Samsung HDD RAW oldu

gemiciadam

Kilopat
Yer
İzmir - KARŞIYAKA
Daha fazla  
Meslek
Gemi İnşaatı / Makina Mühendisliği
Selamlar dostlar, elimde 500 GB Samsung marka hard disk var. Kendiliğinden RAW oldu ne yaptıysam geri döndüremedim. Disk yönetiminde başlatılmamış olarak gözüküyor. Başlatıyorum GPT seçiyorum ayrılmamış alanı bölüm olarak yapmaya çalışıyorum o ekranda kalıyor. Yapmaya çalışıyor. Daha önce çok harddiskle uğraştım badsectorlü hard disk bile kurtardım hatta kullanıyorum ama bunun üstesinden gelemedim. Sanki programsal bir hata varmış gibi geliyor. Daha önce sağlıklıydı. Önerdiğiniz program vs varsa denemek istiyorum. HDD Sentinel verileri paylaştığım şekilde.

Dosya Ekleri

• raw.PNG
    raw.PNG
    11,2 KB · Görüntüleme: 50
  • raw2.PNG
    raw2.PNG
    39,9 KB · Görüntüleme: 53
CMD de hangi komutları kullandın?

Kod:
chkdsk/r X:

chkdsk X:/r

X hasarlı dediğimiz sürücü ismi, ve beklemeye alıyoruz yakın bir zaman sonra işlem bittikten sonra sorunsuz açılması gerekir,
RAW olunca böyle düzelebilir benim düzelmişti. Bu iki kodu da denersen. Bu ikisinden biri ile düzeltmiştim.

CMD de hangi komutları kullandın?

Kod:
chkdsk/r X:

chkdsk X:/r

X hasarlı dediğimiz sürücü ismi, ve beklemeye alıyoruz yakın bir zaman sonra işlem bittikten sonra sorunsuz açılması gerekir,
RAW olunca böyle düzelebilir benim düzelmişti. Bu iki kodu da denersen. Bu ikisinden biri ile düzeltmiştim.
Hocam bunların hepsini denedim olmuyor. Disk yönetimindende fayda görmedim. Kodları yaza yaza ezberledim zaten sırasını :D
Benimki arkadaşa göre daha basit bir tavsiye ama olur ya belki denememişsinizdir. Minitool Partition programında Partition Manager bölümü belki RAW kısımlara biçimlendirme de yapıyordur.
Evet bu programı denemedim hocam bi araştırayım Raw okuma olayı varmı programın bilginiz var mı ?

Hocam bunların hepsini denedim olmuyor. Disk yönetimindende fayda görmedim. Kodları yaza yaza ezberledim zaten sırasını :D

Evet bu programı denemedim hocam bi araştırayım Raw okuma olayı varmı programın bilginiz var mı ?
Ben bu programı SSD aldığımda veri taşımak için kullanmıştım. Hatırladığım kadarıyla SSD'yi Windows içinden biçimlendirmiştim, dolayısıyla programı RAW ile ilgili olarak kullandım mı emin değilim açıkçası. Partition programı olduğu için o işi de yaptığını düşünerek tavsiye ettim.

Ben bu programı SSD aldığımda veri taşımak için kullanmıştım. Hatırladığım kadarıyla SSD'yi Windows içinden biçimlendirmiştim, dolayısıyla programı RAW ile ilgili olarak kullandım mı emin değilim açıkçası. Partition programı olduğu için o işi de yaptığını düşünerek tavsiye ettim.
Hocam burada bölümleri sil yapıyorum siliyor. Daha sonra NFTS yap diye tıklıyorum. Yapmaya çalışıyor. Uzun süren bir işlemmi acaba.

Hocam burada bölümleri sil yapıyorum siliyor. Daha sonra NFTS yap diye tıklıyorum. Yapmaya çalışıyor. Uzun süren bir işlemmi acaba.
Hızlı format modunun çok uzun sürmemesi lazım.

Mesela burada 1 TB diskte hızlı formatın ortalama bir kaç dakika, tam formatın ise 2 saat kadar sürdüğü belirtilmiş.

Hızlı format modunun çok uzun sürmemesi lazım.

Mesela burada 1 TB diskte hızlı formatın ortalama bir kaç dakika, tam formatın ise 2 saat kadar sürdüğü belirtilmiş.
Hocam masaüstünde 4 adet disk var o yüzden harici olarak bağlıyordum. Şİmdi laptoba taktım bakalım. HDD Sentinelde disk repair yapıyorum. Birde bu yazılımı laptopta deneyeceğim. Fakat format atması değil partition oluşturması uzun sürüyor.

Sorunu çözdünüz mü?
Merhaba malesef çözemedim. Fakat o arkadaşın önerdiği programlar ve Sentinelle yüzey taraması yaptıpımda temiz yeşili çıkıyor. Hatta diski NFTS bile yapabildim. İçine dosya attım fakat hala resimdeki raw hatasa kalıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı