Samsung LC27HG70 G-Sync sorunu

SedatYekta

Kilopat
Daha fazla  
G-Sync açtığımda oyunlarda sanki parlaklık arada sırada hızlı hızlı kısılıp açılıyor gibi oluyor. GTX 1070 kullanıyorum. Oldukça kaliteli, vesa sertifikalı bir DP kablosu ile bağladım. Sebebi ne olabilir? Monitörü yeni aldım, garantiye göndermeli miyim?
@SkyRose lütfen yardım edebilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Monitör G-Sync Compatible olmadığından böyle sorunlar yaşama ihtimaliniz vardı ve maalesef yaşamışsınız. Yapacak bir şeyiniz yok ama denemek için birkaç yöntem yazayım.

1- 120Hz yapmayı deneyin.

2- HDR açıksa kapatın.

3- G-Sync'i pencereli modda kullanmaya çalışın.

Eğer olmazsa maalesef yapacak bir şey yok. Arıza değil bu.

Monitördeki HDR tatmin edici mi ve renkler nasıl? G-Sync dışında memnun musunuz?

Monitör G-Sync compatible olmadığından böyle sorunlar yaşama ihtimaliniz vardı ve maalesef yaşamışsınız. Yapacak bir şeyiniz yok ama denemek için birkaç yöntem yazayım.

1- 120Hz yapmayı deneyin.

2- HDR açıksa kapatın.

3- G-Sync'i pencereli modda kullanmaya çalışın.

Eğer olmazsa maalesef yapacak bir şey yok. Arıza değil bu.

monitördeki HDR tatmin edici mi ve renkler nasıl? G-Sync dışında memnun musunuz?

1- Oyunu 120Hz'e mi sabitlemeliyim yoksa monitörü mü?
2- HDR nereden kapanıyor acaba OSD menüsünde yerel karartma diye bir seçenek var, Auto seçili o mudur?
3- Pencereli modda sıkıntısız çalıştı ama neden tam ekranda çalışmıyor?

Ayarları kurcalarken FreeSync'in üstün motor ve standart motor seçeneklerini de gördüm, standart motoru seçip tam ekran modunda da bu sorunla karşılaşmadım. Üstün motor ve standart motorun farkı tam olarak nedir tek farkları uygulandığı FPS aralığı mı?

Monitörün renkleri güzel, ben beğendim. HDR konusunu hiç anlayamadım Technopat'ın incelemesinde oyunlara girerken sol üstte HDR ibaresi çıkıyordu bende daha hiç çıkmadı. Windows'tan HDR açınca da renkler grileşiyor dolayısıyla deneyemedim sanırım. Nasıl HDR'ı aktif kullanabileceğimi söylerseneniz çok sevinirim. Teşekkür ederim yardımlarınız için.

1- Oyunu 120Hz'e mi sabitlemeliyim yoksa monitörü mü?
Monitörden bahsetmiştim ama gerek kalmamış.
2- HDR nereden kapanıyor acaba OSD menüsünde yerel karartma diye bir seçenek var, Auto seçili o mudur?
HDR sadece destekli içeriklerde çalışır. Oyunda açıksa kapatabilirsiniz.
3- Pencereli modda sıkıntısız çalıştı ama neden tam ekranda çalışmıyor?
🤷‍♂️
Ayarları kurcalarken FreeSync'in üstün motor ve standart motor seçeneklerini de gördüm, standart motoru seçip tam ekran modunda da bu sorunla karşılaşmadım. Üstün motor ve standart motorun farkı tam olarak nedir tek farkları uygulandığı FPS aralığı mı?
Tahminim standart motorun FreeSync, üstün motorun da FreeSync 2 olduğu yönünde.

Onların farkı da HDR, gecikme ve aralık.
Windows'tan HDR açınca da renkler grileşiyor dolayısıyla deneyemedim sanırım. Nasıl HDR'ı aktif kullanabileceğimi söylerseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim yardımlarınız için.
HDR destekli içeriklerde zaten açılır. Mesela bu videoyu açın;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ayarlar > Kalite bölümünde çözünürlüklerin yanında HDR yazdığını göreceksiniz. O zaman bir şey yapmanıza gerek yok. Ya da HDR destekli oyunun grafik ayarlarından ayarlayabilirsiniz.

Monitörden bahsetmiştim ama gerek kalmamış.

HDR sadece destekli içeriklerde çalışır. Oyunda açıksa kapatabilirsiniz.

🤷‍♂️

Tahminim standart motorun FreeSync, üstün motorun da FreeSync 2 olduğu yönünde.

Onların farkı da HDR, gecikme ve aralık.

HDR destekli içeriklerde zaten açılır. Mesela bu videoyu açın;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Ayarlar > Kalite bölümünde çözünürlüklerin yanında HDR yazdığını göreceksiniz. O zaman bir şey yapmanıza gerek yok. Ya da HDR destekli oyunun grafik ayarlarından ayarlayabilirsiniz.
Ayarlar > Kalite yolunu izledim ama çözünürlüklerin yanında HDR yazmıyor.

Ayarlar > Kalite yolunu izledim ama çözünürlüklerin yanında HDR yazmıyor.
Windows'dan HDR'ı açmayı dener misiniz? O zaman çıkmalı.

O bozulmalar da Windows'un hatası imiş. Bkz;

Ama o bozulmamlar HDR içeriklerde olmayacaktır.

Windows'dan HDR'ı açmayı dener misiniz? O zaman çıkmalı.

O bozulmalar da Windows'un hatası imiş. Bkz;

Ama o bozulmamlar HDR içeriklerde olmayacaktır.
Evet Windows'tan açınca oldu. Özellikle siyah ağırlıklı yerler çok güzel gözüküyor ama Windows gerçekten soluyor tuhaf bir şekilde böyle kullanmak istemiyorum. Oyunlara ve videolara girerken açsam onun dışında kapasam nasıl olur?

Geri
Yukarı