

Yonga setinden ziyade diğer özelliklerde kırpılma var.

S20: 1440X3200 (QHD+) Piksel
S20 FE: 1080X2400 (FHD+) Piksel
Şimdi bana neden bunları söylediğimi sorabilirsiniz. Sebebi ekrandaki pikselin performansa etkisi olması.
S20: 518.900 Puan
S20 FE: 510.100 Puan
Bunlarda AnTuTu puanları. S20'nin böyle bir ekranının olmasına rağmen FE modeliyle arasında 8.800 fark var. İkisinin ekranı aynı olsaydı tahminen 16.000 civarına olurdu fark. Nasıl 1080P monitörde 2K monitörden daha yüksek FPS alıyorsak aynısı mobil cihazlarda da geçerli. Anlatabildiğimi düşünüyorum. RAM konusuna gelirsek 2 GB RAM'ın çok fazla etkileyeceğini sanmam en fazla 4.000 artırır bir mobil cihaz için. Evet FE modelinde diğer özelliklerde kısılmış. Ama bu performansın kısıtlanmadığı anlamına gelmez. Bir de Samsung forumda kısıtlandığını söyleyen üst düzey kullanıcıları moderatörler uyarmıyor. Neden? Çünkü gerçekten kısıtlanma var.

Note 7 FE, Note 7 ile aynı batarya dışında. Bunu belirtmene gerek yok. Biliyoruz herhalde.

Benim siz uyarmadan önce düzelttiğim hatayı söylerseniz benim de bunu söyleme hakkımın var olduğunu düşünüyorum.

Metal kasalar ısıyı fazla hissettirir, bunlar normal durumlar.

Gerçekten sağ ol sen demesen ben tahta daha fazla iletir sanıyordum.(!) Fakat bu amiral gemisi ayarında bir tabletin 41 derece olacağı anlamına gelmez. Bu cihaz 2 aylık bir cihaz. Bir GM 20 kadar kalitesiz değil. Bunu sizde biliyorsunuz. Fakat anlamıyorsunuz.
Ek olarak FE modellerinde Samsung gizlice kısmıyor.
Bu mesajdan ban yiyeceğim. Not: İfade yasağı atmışsınız. Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlarmış...

Yonga setinde performans farkı yok. Aradaki 100 puanlık var RAM farkından kaynaklanıyor ve bu diğer modellerin RAM kapasiteleri de yeterli düzeyde. S20 FE 5G modeli de SD 865 kullanıyor ayrıca.

Bu videolar Samsung'un güncelleme yayınlamadan önceki videoları. Güncellemeden sonraki değerler apaçık kısma yapıldığını belirtiyor zaten.

@epic games kullanıcısı kaynak belirtebilir misin?

FE modellerinde hiçbir zaman tam performans alamıyoruz. Bilerek işlemci performansını düşürüyorlar. FE amacı bu zaten.

Yanlış bilgi. FE modelleri başka alanlarda kırpılmış modellerdir.

Samsung bu cihazlarda ısınma sorununu en aza indirmeyi amaçlıyor. Samsung'da genelde az ısınma sorunlu cihaz var fakat diğer modeller ısınmıyor değil. Tab S6 Lite kulandım. Orta ayarlarda 41 derece oluyordu. Bu bir mobil cihaz için aşırı yüksek bir sıcaklık. Cihazın arkası da metal olunca elini uzun süre tutucuna yanıyor. Umarım anlaşılmışımdır.

Isınma sorununu en aza indirmek istese neden aynı işlemciyi kullansın? 41 derece kabul edilebilir bir sıcaklı. Sonuçta bu cihazların aktif soğutması yok. Amiral gemisi cihazlarda ise bakır sistemler yardımıyla cihazı serin tutmaya çalışıyorlar.

Siz mesaj yazmadan önce zaten değiştirmiştim. Bir bilgisayar için değil. Arkası metal olan tablet için yüksek bir sıcaklık.

Arkasının metal olması direkt daha iyi soğuyacağı anlamına gelmez. Ancak metal bir kasa plastiğe göre ısıyı daha fazla ileteceğinden, daha sıcakmış gibi hissettirebilir.

Kaynak atar mısın lütfen?

S20 FE ile alakalı bir makale buldum mesela:

En azından kağıt üzerinde, telefonlar arasında pek çok temel fark yok gibi görünüyor. 6.5 inçlik S20 FE, daha gösterişli kardeşlerinde bulunan üst düzey özelliklerin çoğunu koruyor. Ultra hızlı yenileme hızlarıyla birleştirilmiş keskin bir AMOLED ekranla birlikte, büyük bir bataryaya, IP68 derecesine (su ve toza dayanıklılık için) ve arkasında telefoto lens dahil olmak üzere birden fazla kameraya sahiptir.

Samsung'un ödün verdiği yer, malzeme seçiminde yatıyor. S20 FE, meraklı kardeşlerinden farklı olarak cam yerine plastikten yapılmış bir arka yüze sahiptir. Aile üyelerine göre daha az RAM ve depolama alanına sahip ve arka kamera kurulumunda bazı tavizler var, ancak bunları kaçırmayabilirsiniz bile. 8K video kaydı ve 100x uzay yakınlaştırma yoktur, ancak 30x yakınlaştırma mevcuttur (S20 ve S20 Plus'ta bulunanlar gibi) ve 3x optik yakınlaştırma da mevcuttur.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı