Samsung Odyssey G7 alınır mı?

• Konuyu başlatan zizi
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 203
  • Görüntüleme 24B

zizi

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar merhaba. Bu monitörü almak gibi bir düşüncem var. Yüksek bileşenli bir sistem kuracağım. NVIDIA 3080 veya 3090 ve yuksek bir Intel islemci düşünüyorum. Bu monitörü uzun yıllar kullanmayı planlıyorum. 240 Hz olması, HDR 600 sertifikası, quantum dot teknolojisi ve 1000R kavis beni cezbeden özellikler. Şu an 2080 Ti Intel i9 10900K bile çoğu oyunda 2K'da 240 FPS'ye çıkamıyor. O yüzden NVIDIA 4000 serisinde bile rahat rahat kullanabilecegimi dusunuyorum bu monitörü. Fikirleriniz neler? 27 mi 32 mi? Kullanan varsa deneyimlerini aktarabilir mi? Başka tavsiyeleriniz var mı? Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

Tam bu konu ile alakalı yeni bir başlık açıyordum fakat burayı gördüm bir umutla girdim içeri ama kimse cevap vermemiş :)

Fikri olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

Tam bu konu ile alakalı yeni bir başlık açıyordum fakat burayı gördüm bir umutla girdim içeri ama kimse cevap vermemiş :)

Fikri olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.
İnsanların pek ilgisini çekmemiş :) Şu an kullandığım monitördür bu arada. Flickering sorunu yazılım ile fixlendi. Ölü piksel sorunu ile karşılaşmadım. Işık sızması yok. Gayet memnunum. Sormak istediğiniz özel bir sorunuz varsa yanıtlayabilirim.

İnsanların pek ilgisini çekmemiş :) Şu an kullandığım monitördür bu arada. Flickering sorunu yazılım ile fixlendi. Ölü piksel sorunu ile karşılaşmadım. Işık sızması yok. Gayet memnunum. Sormak istediğiniz özel bir sorunuz varsa yanıtlayabilirim.
Açıkcası var dostum hemde tam bugün monitör almaya gidicem son dk araştırması yapıyordum.

Şimdi 3070 ekran kartı alıcam o yüzden 2k bir monitöre geçmek istiyorum. Bütçem 4k yı desteklemiyor en azından şimdilik. Şuanda 24" TN panel kullanıyorum 1920*1080. Sonuç olarak almışken 1 defa alayım diyorum ve iyi birşey alayım istiyorum. Seçeneklerim şunlardı:

LG 27GL850
LG 27GL83A
Dell S2721DGF
Ve şimdide

Odyssey G7​

ama odyssey lerde de birşey kafamı çok karıştırdı. Ukraynada yaşıyorum burada 2 model var Sonu IXCI ile biten ve UXEN ile biten 2 model var. Ne hikmetse IXCI modeli çok daha ucuz. ama incelediğimde herşeyleri aynı.

ve burada şu sorun oluyor.
IXCI 27" 15000 UAH yani 4220 TL
IXCI 32" 16000 UAH yani 4500 TL

Fakat
UXEN 27" 22000 UAH yani 6188 TL
UXEN 32" 29000 UAH yani 8200 TL civarı

şimdi sorular şöyle :)

1) LG DELL SAMSUNG hangisini seçmeliyim 2k için
2) 2 k için ideal boyut 27" midir? Çünkü 32" pixel aralıkları daha fazla olduğu için 2k da sorun olurmu. Yani şöyle bir sıralama mantıklımı 1080p=24" / 2k= 27" / 4k= 32" mantıklı bir sılamamı
3) bu UXEN ve IXCI arasındaki fark nedir?

yani IXCI 27 ile 32 arasında gerçekten 300 tl var değermi 32 almaya

Öncelikle 3070 ile 4K ya geçmenizi tavsiye etmem. Ben ASUS ROG STRIX 3080 OC ve i9 10900K kullanıyorum. GTAV'de haritanın bazı noktalarında 35 FPS'ye kadar düştüğü oluyor. Genel olarak 80 90 FPS civarında oynasam da bu düşüşler 4K'da daha sert olacaktır ve ben bölgesel düşüşler çoğu oyunda var. Ben şahsen stabiliteyi tercih ederim.
İkinci konuya gelirsek G7 modellerinde ıxcı, uxen gibi bir ayrım bulunmamakta. Küçük bir ihtimal G5 modeli ile karıştırıyor olabilir misiniz? Bence satın alacağınız ülkenin diğer mağazalarına da bir göz gezdirin. Ayrımı başkaları da yapıyor mu bakın. Böyle bir şey olsa Samsung'un resmi sitesinde belirtirdi diye düşünüyorum. Aylar boyunca araştırdım, türlü video izledim böyle bir ayrım görmedim.
Monitör seçiminde ise ben kesinlikle LG ve Samsung markalarını öneriyorum. Bu iki firma kendi panellerini imal eden ve uzun süredir monitör üretimi yapan firmalar. Benim kaldığım ikilemin aynısında kalmışsınız. Ben de LG 27GL850 ve G7 Odyssey modelleri arasında kalmıştım. Benim terciğim 240 Hertz olması, Ultra eğimli ekranı ve tasarımının çok hoşuma gitmesi sebebiyle Samsung oldu. LG 27GL850 modeli de sanırım şu an piyasada bulunan en iyi fiyat performans monitörü.
Ideal ekran boyutuysa zevkinize kalmış durumda. 27inç için 1080'nin bir tık seyrek kaldığınız düşünüyorum. 2K'ya çıkınca olaylar değişiyor. 1080P'de kullanılar piksel oranın 3 katına çıkıyorsunuz. 2K olunca 32 inç fazla mı olur? Kessinlikle hayır. Şahsen ben 32inç kullanıyorum. Ayrıca bu monitör 1000R kıvrıma sahip olduğu için standart 32inç ekranlardan daha sıkışık piksellere sahip ve standart 32 inç ekranlardan kıvrımı dolayısıyla daha küçük duruyor. 50inç 60 inç televizyonların 4K olarak çıktığını düşünürsek, hangi boyuta hangi çözünürlük az mı olur, çok mu olur gibi bir kaygı kafanızda olmasın. Alacağınız monitöre söyle bir bakın. İçiniz ısınacak mı ısınmayacak mı kısmı oldukça önemli sanırım.

Öncelikle 3070 ile 4K ya geçmenizi tavsiye etmem. Ben ASUS ROG STRIX 3080 OC ve i9 10900K kullanıyorum. GTAV'de haritanın bazı noktalarında 35 FPS'ye kadar düştüğü oluyor. Genel olarak 80 90 FPS civarında oynasam da bu düşüşler 4K'da daha sert olacaktır ve ben bölgesel düşüşler çoğu oyunda var. Ben şahsen stabiliteyi tercih ederim.
İkinci konuya gelirsek G7 modellerinde ıxcı, uxen gibi bir ayrım bulunmamakta. Küçük bir ihtimal G5 modeli ile karıştırıyor olabilir misiniz? Bence satın alacağınız ülkenin diğer mağazalarına da bir göz gezdirin. Ayrımı başkaları da yapıyor mu bakın. Böyle bir şey olsa Samsung'un resmi sitesinde belirtirdi diye düşünüyorum. Aylar boyunca araştırdım, türlü video izledim böyle bir ayrım görmedim.
Monitör seçiminde ise ben kesinlikle LG ve Samsung markalarını öneriyorum. Bu iki firma kendi panellerini imal eden ve uzun süredir monitör üretimi yapan firmalar. Benim kaldığım ikilemin aynısında kalmışsınız. Ben de LG 27GL850 ve G7 Odyssey modelleri arasında kalmıştım. Benim terciğim 240 Hertz olması, Ultra eğimli ekranı ve tasarımının çok hoşuma gitmesi sebebiyle Samsung oldu. LG 27GL850 modeli de sanırım şu an piyasada bulunan en iyi fiyat performans monitörü.
Ideal ekran boyutuysa zevkinize kalmış durumda. 27inç için 1080'nin bir tık seyrek kaldığınız düşünüyorum. 2K'ya çıkınca olaylar değişiyor. 1080P'de kullanılar piksel oranın 3 katına çıkıyorsunuz. 2K olunca 32 inç fazla mı olur? Kessinlikle hayır. Şahsen ben 32inç kullanıyorum. Ayrıca bu monitör 1000R kıvrıma sahip olduğu için standart 32inç ekranlardan daha sıkışık piksellere sahip ve standart 32 inç ekranlardan kıvrımı dolayısıyla daha küçük duruyor. 50inç 60 inç televizyonların 4K olarak çıktığını düşünürsek, hangi boyuta hangi çözünürlük az mı olur, çok mu olur gibi bir kaygı kafanızda olmasın. Alacağınız monitöre söyle bir bakın. İçiniz ısınacak mı ısınmayacak mı kısmı oldukça önemli sanırım.

çok tşk ederim bilgiler için.
Öncelikle 2 tane link bırakıyorum o linklerin sonundaki modellere bakın:

chrome kullanıyosunuz rusça sitede sağ tuş türkçeye çevir yapabilirsiniz. Ben bir fark görmedim bu 2 sinde

sanırım tek fark 26,9 26,7 inç olmaları :)

Birde öyle kötü bir sistem varki burda. Bir mağazaya gittiğinizde böyle sıra sıra monitörler yok :) Sipariş veriyorsunuz mağazaya öyle geliyor. Türkiyede bu olay güzel teknosaya git yoksa vatanda vardır ordada yoksa mediamarkt ta mutlaka vardır :)

Malesef burda öyle bir durum yok. Ancak alacaksın sonra beğenmezsen iade edeceksin diğerini alacaksın gibi bir durum var.

Ama 27 ve 32" konusunda biraz olsun sorunuma cevap buldum gibi. tşk ederim. "Ayrıca bu monitör 1000R kıvrıma sahip olduğu için standart 32inç ekranlardan daha sıkışık piksellere sahip ve standart 32 inç ekranlardan kıvrımı dolayısıyla daha küçük duruyor." şu cevap aklıma yattı.

Sanırım LG ve Samsung arasındaki tercihimi LG den yana yapacağım. şu IXCI ve UXEN olayınıda çok anlamadım ama ucuz olan kısma yanaşacağım galiba. ilk olarak 32" alırım eğer sorun yaşarsam 27 ye geri dönerim artık.

bunlarda 32" için olan modelleri.

sanırım ülkeye göre çıkardığı bir seri yada UXEN ile biten serisi yeni çıkardığı model olduğun için pahalı. Fakat hangi özellik yenilenmiş onu bir türlü anlayamadım. Bu arada seninkinin tam modeli nedir muhtemelen arkasında model numarasında yazar lc32g75tqs? şeklinde biten yerinde yazıyordur.

Eğer eğimsiz bir ekran alırsanız. Hatta 1000R kıvrımı olmayan örneğin 1800R, 1500R standart kıvrımlı bir ekran dahi alırsanız 32inç gözünüze biraz büyük gelebilir fakat şahsi tercihim de kıvrımın keyfini ve avantajını 32inç'de yaşamaya başlıyorsunuz. 27inç ekran alsaydım düz veya 1800R'lık hafif bir kıvrım tercih ederdim. LG 27GL850 düz ekrana sahip ve bu modelin bildiğim kadarıyla 32inç modeli yok. LG tercih edeceğim demişsiniz ama ilk olarak 32inç alırım demişsiniz o yüzden tam olarak anlayamadım. Bu arada uxen ıxcı ayrımı için isterseniz bir Samsung yetkili servisini arayın ve bilgi isteyin.

Eğer eğimsiz bir ekran alırsanız. Hatta 1000R kıvrımı olmayan örneğin 1800R,1500R standart kıvrımlı bir ekran dahi alırsanız 32İNÇ gözünüze biraz büyük gelebilir fakat şahsi tercihim de kıvrımın keyfini ve avantajını 32İNÇ'de yaşamaya başlıyorsunuz. 27İNÇ ekran alsaydım düz veya 1800R'lık hafif bir kıvrım tercih ederdim. LG 27GL850 düz ekrana sahip ve bu modelin bildiğim kadarıyla 32İNÇ modeli yok. LG tercih edeceğim demişsiniz ama ilk olarak 32İNÇ alırım demişsiniz o yüzden tam olarak anlayamadım.

Tamamen yanlış yazmışım :) Samsung tercih edicem her ne kadar şu IXCI olayını çözememiş olsamda şuanda kampanya fiyatı olduğu için

tam olarak bunu alıcam. Deneyipledikten sonra artık gerisine bakarım :)

Merhaba. Bende bu monitörü yarın mediamarkttan almayı planlıyorum. Sistemim ryzen 5600x ve Asus Tuf oc rtx3070 kasa hazır monitör yok :) 10 gündür monitör araştırıyorum artık ne olursa olsun dedim ve 27 inç olanı gidip almayı düşünüyorum. Monitörü almadan mağazada yapmam gereken testler var mıdır ? Ya da nelere dikkat etmeliyim.

oynayacağım oyunlar apex lol ve hikaye modlu oyunlar. Seçimim için yardımcı olabilir misiniz ?bu arada 32 inç istemememin sebebi ekranın köşelerine hakim olamayacağımı düşünüyor olmam. Teşekkür ederim.

Geri
Yukarı