Samsung Galaxy S23 mü, iPhone 13 mü?

Kamera konusunda çok kayıp yaşayacağım, kamerayı da aktif şekilde kullanıyorum onun için S23 daha cazip geldi. Ama çektiğim fotoğrafların çoğu yüksek kaliteli manzara şehir çekimleri olduğu için Instagram'a atıyorum kalite düşüşü olursa almam S23'ü. Çok ağırlıklı olarak kamerasını kullanıyorum telefonun.
S serisinde böyle bir kalite düşme durumu söz konusu değil. iPhone X'ten S21'e geçtim. Arayüz çok farklı ancak karmaşık falan değil. Birkaç haftaya çoğu özelliğine hakim olursun. Zaten arayüzü tanıtan çok fazla içerik var telefonda. Hız, kalite olarak S serisi cidden bayağı iyi. Kamerası 13 Pro Max'ten daha düşük olsa da 13'ten daha iyi.

Bu arada kamera odaklı telefon istiyorsan Huawei bu konunun en iyisi. P60 Pro'nun fiyatı şu an 36-37K bandında falan ve kamerası Türkiye'de satılan cihazlar arasında en iyi olandır net. EMUI ve HarmonyOS kullandım, aktif olarak da kullanıyorum. EMUI benim için tartışmasız en başarılı Android arayüzüdür ve iOS'e çok benziyor kullanım olarak. Google sorunu biraz uğraştırsa da Youtube, Gmail, Chrome gibi çoğu uygulamayı kurabiliyorsun.

IPhone'a alışan biri için Android'e yeniden alışmak biraz zor oluyor. Arayüz de aşure gibi geliyor ayrıca, karman çorman, tasarım bütünlüğünden ve Apple minimalizminden uzak bir arayüzle karşılaşıyorsun. Alışır mı neden olmasın tabii ki. Şimdi 2 nesil öncesinin telefonunu da kullan diyesim gelmiyor o nedenle iPhone 13 derken biraz çekiniyorum ama alışkanlıklarım devam etsin dersen iPhone 13, Android'e de alışırım sorun olmaz dersen S23 de kötü telefon değil. Şahsen ama ben tercih etmem. Kamera, sosyal medya ve müzik anlamında IPhone'un üstüne tanımıyorum. Bakma Samsung'un 100X Zoom şovu yaptığına. Hayatında kaç kere 100X Zoom'lu fotoğraf çekeceksin sanki.

Gelmiş gene elma fanboyu. İkisine de alıştıktan sonra diğerine geçmek her türlü ilk başta zor oluyor öyle biri karışık diğeri karışık değil mevzusu değil bu. Akıcılık ve sosyal medya için One UI neyse IOS'ta o şu an. 5 yıl öncesinin argümanlarını veriyorsun. O devir biteli çok oldu. S23 te 13 ten üstün bir cihaz her anlamda.

Gelmiş gene elma fanboyu. İkisine de alıştıktan sonra diğerine geçmek her türlü ilk başta zor oluyor öyle biri karışık diğeri karışık değil mevzusu değil bu. Akıcılık ve sosyal medya için One UI neyse IOS'ta o şu an. 5 yıl öncesinin argümanlarını veriyorsun. O devir biteli çok oldu. S23 te 13 ten üstün bir cihaz her anlamda.
İşte geldim burdayım!
Ben bu işte ustayım! 🎶

S23 SoC, panel, arka kamera paketi, ön kamera ve donanım konusunda hissedilir şekilde üstün. 8 Gen 2, A15’ten GPU’da %42 civarı daha güçlü ve bunu aynı wattı yayarak yapıyorlar, buna da üretim kalitesi ve w/p diyoruz. Eğer Mac’li ekosistem kurmayacaksanız 13 almak düpedüz mantıksız.

Halihazırda İPhone 13 ProMax kullanmaktayım. Bundan önce S21, S22, S20Fe gibi cihazlar kullandım ve kullanım kolaylığı olarak Android beni her yönüyle daha fazla tatmin etti. İnsanların dilinde bir İOS çok rahat, çok stabil lafzı dolanıyor ama Android'i ne sanıyorlar anlamıyorum. Güncel kullandığım cihaza baktığımda evet gerçekten şu alanda diğer cihazlarımdan daha iyi diyeceğim hiçbir şey yok kullanım kolaylığı açısından. Kamera vesaire elbette iyi ama zaten yazdığım cihazlarla bu rakip değil. S24 Ultra serisi çıkınca da ona geçmeyi düşünüyorum açıkçası.

İki gün süren araştırmalarım sonucunda S23’ün iPhone 12’ye oranla bariz daha iyi olduğunu fark ettim. iPhone 13 kamera performansında kesinlikle S23’ten daha iyi ama ekran konusunda aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. 13’ün ekranı en başta 60 Hz olması ve de pil yönetiminin çok iyi olmaması konusunda S23 önde gidiyor. S23 120 Hz ekran olmasına rağmen günü çıkarttığını söylemişler. Şu anda S23’e daha çok yakınım gibi. Ama güncelleme ile stabilitesi kaybolur mu onu bilemiyorum.

iPhone 13 kamera performansında kesinlikle S23’ten daha iyi.
Nerede daha iyi? S22 bile canına okuyor iPhone 13'ün.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı