İnceleme Samsung Galaxy S23 Uzun Kullanım Deneyimi

20231010_002518.jpg

Merhaba. Ekim ayından bu yana kullandığım S23 cihazım hakkında edindiğim tecrübeleri, olumlu olumsuz yönlerini ve birkaç benchmark testlerini paylaşmak istiyorum.

Performans, donanım ve akıcılık: Açıkçası cihazı aldığımda ilk fark ettiğim şey cihazın çok seri çalışıyor olmasıydı. Çoğunuzun bildiği üzere cihazda modele özel üretilen Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy işlemcisi var. Bu işlemci ile 120Hz sosyal medya kullanımında cihaz hiç ısınmıyor diyebilirim. Yani cihaz ısındı asla dedirtmiyor normal kullanımda.

Deneyimlediğim oyunlar PUBG Mobile, Farlight 84, Call of Duty Mobile, Diablo Immortal. Bu oyunlar Ultra ayarlarda oynandı. Hiçbir FPS kaybı yaşanmazken ısınma sorununu en çok Farlight 84'te yaşadım. Sanırım optimizasyon sorunu var oyunda. Garip bir şekilde fazla ısınmasına neden oldu cihazın. Bunun dışında diğer oyunlarda ılık denilecek ısınmayla oynadım. Hiçbirinde de drop, lag gibi bir sorunla asla karşılaşmadım. Yani işlemci ile yazılım uyumu çok iyi diyebilirim.

Benchmark: Benchmark testlerinde her ne kadar AnTuTu'yu sevmesem de AnTuTu ile 3D Mark Wild Life testini paylaşmak istiyorum. Cihazım 256 GB bu arada. Yani UFS 4.0 ile çalışıyor.

Screenshot_20231219_200249_AnTuTu Benchmark.jpg

Screenshot_20231220_144042_3DMark.jpg

Kamera ve Video Performansı: Açıkçası pek fotoğraf ve video deneyimim olmadı. Ancak cihazın en sevdiğim yanlarından biri kamerası. Gece çekimleri ve ön kamera çekimleri ciddi anlamda iyileştirilmiş. Çektiğim birkaç fotoğrafı paylaşayım.

Eki Görüntüle 2059000

20231121_000245.jpg

20231101_230743.jpg

20231029_180326.jpg

20231012_063717.jpg

Tasarım & Kasa: Cihazın kasası ve tasarımı gerçekten çok hoş. Çerçeveler iPhone 15 serisine benzer yapı ve kalınlıkta ancak tutuş hissi çok iyi. Arka cam hiçbir şekilde parmak izi bırakmıyor ve çok pürüzsüz. S10e kullandığım zamanlar arka tarafından nefret ediyordum çünkü aşırı parmak izi oluşturuyordu. S23'te bu sorunu kökten çözmüşler. Üçlü kamera sistemi şahsımca çirkin durmuyor ve lenslerin büyüklüğü gayet ideal.

20231010_111221.jpg

Olumsuz yanları: Cihazın tek olumsuz yanı One UI 6 yayınlandıktan sonra oluşan birkaç pürüzler ve titreşim motorunun zayıf oluşu. Yazılım yeni olduğu için ufak tefek buglar mevcut ama bunların güncelleme ile çözüleceğini düşünüyorum. Bana sorarsanız bu cihazda saf Pixel deneyimi yaşamak isterdim ama mümkün değil. Yine de her halükarda One UI çok başarılı ve detaylı bir arayüz. Titreşim motoru ise çok güçlü değil. Evet zil ve bildirim sesiyle entegre çalışan bir titreşim motoru var ancak biraz zayıf kaldığını söyleyebilirim. Kötü değil ancak daha iyi olabilirdi.

Umarım okumanıza değer bir inceleme olmuştur. Elimden geldiğince gözüme çarpan noktalara değindim. Özetle, S23 Samsung'un son yıllarda çıkardığı en başarılı modeli olmayı başarmış.

Siz de titreşim motorunun zayıflığından rahatsız oldunuz mu? Biliyorsunuzdur ki iPhone'larda titreşim mükemmel çalışıyor, bir iPhone'a göre titreşim motoru zayıf mı?

Hocam titreşim konusunda örnek verecek olursam S9+ kullanıyordum. O titrediği zaman masada insanlar korkardı.😄şaka bir yana S23 sanki daha nazik titriyor. Hatta animasyonu açtım titreşimle birlikte hoparlörden sahte titreşim sesi veriyor. Bazen cebimde hissetmeyip insanlardan trip yediğim oldu maalesef. Ama genel olarak memnunum.

Elinize sağlık. Bulunduğu fiyatta tek kelime ile rakipsiz. Zamlanıp 35-40k fiyatına kadar çıksa bile hakkını verecek bir cihaz. Rakipleri Xiaomi 13 40k, iPhone 14 43k.
Artık S23'ün nasıl F/P bir cihaz oldugunu siz dusunun.

Dostum pili günde kaç saat gidiyor? Benim cihaz yaklaşık 5 saatte %70 ila 75 arasında şarj yiyor. 76 uygulama derin uykuda. Pil 85'e sınırlı.

Ultra modelini kullanma şansım oldu az çok. Onda gayet yeterliydi.
Ultra'da da o kadar iyi değil. Sona getirdiğinde gerçekten titretmesini beklersin ama iş yaparken bazen hissetmiyorum bile, oysa masayı titretip hissettirmesi lazım. Masayı geçiyorum bazen cebimde bile hissetmiyorum.

Bir iPhone'a göre titreşim motoru zayıf mı?
Hangi iPhone olduğuna bağlı olarak evet. Eski ofiste bir arkadaşın iPhone'u ofisi titretiyordu. Nasıl becermiş emin değilim, iPhone kullanıcıları bile şaşırıyordu.

Ultra'da da o kadar iyi değil. Sona getirdiğinde gerçekten titretmesini beklersin ama iş yaparken bazen hissetmiyorum bile, oysa masayı titretip hissettirmesi lazım. Masayı geçiyorum bazen cebimde bile hissetmiyorum.

Hangi iPhone olduğuna bağlı olarak evet. Eski ofiste bir arkadaşın IPhone'u ofisi titretiyordu. Nasıl becermiş emin değilim, iPhone kullanıcıları bile şaşırıyordu.

Doğrudur hocam. Benimki iPhone 7 😄 masanın üzerinde 5-6 kitabın üzerine koyduğum halde masayı acayip titretiyor. Titreşim çok önemli gerçekten.

@Yusufblr masayı titretsin derken, telefon dibimde duruyor ve ben çaldığını ekranın parlamasından görüyorum. Öyle bir titretmemek yani. Az bir şey masaya titreşim verse kolum zaten dibinde, hissetmesi lazım ama yok.

Geri
Yukarı