Samsung LC27HG70QQMXUF vs MSI Optix MAG271CQR

Ben evvelsi gün indirimi görür görmez hemen siparişi yapıştırdım, hemen akabinde fiyat 1K yükseldi! Bugün sabahsa ürün teslim edildi. Teslim edilene kadar daha evvel başka arkadaşların başına gelen sipariş iptali durumun başıma gelebileceğini düşünerek epey bir stres içinde bekledim, zira daha önceleri de buna benzer durumları epeyce duymuştum.

Ürün kapıya geldiğinde açıp kontrol etme isteiğimin geri çevrilmesi ihtimalini düşünerek ayrıca diken üstünde kaldım. Neyse ki gelen hepsiexpress görevlisi "abi tabii kontrol edeceksin, bu senin hakkın" yaklaşımında bulunup (bunu diyen kargo görevlisi kaldı mı yahu? Hepsiexpress'in farklı görevlileri benzer durumlarda epey bir canımı sıkmışlardı, ürün monitör diye mi ses etmedi acaba? ) Yüreğime su serpti.

Son olarak ürünün ayağını monte edip masaya yerleştirip adaptör ve DisplayPort kablolarını bağladıktan sonra "acaba kaç ölü piksel çıkacak? Işık sızması ne boyutlarda olabilir, çok değildir umarım! " Düşünceleri nedeniyle -zira özellikle ölü piksel sıkıntısı yaşadığını paylaşan çok fazla forum mesajına burada ve başka yerlerde denk gelmiştim- iyice yükselmiş vaziyetteyken ürünü çalıştırdım, ilk ölü piksel testi akabinde ikincisini, üçüncüsünü, yetinmeyip ağır siyah kışlık perdeleri de kapatıp odayı zifiri karanlık hale getirdikten sonra dördüncü ve nihayet artık manyağa bağlayıp elimde büyüteçle her bir renkte 20'şer dakikaya yakın gıdım gıdım tarayarak beşincisini yaptım. Tek bir ölü piksel dahi çıkmadı. Sanırım bu alışverişi yapmayıp sayısal falan oynamış olsaydım muhtemelen 6 bilen ben olurdum eheh.

Samsung LC27HG70QQMXUF hepsiburada görseli.png

Sepet.png

Sepet 2.png

Samsung LC27HG70QQMXUF.jpg

halihazırda renk skalası olarak mevcut LG 34UM58 60Hz IPS monitörümden daha bile sıcak renkler veriyor oluşuyla "bu nasıl VA yahu? ! " Sorusunu sordurdu bana, Samsung o olayı cidden halletmiş. Elimde mevcut club 3D DisplayPort 1.2 (2 metrelik edisyon) kablo ile bağlamış oluşuma karşın (nedense farklı farklı sürüyle komünitede herkes DisplayPort 1.4 tavsiye ediyor ama? atladığım/fark edemediğim bir şey mi var? ) 144Hz G-Sync uyumluluğunda NVIDIA pendulum ve testufo.com/gsync testlerinde hiçbir sorun çıkarmadı. (Alt eşiğin 48Hz olduğunu anımsatmak isterim, donanımsal G-Sync modülü olan bir monitörle doğrudan kıyaslama yapmanız adilane olmayacaktır) tek sorun Windows altında HDR desteğindeki renk sıkıntısı, ancak o da monitörün kendisinden değil bizzat Microsoft efendinin trollüğünden kaynaklanmakta. Recep ve ali beyler videoda Nisan ayı (bu arada video 2017'den kalma) diyor, Ağustos 2019 itibariyle Microsoft efendi hala kulaklarını elleriyle kapatıp "nana nana naaaa naaaaaaa" mızıkçılığı yapan ebleh veletler gibi yama yayınlayıp sorunu gidermemekte ısrar ediyor sanırım.

Aşağıda tam bu Windows altındaki HDR sıkıntısından bahsedildiği anın linki mevcut.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Velhasıl korka korka yaptığım alışveriş hiçbir sorun çıkmadan tamamlandı. Ben de şaşkınım, zira geçen hafta yaptığım farklı bir alışverişte kullanılmış çizik içinde bir ürün yollayan da (kulaklık) yine aynı Hepsiburada idi. Neyse ki beni çok fazla sinirlendirmeden iade alıp geri ödemeyi hızlıca yapmışlardı.

Ancak diyorum, sorun yaşayan çok fazla insan var. Netice itibariyle Samsung Türkiye'nin şu ürün için kendi mağazalarında satış yapmamması ya da farklı tedarikçilere ürün vermeyişi cidden çok kafa karıştırıcı. Almaya niyetlenenler varsa hiç benim gönderimden etkilenmesinler zira tam anlamıyla "şans işi" faktörünün baskın olduğu bir ürün bu.

Edit: Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim. Mevcut LG 34UM58 'imin Windows üzerinden her şeyini kontrol edebildiğim onscreen yazılımını fazlasıyla aradım, Samsung'un böyle bir yazılımsal kontrol desteği sunmuyor oluşu büyük hayalkırıklığı yarattı. Üstelik LG bunu sadece HDMI bağlantısı üzerinden sağlayabiliyorken Samsung'un -her ne kadar asıl misyonu monitör üzeri hızlı şarj & USB hub olsa da- USB bağlantısına rağmen böyle bir seçki sunmayışı insana "hangi çağdayız yahu? " Dedirtiyor.

Bir de ürünün kasa plastiğinin kalitesi cidden kötü ve yaydığı kimyasal koku da cidden rahatsızlık verici. LG'de dikkat edilmezse kolayca çizilen ancak her şeye rağmen o'na değer katan piyano siyahı kasa malzemesinden sonra bu da üzücü oldu. Alışacağım artık ne yapalım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bütün LCD/LED monitörlerde kendi çözünürlüğünün dışındaki çözünürlükler bulanık oluyor. Örneğin 2k monitör de 1080p oyun oynamak. Çözünürlük bulanıklaşır. Curved monitörler için de aynı şey geçerli midir acaba? Bilgisi dahilinde olan var mı?

Rica ederim dostum. Şunu da eklemeyi unuttum: Adamlar kendilerinden kaynaklanmayan piksel probleminden dolayı, yaşadığınız can sıkıcı durumdan dolayı hesabınıza 50 TL hediye çeki yolluyoruz dediler ve 10 yıl süresi var. Bir de müşteri temsilcileri, senin sipariş kaydını üzerlerine alarak, seninle birebir ilgilenebiliyorlar. Mesela, ürünün erkenden kargoya verilmesini istiyorsun diyelim. Senin için kargo şirketiyle iletişim halinde oluyorlar ya da ürünün stok durumunu kontrol etmek istiyorsun, sürekli kontrol edip seni bilgilendiriyorlar.

Hatta orada, chat desteğinde bulunan yasemin hanımdan da bahsetmek istiyorum. Kendisi o kadar ilgili ve yardımsever ki umarım Amazon yetkilileri kendisine her anlamda destek olurlar. Böyle insanlar ve böyle firmalar var oldukça, ben başka bir yerden alışveriş yapmam. Umarım Hepsiburada.com gibi firmalar da bunu örnek alırlar! Amazon geldi, insan olduğumuzu hatırladık. Amazon'un stoklarını genişletip, tüm çakal firmaları ezip geçmesini diliyorum.

Hocam Samsung almayı düşünüyordum ama yaşadıklarını görünce soğudum açıkçası, hala memnun musun MSI’dan?

Tamam da yeni cihazı doğrudan Samsung getirdi. HB stoğundan gelmedi. Neyse, onlar yönlendirirler. Pazartesi çok sağlam konuşacağım servisle. Ayarladım kendimi. Detayları aktarırım.

Birkaç mesajınızı gördüm
Ona istinaden birinden alıntı yapmak istedim. IPS ve VA panellerde ghosting olmaması gibi bir durum söz konusu değil.
Zaten bircok csgo oyuncusu hatta rainbow oyuncusu benq tn panel kullanıyor.
Bende benq tn panel sahibiyim 0 ghosting.
Ghostingi tam ne olduğunu bilip bilmediğinizden şüpheleniyorum. Çünkü hareketli fps oyunlarda ghosting gözü çok yorar. Ufo testte belki net anlamayabilirsiniz.

Zaten hepsiburada herkes yazmış.
bugün en düşük benq 0 ghosting 144 1920x1080 ekran 2000 tl siz 2900'e 2k va panellei 0 ghotingli bir ekran alamazsınız.

Sanırım şimdiye kadar çok fazla ghosting içeren ekranda oynadınız bu daha az olsuğu için farketmiyor olabilirsiniz.

Birkaç mesajınızı gördüm
Ona istinaden birinden alıntı yapmak istedim. IPS ve VA panellerde ghosting olmaması gibi bir durum söz konusu değil.
Zaten bircok csgo oyuncusu hatta rainbow oyuncusu benq tn panel kullanıyor.
Bende benq tn panel sahibiyim 0 ghosting.
Ghostingi tam ne olduğunu bilip bilmediğinizden şüpheleniyorum. Çünkü hareketli fps oyunlarda ghosting gözü çok yorar. Ufo testte belki net anlamayabilirsiniz.

Zaten hepsiburada herkes yazmış.
bugün en düşük benq 0 ghoating 144 hz 2000 siz 2900e 2k va panellei 0 ghotingli bir ekrn alamazsınız.

Sanırım şimdiye kadar çok fazla ghosting içeren ekranda oynadınız bu daha az olsuğu için farketmiyor olabilirsiniz.
BenQ onlara sponsor olduğu için olabilir mi acaba :D? Dell'in sponsor olduğu takımlar da haliyle Dell monitörleri kullanıyor.

Ghosting'in gözü yorduğu kanısına nerden vardınız? Evet aşırı derecede rahatsız edebilir ama motion blur'u araştırın. Acaba neden filmler veya videolar yüksek shutter'da çekilmiyor diye.

Dell AW2521HF XL2546'dan iyi performans gösteriyor.
Aynı şekilde LG 24GN650 ise XL2411P'den.
Ezber yapmak yerine araştırın da gelin. Belki o zaman haklılık payınız olabilir.

BenQ onlara sponsor olduğu için olabilir mi acaba :D? Dell'in sponsor olduğu takımlar da haliyle Dell monitörleri kullanıyor.

Ghosting'in gözü yorduğu kanısına nerden vardınız? Evet aşırı derecede rahatsız edebilir ama motion blur'u araştırın. Acaba neden filmler veya videolar yüksek shutter'da çekilmiyor diye.

Dell AW2521HF XL2546'dan iyi performans gösteriyor.
Aynı şekilde LG 24GN650 ise XL2411P'den.
Ezber yapmak yerine araştırın da gelin. Belki o zaman haklılık payınız olabilir.

Sizin gözünüze mi benim gözüme mi?
Oyun için en iyi panel TN'dir.
Ama bizim Türk halkı %80 fakirdir.
Hem IPS gibi görüntüsü güzel olsun hem oyun oynayayım hem ghosting olmasın 3000 vereyim yırtayım öyle bir durum yok.
5000e bir tn panel alıp oyun oynarsın 5000e bir fps alırsın adam gibi film izleyip işini halledersin 10 bine mal olur. Ama siz 3000'e herşeyi çözmek istiyorsunuz.
Bu mümkün değildir.
Sizin dediğiniz mümkün olsa dalında iyi olan marka monitörlerin üst segmentleri olmazdı 2 ayrı ekran alan enayi mi? Tek ekranda herşeyi çözemezsiniz.

37 yaşındayım ghostingin ne kadar can sıkıcı bir şey olduğunu birçok kişi biliyor.
İnsanlar senelerdir çöp sistemlerde oynadığı için biraz iyi birşey görünce yere göğe sığdıramıyor.

Benq gerçekten iyi bir marka. 0 ghosting. Bakış açısı çok iyi bir tn panele göre renkleri çok iyi her tn panelde iyi değildir.

Siz şimdi sponsor diyorsunuz.
İnternette pro player best rainbow settings veya best pubg settings veya best pubg settings yazın. Tüm oyuncular %95 benq kullanıyorlar. Oyun için tn panel ötesi yok. Yeni Tn paneller çok iyi.

Siz böyle boş konuşacağınıza biraz araştırın.
Benq'da mesela dyac teknolojisi var biraz araştırın. Adamlar boşa 1 numara değil.

Oyunlarda hiçbir zaman IPS veya VA panel kullanılmaz illa ghosting olur. Olmaz diyen ghostingin ne olduğunu bilmiyordur.

Hepsiburada yorumlarında bile yarısı ghosting yazmış siz boş yapıyorsunuz.

Dipnot TN panel hangi firma üretirse savunurum illa BENQ şart değil ama lider şu an BENQ
3000 vereceksiniz hem IPS olcak film izleyeceksiniz hem 2k olacak hem 0 ghosting?
BAşka? :))))

10 bin verip 2 ekran alanlar enayi dimi...

Cidden muazzam raddede boş konuşuyorsun güzel kardeşim, ben de 40 yaşındayım eğer bu konularda ahkam kesmek için önem arz eden bir şey ise.

C27HG70'de Firmware 1023'ten bu tarafa Ghosting denen illeti çok oyunculu bir oyunda değil, senaryo tabanlı ve orijinalinde PS4 için yapılmış ve yakın zamanda PC'ye gelmiş bir oyun olan Day's Gone'da gördüm. İşin ilginçleştiği asıl yer ise bu oyunun PS4 ve PS4 Pro'da da Samsung'un TV'leri ile aynı sorunu yaşatıyor olması (ilgili donelere basit aramalar ile Reddit üzerindeki sub'lardan ulaşılabilir)

TN çöptür, 2021 yılında halen TN panel tavsiye edene/edenlere dair de diyeceklerim var da... neyse, onlar da bende gizli kalsınlar.

Geri
Yukarı