Samsung IPS panel vs Samsung VA panel

Esperoja

Kilopat
Makaleler
34
Yer
İstanbul
Arkadaşlar merhaba, Samsung'un monitörlerinden birini alacağım sizce Samsung'un VA panelimi yoksa IPS panelimi daha kaliteli? Bütçem 900 maksimum 1000 TL, görünüş olarak IPS panel kullanan modeli çerçevesiz ancak VA panel kullanan modelde ince bir çerçeve var ancak VA olan model kavisli ekrana sahip, siz olsanız hangisini tercih edersiniz?

VA ya da IPS fark etmez renkler aşırı önemli olmadıkça. Oyun oynayacak ve günlük kullanacak arkadaş için TN bile yeterli. Hangisi bütçenize uygunsa onu alın. Kavisli ekran, cabrio araba gibidir. Sadece hava atarsınız aşırı bir işlevi yok.

IPS paneller genel renk anlamında daha iyiyken VA paneller siyah, koyu renklerde daha iyiler. Ben olsam S24R350 modelini tercih ederdim.

Kavise gelecek olursak ben kavisli ekran kullanıyorum, pek bir espirisi yok. İlk aldığınızda "Hmm..." diyorsunuz bir iki gün sonra etkisi kayboluyor. Benim için artık ha düz ha kavisli, bir şey ifade etmiyor.

Son düzenleme:
VA ya da IPS fark etmez renkler aşırı önemli olmadıkça. Oyun oynayacak ve günlük kullanacak arkadaş için TN bile yeterli. Hangisi bütçenize uygunsa onu alın. Kavisli ekran, cabrio araba gibidir. Sadece hava atarsınız aşırı bir işlevi yok.
Curved ekranlar genelde araba yarışı oyunlarında işe yarıyor ama onun için baya büyük bir ekran lazım. 24" ekranlarla bu iş olmaz :=).

Sizin amacınızla alakalı bir seçim bence. Fimler ve oyunlarda müthiş renkler görmek istiyorum gözlerim şenlensin diyorsanız IPS. Tasarım ve Fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız zorunlu olarak IPS. Rekabetçi oyunlar (Cs, R6 vs.) oynuyorsanız VA panel almalısınız. TN panelden uzak durun.

R350 yani IPS modeli şu anda elime geçti herhangibi ölü piksel durumu yok, renkler çok güzel dizi vs izlerken çok rahatım çerçevesi aşırı ince olduğu için çok çok hoşuma gitti, yardımcı olduğunuz için teşekkürler, tasarım konusunda da harika bir iş çıkarmış Samsung.

R350 yani IPS modeli şu anda elime geçti herhangibi ölü piksel durumu yok, renkler çok güzel dizi vs izlerken çok rahatım çerçevesi aşırı ince olduğu için çok çok hoşuma gitti, yardımcı olduğunuz için teşekkürler, tasarım konusunda da harika bir iş çıkarmış Samsung.
Ben de Samsung'un o modelini anlmayı düşünüyorum. Zaten 1300'e çıkılmadıkça 1000₺ civarına alınabilecek en iyi monitörlerden biri.

Geri
Yukarı