Samsung Galaxy S21 FE Özellikleri Ortaya Çıktı

Bunlarda AnTuTu puanları.
CPU performansının için önemli olan program Antutu değil Geekbench programıdır.

RAM konusuna gelirsek 2 GB RAM'ın çok fazla etkileyeceğini sanmam en fazla 4.000 artırır bir mobil cihaz için.
RAM farkı sentetik testlere etki eder.

Not: İfade yasağı atmışsınız. Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlarmış...
Bir daha dalga amaçlı atarsan ifade daha fazla da ceza hak edersin. Gidip DA formunda konu açıp iki siteyi karşı karşıya getirme. Bu konunun aynısını orada açmışsın sözde beni şikayet ediyorsun gözümüzden kaçmadı.

Fakat bu amiral gemisi ayarında bir tabletin 41 derece olacağı anlamına gelmez. Bu cihaz 2 aylık bir cihaz. Bir GM 20 kadar kalitesiz değil. Bunu sizde biliyorsunuz. Fakat anlamıyorsunuz.
41 dereceyi nasıl ölçtün söyler misin? Uygulama mı, ısı ölçer mi?

Evet FE modelinde diğer özelliklerde kısılmış. Ama bu performansın kısıtlanmadığı anlamına gelmez. Bir de Samsung forumda kısıtlandığını söyleyen üst düzey kullanıcıları moderatörler uyarmıyor. Neden? Çünkü gerçekten kısıtlanma var.
Mantığa bak, kanıtın bu mu? Samsung forumunda moderatör uyarı vermemiş demek ki ben haklıyım bu nasıl bir mantık.

S20'nin böyle bir ekranının olmasına rağmen FE modeliyle arasında 8.800 fark var. İkisinin ekranı aynı olsaydı tahminen 16.000 civarına olurdu fark. Nasıl 1080P monitörde 2K monitörden daha yüksek FPS alıyorsak aynısı mobil cihazlarda da geçerli.
Antutu ekran çözünürlüğünü dikkate almıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

12 Pro Max ile 12 Pro modeli aynı yonga ve RAM değerlerine sahip. 12 Pro Max ekran çözünürlüğü olarak daha yüksek ama sonuç ne olmuş 12 Pro Max bu dezavantaja rağmen daha yüksek bir sonuç almış.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bak bu da 11 Pro Max ve SE 2020 modelleri. İki telefonun RAM farkı 1 GB. Çözünürlük arasında devasa fark var ama sonuç ne yine 11 Pro Max açıkça daha fazla puan almış. A14 ve A13 modelleri arasında da kırpılma var şimdi değil mi? Hade onlarda da kırpılma var söyle bakalım.

Bu da S10e ile S10 Plus. S10e modeli de S10 serisinin en uygun modeli aynı S20 FE gibi. İki telefonda da amiral gemisi yonga setleri var. Madem bu uygun fiyatlı modellerin yongaları kısıtlanıyor S10e niye S10 Plus modelinden yüksek almış hade bakalım. Bu videodaki S10e modelinde S10 Plus modeline göre SD 855 var ama fark etmez, sonuçta bu modellerin performansı kısıtlanıyorsa Qualcomm modeli de kısıtlanıyor demektir.

Burada da S10e modelinin diğer S10 serilerine ne kadar yakın olduklarını görürsün baksan.

CPU performansının için önemli olan program AnTuTu değil Geekbench programıdır?

Biz genelde onları test olarak isimlendiriyoruz.

RAM farkı sentetik testlere etki eder.

Çoğu özelliği (RAM dahil) aynı olan FE modeller:

Adlı.png

Samsung Galaxy S20 - Samsung Galaxy S20 FE (256 GB) Karşılaştırması - Epey
Arada 4.300 fark var. Gördüğünüz gibi.

Adlı2.png

Ekranın bu testlere etki etmediğini sayar isek. Sizin dediğiniz gibi. AnTuTu testi aynı çıkması lazım. Ama ne hikmetse arada fark var.

Mantığa bak, kanıtın bu mu? Samsung forumunda moderatör uyarı vermemiş demek ki ben haklıyım bu nasıl bir mantık.

Aslında basit bir mantık. Uyarı vermemiş değil. FE modeller kısılmıyor dememiş. Uyarı vermekle uyarmamak arasında fark var.

Bu da S10E ile S10 Plus. S10E modeli de S10 serisinin en uygun modeli aynı S20 FE gibi. İki telefonda da amiral gemisi yonga setleri var. Madem bu uygun fiyatlı modellerin yongaları kısıtlanıyor S10E niye S10 Plus modelinden yüksek almış hade bakalım. Bu videodaki S10E modelinde S10 Plus modeline göre SD 855 var ama fark etmez, sonuçta bu modellerin performansı kısıtlanıyorsa Qualcomm modeli de kısıtlanıyor demektir.

Gerçekten komik. Arasında 11 puan fark olan bir yonga da karşılaştırman. SD 855'ten kıssalar bile Exynos 9820'yi geçeceği belli
Qualcomm Snapdragon 855 vs Samsung Exynos 9820 : Aralarındaki fark nedir? (versus.com)

41 dereceyi nasıl ölçtün söyler misin? Uygulama mı, ısı ölçer mi?

Samsung cihazlarda kendi ısı ve FPS ölçme programı vardır. Onunla. Fakat 41 dereceden daha fazla hissettiriyor.

Bu arada sizin hitap şekliniz pek hoş değil. "Birader" falan diyorsunuz. Ben sizin asker arkadaşınız değilim.

Arada 4.300 fark var. Gördüğünüz gibi.
Epey sitesi kıstas kabul edilemez. CPU testi için önemli olan programda Geekbench programıdır. Epeyi örnek göstereceğine diğer videolara bir açıklama yapmanı beklerdim.

Gerçekten komik. Arasında 11 puan fark olan bir yonga da karşılaştırman. SD 855'ten kıssalar bile Exynos 9820'yi geçeceği belli.
Komik çünkü işlemciler hakkında en ufak bir bilgiye sahip değilsin. Exynos 9820 modelleri tek çekirdek performansında SD 855 modelinden daha güçlüdür. Geekbench 4 sonuçlarına bakman yeterli. Geekbench 5 programından sonra puanlar değişti.

Burada S10e ve S10 serisinin ne kadar yakın puan aldıkları net görünüyor.

Geekbench'in kendi sitesinden bak bakalım puanlar ne kadar benzer. Öyle epeyi göstererekte kendini haklı çıkaramazsın.

Aynı yongada yavaşlama var demen için elinde bir somut delil olması lazım. Diğer videolara söyle bakalım o işlemcilerde yavaşlatılmış. Diyemezsin değil mi? İsmi FE diye telefon yongadan kısılmıyor bu ön yargıdan kurtulun.

Samsung cihazlarda kendi ısı ve FPS ölçme programı vardır. Onunla. Fakat 41 dereceden daha fazla hissettiriyor.
41 derece yüksek bir rakam değil, uygulamada bu değeri görmek hiçbir şey. G2 ile oynarken 80 dereceleri görüyordum. Diğer mesajında da Samsung bu telefonlarda ısınma sorununu en aza indirmeyi düşünüyor diyorsun, bundan saçma bir açıklama daha görmedim. Isınmayı sorununu çözmek için aynı işlemciyi kullanmak ne alaka? Bu işlemcilerde de ısınma sorunu yok.

Ekranın bu testlere etki etmediğini sayar isek. Sizin dediğiniz gibi. AnTuTu testi aynı çıkması lazım. Ama ne hikmetse arada fark var.
Boş mesaj atma benim attığım diğer videolara bak. Bak bakalım durum nasıl. Epeyi örnek göstereceğine Antutu'nun kendi sitesine bak.

Biz genelde onları test olarak isimlendiriyoruz.
Screenshot_2020-12-31-12-37-07.jpg

19 ve 20 sıralamaya bak, RAM farkı nedeniyle S20, FE modelinden daha yüksek almış. 36-37 sıraya bak sözde kırpılmış model S10e, S10 modelini geçiyor. 14-15 sıraya bak S20 Plus ve S20 Ultra modeli aynı yonga ve RAM değerine sahip ama aynı puanları almamış. 17-19 sıralamasına bak yine S20 Plus ve S20 aynı özellikte olmasına rağmen aynı puanları almamış. Antutu bu kadar tutarsız bir program. Testin yapıldığı şartlara göre de puanlar dalgalanıyor, sıcaksa cihaz daha az puan alıyor.

Şimdi senin mantığınla hareket edersek bu modeller arasında puan farkı olması nedeniyle S20 Plus, S20, S20 Ultra modelinin aynı yongaya sahip olmalarına rağmen bu modellerde kırpılmış oluyor S20 ve S20 Plus özellikle. Sırf böyle oldu diye bu yongalarda kırpılma var demek saçmalık. Samsung'un işi gücü yok, S20 serisinde tüm modeller için farklı yonga performansı ayarlasın.

S20: 1440X3200 (QHD+) Piksel
S20 FE: 1080X2400 (FHD+) Piksel
Şimdi bana neden bunları söylediğimi sorabilirsiniz. Sebebi ekrandaki pikselin performansa etkisi olması.
S20: 518.900 Puan
S20 FE: 510.100 Puan
Bunlarda AnTuTu puanları. S20'nin böyle bir ekranının olmasına rağmen FE modeliyle arasında 8.800 fark var. İkisinin ekranı aynı olsaydı tahminen 16.000 civarına olurdu fark. Nasıl 1080P monitörde 2K monitörden daha yüksek FPS alıyorsak aynısı mobil cihazlarda da geçerli. Anlatabildiğimi düşünüyorum.
Hocam umarım AnTuTu'nun cihazın ekran çözünürlüğünde testi uygulamadığını biliyorsunuzdur. Bir referans çözünürlük var bütün cihazlar aynı çözünürlükten benchmark'a giriyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı