Çözüldü Samsung NP-S3520 işlemciyi değiştirince ekran gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Nemesis Prime

Picopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba. Sorunum için kısa bir özet geçeyim. Bende Samsung NP-S3520 marka laptop var. İşlemcisi i5 2410M ve bu işlemci bilgisayar boştayken bile 60-70 arası derecelerde oluyor (oyun oynarken 90'lara çıkıyor). Termal macunu yenilesem bile pek fark etmiyor. Bende eski bilgisayarımın işlemcisini bu bilgisayara takmak istedim(Intel Celeron 1005m). Fakat işlemciyi takıp bilgisayarı açınca ekran gelmiyor. Isınma sorunu olmuyor fakat ekran gelmiyor. 1 saatten fazla beklesem de gelmiyor(boştayken sıcaklık artık 30-40 arası). Eski işlemciyi geri takınca ekran geliyor ama ısınma sorunu devam ediyor. Diğer işlemciyi sorunsuz kullanmak için ne yapmam gerekiyor?
BIOS güncel, Driver'lar güncel.
Bilgisayar özellikleri:
-GT520M
-i5 2410M.
-6 GB RAM.
-500 GB HDD.
-Anakart markası ve modeli tam aklımda değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
BIOS listesinde o işlemci yok ve çalışmaz.

BIOS'u modlayıp microcode eklemen lazım ama Celeron 1005M 3.nesil olduğu için chipset uyumsuz olabilir.
Yanıtınız için teşekkür ederim. Peki işlemcinin ısınma sorunu için ne yapabilirim? Performansta azalma olmadan ısınma sorununu çözme şansım var mı? (termal macunu yenilesem bile çok fark etmiyor.) Bir de işlemcide oyun oynarken bazen işlemci GHz'i 2-3 saniyeliğine 0.78 GHz'e düşüyor. Ne yapabilirim?

Termal bakım dışında yapılacak pek fazla bir şey yok çünkü işlemci 13 yaşında.

İşlem kapasitesi günümüze göre çok zayıf ve güncel işletim sistemi ve programlarda işlemci bütün gücünü harcadığı için ısınması gayet normal.

Son düzenleyen: Moderatör:
Termal bakım dışında yapılacak pek fazla bir şey yok çünkü işlemci 13 yaşında.

İşlem kapasitesi günümüze göre çok zayıf ve güncel işletim sistemi ve programlarda işlemci bütün gücünü harcadığı için ısınması gayet normal.

Yanıtınız için teşekkür ederim. Bu ani GHz düşmesi için bir çözüm var mı? Oyun oynarken çok rahatsız ediyor.

Yüksek performansa alarak deneyin ama pek işe yarayacağını sanmam, önceki mesajlar soruna çözüm olduysa çözüm olarak işaretlerseniz ilk çözümü sizden alabilirim:=
Yanıtınız için teşekkür ederim. Evde değildim o yüzden deneyemedim, şimdi deneyeceğim.

Isınma sorununu ve ani ghz düşme sorununu çözdüm (çok değil ama idare eder durumda). Dediğiniz gibi yüksek performansa aldım ve ghz düşmesi düzeldi(işlemci turbo modu kapanınca oldu) ama daha fazla ısınmaya başladı. İşlemci kullanım değerlerinde detaylara bakarken performans menüsünde işlemci 2.30 ghz olmasına rağmen 2.60 ghz kullandığını gördüm. Biraz araştırmadan sonra regeditten bir şeyler değiştirip gelişmiş güç ayarlarında işlemci turbo modu ayarı açıldı. O ayarı agresiften kapalıya aldım. Şimdi 2.30 ghz de çalışıyor. Performansta 2-3 fps kayıp oldu ama çok belli olmuyor. Isı değerleri şimdilik daha iyi durumda.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı