Samsung Galaxy S24 Serisi Hakkında Tüm Güncel Sızıntılar

BeOSD

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Samsung, yeni telefonlarını tanıtmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz günlerde resmi olarak tanıtım tarihi belli olan S24 ailesi bakalım hangi yeniliklerle gelecek.
Teknoloji dünyasının merakla beklediği Samsung Galaxy S24 serisi, yenilikçi özellikleri ile mobil deneyimlerin sınırlarını zorlamaya hazırlanıyor. Bu makale, bu heyecan verici yeni serinin sunduğu özellikleri siz değerli Technopat okurları ile paylaşacak.

Resmi olarak tanıtım tarihi belli olan S24 ailesi yeni yılın ilk ayında duyurulacak. Samsung tarafından paylaşılan görselde tanıtım tarihinin 18 Ocak 2024 olduğu görülüyor.

Screenshot_10.png

Etkinliğin Türkiye saatiyle 21.00'de gerçekleşeceğini hatırlatmak isterim.

İncelenecek başlıklar:
  • Tasarım
  • Ekran
  • Performans
  • Kamera
Tasarım

6ac4de89e9c245263d3da90b36701d176646a0d2.jpeg

Samsung Galaxy S24 serisi, tasarım anlamında devrim niteliğinde değişiklikler sunmasa da, daha sofistike bir görünüm kazanmış gibi görünüyor. Ekran çerçeveleri, önceki seride olduğu gibi zarif bir ince yapıya sahip. Arka tasarımda ise, kamera çerçevesinin olmaması, serinin temiz ve sade bir görünümünü koruduğunu gösteriyor.

Özellikle Galaxy S24 Ultra modeli, arka tasarımında belirgin bir farklılık gösteriyor. Simetrik kamera lensleri, küçük çıkıntılara sahip olsa da, bir kamera adasının olmaması, daha şık bir arka tasarım ve daha ergonomik bir telefon deneyimi sunuyor. Bu da telefonun tasarım bütünlüğünü koruyor.

S24 ve S24 Plus'un köşeli bir yapıya geçtiğini de eklemek gerekir.

Galaxy S24Galaxy S24+Galaxy 24 Ultra
KasaArmor AluminumArmor AluminumTitanyum
RenkOniks Siyahı,
Kobalt Eflâtunu,
Amber Sarısı,
Mermer Grisi
Oniks Siyahı,
Kobalt Eflâtunu,
Amber Sarısı,
Mermer Grisi
Oniks Siyahı,
Kobalt Eflâtunu,
Amber Sarısı,
Mermer Grisi

Ekran

Samsung, OLED ekran teknolojisinde rakiplerini geride bırakıyor. Galaxy S24 Serisi’nde yer alan S24 Ultra ve S24+ modelleri, Dynamic AMOLED 2x QHD+ ekran kalitesi sunuyor. Galaxy 24 modeli ise Dynamic AMOLED 2x FHD+ ekran ile geliyor. Ekran büyüklükleri bakımından Galaxy S24 6,2 inç, Galaxy S24+ 6,7 inç ve Galaxy S24 Ultra 6,8 inç olarak belirlenmiş. Ultra hariç diğer modeller, önceki serilere göre 0,1 inç daha büyük ekranlara sahip olmuş.

Burada dikkat çeken nokta ise Plus serisinin düz modelden ayrışarak Ultra serisine daha da yaklaşmış olması.

Galaxy S24Galaxy S24+Galaxy 24 Ultra
Boyut6,2 inç6,7 inç6,8 İnç
Ekran/ÇözünürlükDynamic Amoled 2x FHD+Dynamic Amoled 2x QHD+Dynamic Amoled 2x QHD+
Ekran Yenileme Hızı120 hz120 hz120 hz
Parlaklık2600 nit2600 nit2600 nit

Performans

Screenshot_11.png

Samsung, S23 serisi için Qualcomm ile ortaklık kurmuş ve Snapdragon 8 Gen 2 işlemcileri özel olarak tasarlamıştı. Bu sayede S23 serisi, o zamanın en güçlü Android telefonları arasına girmişti. Bu yılın modellerinde ise Snapdragon 8 Gen 3 işlemcileri var. Fakat bazı bölgelerde Exynos 2400 işlemcisi tercih edileceğini unutmamak gerekir.

Ülkemiz ise ardık Qualcommlu cihazların satıldığı bir pazar haline geldi. Bu yüzden Türkiye'ye S24 ailesinin Snapdragon 8 Gen 3'lü versiyonlarını geleceğini söyleyelim.

Galaxy 24Galaxy 24+Galaxy S24 Ultra
İşlemciSnapdragon 8 Gen 3 / Exynos 2400Snapdragon 8 Gen 3 / Exynos 2400Snapdragon 8 Gen 3
Ram8 GB12 GB12 GB
Depolama128 GB / 256 GB256 GB / 512 GB256 GB / 512 GB
Batarya4000 mAh4900 mAh5000 mAh

Kamera

Galaxy S24 serisi, 8K video kaydı yapabilen muhteşem kameralara sahip. Samsung, kamera konusunda rakiplerini geride bırakıyor ve Galaxy S24 modelinde 50 MP ana kamera, 30x zoom ve iki farklı telefoto lens sunuyor. Galaxy S24+ modeli de aynı kamera özelliklerine sahip.

Galaxy S24 Ultra ise, 200 MP ana kamera, 100x zoom ve dört farklı telefoto lens bulunuyor.

Son düzenleme:
Dual Telephoto olayı pazarlama stratejisinden ibaret. iPhone 15 modellerinde de aynısı yapıldı, 48 MP’den faydalanarak sanki 2x telephoto sensörü varmış gibi gösterildi. Violet rengini dört gözle bekliyorum, geçmeyi düşündüğüm bir cihaz. Zira 4HPC fablı Exynos 2400’ün güç tüketimi ve güç verimliliği konusunda kötü olmasına olanak dahi vermiyorum.

Dual Telephoto olayı pazarlama stratejisinden ibaret. iPhone 15 modellerinde de aynısı yapıldı, 48 MP’den faydalanarak sanki 2x telephoto sensörü varmış gibi gösterildi. Violet rengini dört gözle bekliyorum, geçmeyi düşündüğüm bir cihaz. Zira 4HPC fablı Exynos 2400’ün güç tüketimi ve güç verimliliği konusunda kötü olmasına olanak dahi vermiyorum.
Türkiye'ye Snapdragon 8 Gen 3'lü versiyonu gelecek.

Neden çoğunluk gen 3’ü isterken siz exynos işlemcisini istiyorsunuz?
Exynos istediğim kaidesine nasıl vardınız? Yurt dışından uyguna alıp server kayıt yöntemi ile kayıt edeceğim. 16K-17K’nın üstünü tamamlayacaksanız seve seve 8 Gen 3 alırım. Ayrıca daha iyi pil performansı ve daha iyi termal başarım gibi avantajlarım olacak çünkü Exynos 2400 daha az yakacak. Az yaktığı gibi 8 Gen 3 kadar performanslı da olamayacak tabii, hem rakiplerine karşı güçlü olup hem az yakan SoC’u “Dream Chip” dediğimiz Exynos 2500’te yapacaklar.

Exynos istediğim kaidesine nasıl vardınız? Yurt dışından uyguna alıp server kayıt yöntemi ile kayıt edeceğim. 16K-17K’nın üstünü tamamlayacaksanız seve seve 8 Gen 3 alırım. Ayrıca daha iyi pil performansı ve daha iyi termal başarım gibi avantajlarım olacak çünkü Exynos 2400 daha az yakacak. Az yaktığı gibi 8 Gen 3 kadar performanslı da olamayacak tabii, hem rakiplerine karşı güçlü olup hem az yakan SoC’u “Dream Chip” dediğimiz Exynos 2500’te yapacaklar.
Anladım.
Exynos nedense bana güven vermiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı