Çözüldü Samsung Klima E203 Hatası Nedir? Nasıl Çözülür?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Samsung klima da ekran kartı hatası verdi ya... Şaka bir yana hata kodunun internetteki açıklaması bu "E 203 Anormal Seri İletişim Ekran Kartı= Kapalı - Açık" hadi buyur buradan yak. Var mı daha önce karşılaşan?

Kod: AR12MSPXBWKNSK

Samsung AR9500 AR12MSPXBWK/SK A++ 12000 BTU Duvar Tipi Inverter Klima olacak.

Hayır gerçek bir ekran kartı olsa yapacaklarımı biliyorum da :D Klimada şaşırdım. Şimdi söküp girişmek de sonra servis işlerini bozacak. O yüzden önce bir sorayım istedim. Şalteri kapattım Power Cycle yapıyorum.

Samsung klima da ekran kartı hatası verdi ya... Şaka bir yana hata kodunun internetteki açıklaması bu "E 203 Anormal Seri İletişim Ekran Kartı= Kapalı - Açık" hadi buyur buradan yak. Var mı daha önce karşılaşan?

Kod: AR12MSPXBWKNSK

Samsung AR9500 AR12MSPXBWK/SK A++ 12000 BTU Duvar Tipi Inverter Klima olacak.
Hocam belki anlarım diye girdim. Yazıdan tek anladığım ekran kartı, onun dışındakiler Elon Musk'ın çocuğunun ismi gibi geliyor.

Model farklı ama kod genel bir hata için gibi.

"Communication Error Between Inverter And Main Pba"

Dış ünite PCB hatası gibi duruyor. Dökümantasyona göre iç ünite PBA'sı yani anakartı sağlam, dış ünite anakartında (PBA) sorun var, duruma göre değişimi gerekebilir.

Yaz öncesi görmek istenmeyecek bir hata, geçmiş olsun.

Ayrıca bazı kişiler, dış üniteye akım gitmediği zaman da bu hatayı almış. Kablolara bakmakta fayda var.

Son düzenleme:
Kullanım kılavuzuna baktım. Reset atıldı, bütün güncellemeler tamam. Power Cycle yapıldı. Çözmüyor, iç ünite çalışıyor ama ısıtma yapmadan hata veriyor, dış ünite çalışmıyor dinledim.

Muhtemelen dış ünitede sorun, dış üniteden çalışma sesi geldikten sonra bu hata geldi. PCB bağlantı kablosu titreşimden çıkmış olabilir diye düşünüyorum.

Güncelleme: Videoyu izledim, kablo çıkmış, dış ünite anakartı cortlamış ya da kompresör bozulmuş olabilir. İşimiz servislik, ama çok saçma fiyat çekerlerse kendim de anakartı bulabilirsem değiştiririm, kablo bağlantı şeması basitmiş. 3 Yıl oldu, garanti doldu muhtemelen, kontrol edilecek.

Kullanım kılavuzuna baktım. Reset atıldı, bütün güncellemeler tamam. Power Cycle yapıldı. Çözmüyor, iç ünite çalışıyor ama ısıtma yapmadan hata veriyor, dış ünite çalışmıyor dinledim.

Muhtemelen dış ünitede sorun, dış üniteden çalışma sesi geldikten sonra bu hata geldi. PCB bağlantı kablosu titreşimden çıkmış olabilir diye düşünüyorum.
Evet kablo çıkması benim de aklıma geldi. İmkanınız alet-edavatınız varsa dikkatlice bakmak iyi olabilir.

Geri
Yukarı