Samsung ne yapmaya çalışıyor?

Düşük bütçede işlemcisi ve grafik işlemcisi iyi olan telefonları can dostu gibi savunuyorlar ve diğer markalara karşı tavır takınıyorlar.
Çok da tartışmaya girerek laf anlatmaya gerek yok.

Elimde A70 var, GPU'yu zorlayan oyunlarda sıcaklık 43° falan olunca telefon işlemciyi kısıtlıyor ve performans kaybı oluyor.

2 sene oldu telefonu alalı, değiştirme zamanı geldi artık param yeterse. 😂

Konu açın anında yardımcı olalım hocam 😃

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Burada da S5 modelindeki Exynos 5422 ve SD 800-801 modelleri var yine Exynos 5422 daha iyi CPU tarafında. 5430 diye yazdığına bakmayın CPU 5422. Başlık hatalı olmuş.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Burada da Note 4 modelindeki Exynos 5433, SD 805 modelinden daha güçlü.

Bunları da ekleyeyim diğerleri de yeterliydi gerçi.

Son düzenleme:
Qualcomm işlemciler genel olarak daha iyi bu bir gerçek. Ancak genelleme yapıp Exynos 990 yüzünden tüm Exynos modellerini gömmek doğru değil. Bu işlemciler PC gibi tek başlarına ayrı bir bileşen değil. İçlerinde GPU, modem, yapay zeka, ISP bulunduruyorlar. Bu faktörlerde göz önünde bulundurulmalı.

Qualcomm işlemciler genel olarak daha iyi bu bir gerçek. Ancak genelleme yapıp Exynos 990 yüzünden tüm Exynos modellerini gömmek doğru değil. Bu işlemciler PC gibi tek başlarına ayrı bir bileşen değil. İçlerinde GPU, modem, yapay zeka, ISP bulunduruyorlar. Bu faktörlerde göz önünde bulundurulmalı.
Bu dediklerinize katılmıyorum çünkü hangi markanın telefonunu aldıysam o markayı gözüm kapalı savunmam gerekiyor takım tutar gibi. (!)

Uzun yıllardır teknolojiyi takip ediyorum. Özellikle S6 serisinden bu yana Samsung'u da takip ediyorum. Bizim ülkemizde anlam veremediğim bir şekilde Samsung düşmanlığı var. Kimisi taklitle suçlar, kimi saçma sapan bahaneler üretir, kimisi Çinliler daha iyi der, hele hele sık sık sonu Nokia olacak söylentileri olur. S6 serisi çıktığı zaman Exynos 7420 isimli işlemciyi kullanmıştı Samsung ve eğer yanlış bilmiyorsam bu işlemci ilk 14nm mobil işlemciydi ve gene yanlış hatırlamıyorsam sadece bu işlemciyle çıkmıştı o dönemlerde. Qulacoom tarafında Snapdragon 810 modeli vardı. İşlemci tam anlamıyla yanıyordu. Hatta bir sonraki işlemci modeli olan Snapdragon 820'yi Qualcoom, Samsung'a ürettirmişti. Exynos işlemcilerin bazen geçtiği de oldu ama kabul etmek gerekir ki genel olarak Snapdragon işlemciler daha iyi oluyor. Exynos 990'a kadar bu kadar bir fark yoktu ama sırf bir işlemci böyle oldu diye Samsung işlemci üretmeyi beceremiyor falan gerçekten sadece marka düşmanlığı gibi geliyor. Samsung'u Exynos politikası sebebiyle birçok insan gibi ben de eleştiriyorum ama düşmanlık yapmanın kimseye manası yok. Şöyle bir gerçek var ki hâlâ daha Android demek Samsung demektir. OneUI yazılım konusunda Çinli markaların çok ilerisinde, kamera konusunda çoğu kez Samsung daha iyi. Çinli markalar hâlâ ön kameraya 1080p 30 fps desteği veriyorlar, bu Samsung'da çok uzun zamandır 4K 60 fps. Hatta Samsung, A serisi modellere bile 4K 30 FPS desteğini veriyor ön kamerada. Samsung delikli kamerayı kullanmasa Çinliler çentikten devam ediyordu. Katlanabilen modellerde Samsung öncü, adamlar katlanabilen modelleri suya dayanıklı yapıyorlar. Yani Samsung'un çok ciddi avantajları var. Bir insan kafasına amiral gemisi model almayı koymuşsa ve Android almak istiyorsa gider Samsung alır. Çünkü; Android noktasında Samsung'a güven var. Hele hele, Samsung'un giriş segmenti veya orta segment bir modelini alıp daha sonra Iphone'a geçip Samsung'a çamur atanlara hiçbir şey söyleyemiyorum.

Hocam konuyla biraz alakasız, konu biraz işlemcilere kaydığı için söyleyeceğim.
Mediatek mobil alanda bayağı iyi. Pazar payının lideri yanlış bilmiyorsam. Ama tepe model işlemcileri yok herhalde. Olsa tepe model telefonlarda görürdük. Mediatek'i nasıl buluyorsunuz?

Mediatek mobil alanda bayağı iyi. Pazar payının lideri yanlış bilmiyorsam. Ama tepe model işlemcileri yok herhalde. Olsa tepe model telefonlarda görürdük. Mediatek'i nasıl buluyorsunuz?
Evet Mediatek pazar payında lider. Tepe model işlemcileri de var. Eskiden tepe model işlemcileri iyi değildi. Bu son 2 yıldır tepe model Dimensity işlemcileri çok iyi. Hatta şu an Android tarafında en güçlü mobil işlemci Dimensity 9000.
Mediatek'in eski işlemcilerini beğenmiyorum. 2 yıldır çıkardığı işlemcileri beğeniyorum. G serisi işlemcileri de fazla güç tüketiyor ve ısınması diğer rakiplerine göre fazla.

Evet Mediatek pazar payında lider. Tepe model işlemcileri de var. Eskiden tepe model işlemcileri iyi değildi. Bu son 2 yıldır tepe model Dimensity işlemcileri çok iyi. Hatta şu an Android tarafında en güçlü mobil işlemci Dimensity 9000.
Mediatek'in eski işlemcilerini beğenmiyorum. 2 yıldır çıkardığı işlemcileri beğeniyorum. G serisi işlemcileri de fazla güç tüketiyor ve ısınması diğer rakiplerine göre fazla.
Hocam şimdi baktım da varmış, evet ama çok fazla modelde yok. Oppo, Honor, OnePlus ve Infinix diye değişik bir markada var. Türkiye satışları yok. https://www.epey.com/akilli-telefonlar/yonga-seti-chipset/mediatek-dimensity-900/
Ben mesela Samsung'da Snapdragon'un da alternatifi olarak görmeyi bekliyordum.

Neredeyse akıllı telefonlar ilk çıkmaya başladığından beri hep başka markalar kullandım en son bir kaç ay önce galaxy a52 aldım şu ana kadar samsung kullanmadığıma pişmanım öyle söyleyeyim.

Yeni konular

Geri
Yukarı