Samsung neden 4 TB M2 SSD üretmiyor?

Hüseyin42

Megapat
Makaleler
15
Daha fazla  
Sistemimde 1 TB 980 Pro ve 2 TB 970 Evo plus M2 SSD var. Artık yetmemeye başladı. Değiştirme kararı aldım, Samsung'u sevdiğim için bu markadan almak istiyorum ama 4 TB üretmemiş. Şimdi 2 TB 980 Pro alsam elimdekini de zararına satmak zorunda kalacağım ve yeni masrafla sadece 1 TB artmış olacak. SATA da almak istemiyorum fiyatları M2'den bile pahalı artık ve hız olarak da 10 kat daha yavaşlar, nasıl bir mantık çözemedim. Sizce yakın zamanda üretir mi çok fazla acelesi yok 1-1,5 yıl daha bekleyebilirim ya da çıkmazsa aklımda Crucial P3 Plus 4 TB var. Sizce iyi midir bu SSD?

Tamamen satış stratejisi olduğunu düşünüyorum. Ayrıca 4tb ssd'ler günümüzde yaygın olarak kullanılmıyor. 3500/3000 fena değil şuan için. Crucial zaten kendini kanıtlamış bir marka. Alınabilir.

Bu fiyatlarda daha iyisi var mı? Max 9 bine çıkabilirim.

Bu çok daha iyi. 300 TL aşıyor ama.

Şöyle bir adaptör ile eklenebilir SSD'ler. Hem boşta X16 slotunuz da var.

Depolama içinse bu yeter:

Biraz daha iyisi olsun denirse bu da olabilir:

PCIe X16 yuvanız varsa çoklayıcı alıp 2-3 ayrı disk satın almanızı tavsiye ediyorum. Bu tamamen satış stratejisi değil. Her kontrolcünün belirli üst sınırları var. Örneğin herkes Phison S11 öneriyor ama S11 kontrolcüsü maksimum 1 TB destekliyor. Kingston A400 gibi modeller de bu sebepten SM2259XT kontrolcüsüne geçiş yapmışlar. Samsung'un tüketici sınıfı için ürettiği SSD'lerin kontrolcülerinin de üst sınırı büyük ihtimalle şu an için 2 TB. Zamanla artabilir ama piyasada buna yönelik bir talep ben göremiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı