Samsung NP300E5Z-S01TR Mavericks Boot Sorunu

AyhanALTINOK

Hectopat
Hocam verdiğiniz talimatlar doğrultusunda usb hazırladım, ismi EFI olarak değişti. Bootluyorum pc yi bootlama esnasında şöyle bir ekran çıkıyor:

uum2p.jpg

Bootlamaya devam etmeye kalktığımdada usb yi seçip gine işleme devam ediyorum, bu sefer de ekranda bir iki saniye normal olarak bootluyor sonra yazıların hepsi bozulup bootlama işlemine böye devam ediyor:

uum2t.jpg

Bu sorunu nasıl düzeltebilirim sorun nedir aceba ?

Pc Özeliklerim

• Marka : Samsung
  • İşlemci : NP300E5Z-S01TR
  • İşlemci : Intel® Core™ i5 İşlemci 2450M (2,45 GHz, 3 MB L3 Cache)
  • Ekran İşlemcisi : NVIDIA® GeForce® GT 520MX Graphics, Optimus™ teknolojisi
  • Görüntü Belleği : 1 GB gDDR3
  • Sistem Belleği : 10 GB DDR3 Sistem Belleği 1 333 MHz (4 GB x 1)
  • Ana Yonga Seti : Intel HM65
  • Sabit Disk : 500 GB S-ATAⅡ Sabit Sürücü (5 400 RPM)
  • Optik Disk Sürücü :Super Multi Dual Layer
  • Kablolu Ethernet LAN : 10 / 100 / 1 000 Gigabit Ethernet LAN
  • Kablosuz LAN : 802.11 bg/n 1 x 1 (150 Mbps'ye kadar)
  • Bluetooth : Bluetooth 3.0
  • Standart Pil : 6 Hücreli (48Wh)
  • BIOS Versionu : Phoenix SecureCore-Tiano(tm) NB Version 2.1 09QB

Son düzenleyen: Moderatör:
GraphicsEnabler=Yes veya npci=0x2000 gibi komutlarla boot etmeyi deneyin.

Yine -x veya -f de ekleyebilirsiniz.

Boot ekranım arızalı olduğu için Clover'ın config.plist dosyasının içindeki kodları değiştirdim verdiğiniz kodlarını tek tek denedim ama aynı bozuk ekranı aldım.
Raw kurulum imajım arızalı olabilir diye birdaha indirdim başka siteden aynı ekranla karşılaştım Verbose mode(-v) çizgi çizgi göstermese hatanın sebebini anlıyıp araştıracağım ama bir türlü sorunun nerde olduğunu anlamadım BIOS'umdan kaynaklı olabilir mi aceba yardımcı olur musunuz nerde hata yapıyorum.

Çift ekran kartından dolayı bu hatayı veriyor. AppleIntelHDGraphıcs kextlerinin hepsini silin. Yada bios ta ekran kartlarından birini kapatın, böyle bir ayar yoksa ilk denilen işlemi yapabilirsiniz.

Boot ekranı neden hatalı? Allah Allah... Bizde görmeden bişey diyemeyiz ki? Bizim sağlam config'leri versek, sende yine çalışmaz. Sisteme özel olacak. Senin sisteminin de nerede takıldığını görebilmemiz lazım. Neden böyle oluyor?

Çift ekran kartından dolayı bu hatayı veriyor. AppleIntelHDGraphıcs kextlerinin hepsini silin. Yada bios ta ekran kartlarından birini kapatın, böyle bir ayar yoksa ilk denilen işlemi yapabilirsiniz.
İşe yarayabilir. Tam tersi ATI kext'lerini de silmeyi deneyebilirsiniz.

Teşekkür ederim yardımlarınız için. Dediklerinizi uyguluyorum sonucu yazarım.

- - - Güncellendi - - -

Hocam İntel'in ve ATI'nin System/Library/Extensions içindeki kextlerini sildim ama hatam aynı devam ediyor ekran görüntüsünü aldım silmem gereken başka varmı aceba

uw6lg.jpg

Clover boot acilmadan surekli olarak 1 tusuna basiniz.chamelon devreye girecektir yanlis hatirlamiyorsam.deneyip geri donermisiniz?
Yada sistemi parametre girerek acabiliyorsaniz chamelon boot loader yuklemelisiniz.

Clover boot acilmadan surekli olarak 1 tusuna basiniz.chamelon devreye girecektir yanlis hatirlamiyorsam.deneyip geri donermisiniz?
Yada sistemi parametre girerek acabiliyorsaniz chamelon boot loader yuklemelisiniz.

Hiç parametre giremiyorum ekran görüntülerindeki gibi Virtualbox kullanarak clover'in config.plist dosyasına giriyorum kodları. 1 basdım denemişdim olmadı amadeniyorum hemen.

- - - Güncellendi - - -

Bilgisayarımdaki bütün 1 tuşları deneyerek chamelon boot loader'ı çalıştırmaya çalıştım. Ama kabul etmedi varsayılan clover bootladır'ı değiştirip chamelon boot loader nasıl yapabiliriz? Öyle bir şey mümkün mü acaba?

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı