Samsung LU28R550uqrxuf monitör alınır mı?

Hocam monitör geldi. Kalibrasyonsuz renkleri iyi değil. Mavileri bayağı artırmak durumunda kaldım ama natural beyaz renge yaklaşamadım. Ayarlarınızı paylaşır mısınız?

AOC'u mu almıştınız? Aoc'un renkler kırmızıya ağır basar. Hangi tona ağır basarak geldi monitör? Renk performansı kişiye göre farklılık gösterir bunu unutmayın.

AOC'u mu almıştınız? Aoc'un renkler kırmızıya ağır basar. Hangi tona ağır basarak geldi monitör? Renk performansı kişiye göre farklılık gösterir bunu unutmayın.
Evet hocam. Sarıya ağır basıyor sanki. Özellikle beyazlarda sarımsı ton var sanki. MSI G2412'de daha düzgün.
Monitörü genel olarak sevdim ama sağolun.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    61,3 KB · Görüntüleme: 14
Evet hocam. Sarıya ağır basıyor sanki. Özellikle beyazlarda sarımsı ton var sanki. MSI G2412'de daha düzgün.
Monitörü genel olarak sevdim ama sağ olun.

Panellerin performansı farklılılık gösterir. Bu çok aşina olduğumuz bir konudur. Sarı tonun ağırlığını GPU'nun renk ayarlarından değiştiriniz. Digital vibranceyi %70'e getirin. Epey etkisi oluyor.

Hocam monitör geldi. Kalibrasyonsuz renkleri iyi değil. Mavileri baya artırmak durumunda kaldım ama natural beyaz renge yaklaşamadım. Ayarlarınızı paylaşır mısınız?
Ben PS5 e göre ayarladım ama PC'de de aynısını kullanıyorum.

Parlaklık : 80
Kontrast: 90
Eco : standart
Gamma : gamma 1
Renk sıcaklığı : Kırmızı : 50 Yeşil : 50 Mavi : 75
Oyun modu : Kapalı
Gölge kontrolu : 50
Oyun rengi : bu 10 da ise 12 ye 13 e getir baya fayda ediyor.
Overdrive : ortalama

Monitörü genel olarak sevdim ama sağolun.
Bende beyazlar bembeyaz ve aşırı parlak kesinlikle sarıya kayma yok hatta çok gözümü aldığı için windows u koyu modda kullanıyorum.
Gece ışığı açıksa kapatmayı dene.

Son düzenleme:
GPU: RTX 4070.

Şu an MSI G2412 kullanıyorum. Sadece RDR2 oynuyorum. FPS oyunları oynamıyorum. Gecikme önemli değil benim için. Bir de 60Hz bu monitor ve şu an yaklaşık 7700 TL. Amacım iyi bir grafik kalitesi. RDR2 ve bunun gibi hikaye oyunlarını 4K monitörde oynamak istiyorum. Bahsettiğim Samsung monitor biraz celbetti beni. Hz yüksek ve gecikme değeri düşük olanlar malum çok pahalı. Bunun için bu monitör bu fiyata alınır mı? Ve ya aynı özelliklerde kaliteli görüntü verecek daha iyi alternatifleri var mı bu fiyatlarda?

Aynı monitörü 3090 ile kullanıyorum, kendim daha önce hiç 60Hz üzeri monitör kullanmadığım için FH'den UHD'ye geçmek aklımı başımdan almıştı. Gözüm alışana kadar kendimi monitörün içerisinde zannettim. Ben şahsen kalitesinden ve görüntüden memnunum.

Ben PS5'e göre ayarladım ama PC'de de aynısını kullanıyorum.

Parlaklık: 80
Kontrast: 90
Eco: Standart
Gamma: Gamma 1
Renk sıcaklığı: Kırmızı: 50 Yeşil: 50 Mavi: 75
Oyun modu: Kapalı
Gölge kontrolu: 50
Oyun rengi: Bu 10 da ise 12'ye 13'e getir bayağı fayda ediyor.
OverDrive: Ortalama

Bende beyazlar bembeyaz ve aşırı parlak kesinlikle sarıya kayma yok hatta çok gözümü aldığı için Windows'u koyu modda kullanıyorum.
Gece ışığı açıksa kapatmayı dene.

Hocam bu şekilde tabi gözünüze alır. Siz grileri yok etmişsiniz :). Birebir aynı ayarları yaptım şu an çok parlak oldu ekran. Ya bana böyle denk geldi ya da beyaz ve siyahları biraz sıkıntılı bu monitörün. 2 gündür bayağı ayar denedim. Kontrastı yükseltince renkler sarımsı oluyor bende.

Parlaklık: 100
Kontrast: 38
Mavi: 60
Oyun Modu: Kapalı
Oyun Rengi: 11

şuan böyle bende. Bir nebze daha iyi ama MSI G2412 diğer monitörüm. Onda renkler daha tutarlı. AOC natural bir doygunluk yapmamış bu monitörde. Doygunluğu ve sıcaklığı basmış ama renk kalitesi sıkıntı. Herkeste böyle olmayabilir ama monitörde bir hata da göremedim harici. Ölü pixel yok. Renkler bana böyle denk geldi heralde.

Keskinlik ve netlik çok iyi.

Aynı monitörü 3090 ile kullanıyorum, kendim daha önce hiç 60Hz üzeri monitör kullanmadığım için FH'den UHD'ye geçmek aklımı başımdan almıştı. Gözüm alışana kadar kendimi monitörün içerisinde zannettim. Ben şahsen kalitesinden ve görüntüden memnunum.

Daha önce kullandığınız 165Hz felan mıydı? 4K DSR'de bile görebiliyorsun nasıl fark ettiğini. Gerçeğini görmek daha nasip olmadı :).

Hocam bu şekilde tabi gözünüze alır. Siz grileri yok etmişsiniz :). Birebir aynı ayarları yaptım şu an çok parlak oldu ekran. Ya bana böyle denk geldi ya da beyaz ve siyahları biraz sıkıntılı bu monitörün. 2 gündür bayağı ayar denedim. Kontrastı yükseltince renkler sarımsı oluyor bende.

Parlaklık: 100
Kontrast: 38
Mavi: 60
Oyun Modu: Kapalı
Oyun Rengi: 11

şuan böyle bende. Bir nebze daha iyi ama MSI G2412 diğer monitörüm. Onda renkler daha tutarlı. AOC natural bir doygunluk yapmamış bu monitörde. Doygunluğu ve sıcaklığı basmış ama renk kalitesi sıkıntı. Herkeste böyle olmayabilir ama monitörde bir hata da göremedim harici. Ölü pixel yok. Renkler bana böyle denk geldi heralde.

Keskinlik ve netlik çok iyi.

Dediğim gibi ben konsola göre ayarladım daha pc de pek deneme fırsatım olmadı o yüzden bu ayarlar sana garip gelebilir. Kontrastı yükseltince renkler sarıya kayıyor demişsin bende öyle bir sorun göremedim peki kontrastı arttırınca görüntü kalitesinde artma oluyor mu? çünkü normalde parlaklığı kısıp kontrastı arttırınca güzel görüntü elde edilir sen tam tersini yapmışsın.

Dediğim gibi ben konsola göre ayarladım daha PC de pek deneme fırsatım olmadı o yüzden bu ayarlar sana garip gelebilir. Kontrastı yükseltince renkler sarıya kayıyor demişsin bende öyle bir sorun göremedim peki kontrastı arttırınca görüntü kalitesinde artma oluyor mu? Çünkü normalde parlaklığı kısıp kontrastı arttırınca güzel görüntü elde edilir sen tam tersini yapmışsın.

Ben de normalde kontrastı severim ama bendeki monitörde artırınca sarımsılaşıyor. Beyaz ışık rengi bozuluyor. Görüntü kalitesi değil doygunluk artıyor da beyazlar patlıyor. Gri yok oluyor. Parlaklığı düşürünce de sanki karanlıkmış gibi oluyor ekran. Kontrast için Gamma 3 yapıyorum ben de. Grilerin yok olup olmadığını windowsda bir klasör içine girerek anlayabilirsin. Şu an bu monitöre MSI G2412'nin renk profilini uyguladım. Birkaç ayar değiştirdim. Gamma 3 olarak ayarlı. Renkler daha doğal ve güzel oldu. Bana böyle denk gelmiştir sizde her şey normalse. Ama en basitinden bir telefon ekranının rengi ile karşılaştırabilirsin tonlarda farklılık var mı diye özellikle beyaz ışık tonunda. Özellikle kontrastı yüksek tutup telefon ekranıyla karşılaştırmanı rica edeceğim. Biraz fotoğrafçılıkla da ilgilendiğim için daha hassas olabilirim renklerde.

Gözüm 2K'ya alışma sürecinde ya heralde.

Son düzenleme:
Hocam monitör geldi. Kalibrasyonsuz renkleri iyi değil. Mavileri bayağı artırmak durumunda kaldım ama natural beyaz renge yaklaşamadım. Ayarlarınızı paylaşır mısınız?

Ah hocam keşke Samsung olanı alsaydınız ben kullanıyorum efsane bir görüntüsü var millet ucuz olunca dandik olduğunu sanıyor bende senin gibi hikayeli oyunlar oynuyorum 2022 de aldım bu monitörü 1080P'den 4K ya geçiş yapmıştım resmen çağ atlattı bana 2 yıldır halen doyamadım monitöre ve bende bir sıkıntıda olmadı anlaktıklarınız gibi.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı