Samsung, Odyssey Oyun Monitörü Serisini CES 2024’te Yeni OLED Modellerle Genişletiyor

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Samsung, Odyssey Oyun Monitörü Serisini CES 2024'te Yeni OLED Modellerle Genişletiyor

Samsung Electronics, 9-12 Ocak tarihleri arasında Las Vegas’ta gerçekleşecek olan dünyanın en büyük teknoloji fuarı CES 2024’te, Tüketici Teknolojileri Derneği (CTA)® organizasyonunda yeni Odyssey OLED oyun monitörlerini tanıtacak. Bu yeni seride, oyuncuların beklentilerini karşılayan performans ve görsel netlik özelliklerine sahip modeller yer alıyor: Odyssey OLED G9 (Model Adı: G95SD), Odyssey OLED G8 (Model Adı: G80SD) […]

Devamı: Samsung, Odyssey Oyun Monitörü Serisini CES 2024’te Yeni OLED Modellerle Genişletiyor
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Sonunda 16:9 formatında QD-OLED'leri görmeye başladık. 21:9 formatında QD-OLED görmek can sıkıcıydı, çünkü RWBG veya WBGR gibi subpixel layoutlara mecbur bırakan ve maksimum parlaklığı QD-OLED'e göre düşük kalan W-OLED panelli monitörlere yönelmemiz gerekiyordu 16:9 istenildiği durumlarda. Şimdi rekabet olacak.

Sonunda 16:9 formatında QD-OLED'leri görmeye başladık. 21:9 formatında QD-OLED görmek can sıkıcıydı, çünkü RWBG veya WBGR gibi subpixel layoutlara mecbur bırakan ve maksimum parlaklığı QD-OLED'e göre düşük kalan W-OLED panelli monitörlere yönelmemiz gerekiyordu 16:9 istenildiği durumlarda. Şimdi rekabet olacak.
Geçen yıl çıkan G8 oled modelini kullanıyorum, 34 inç 3440x1440p. 21:9 formatı yerine göre artı yerine göre eksi olan bir ölçek. Oyun ve filmler için gerçekten çok güzel, farklı bir pencereden bakmanızı sağlıyor. Ne 32 inç gibi hantal ne 27 inç gibi klasik kalıyor. Oyun desteği açısından bakarsan neredeyse desteklemediği oyun yok gibi, desteğinin olmadığı eski oyunlarda da eğer modları varsa onlarla bir şeyler yapmaya çalışılıyor. Kısacası farklı bir deneyim sunuyor bu model.

Eksi tarafı ise Youtube'deki gibi 16:9 içeriklerde sağ ve solda siyah barla izlemek zorunda kalıyorsunuz. Bazı eklentilerle tam ekran yapıyorsunuz ama ya alttan, üstten kesiyor ya da görüntüyü yatayda yayıyor. O yüzden siyah barlı izlemek zorunda kalıyorsunuz.

Parlaklık olarakta işte %100'de 250-260nitlere çıkıyor SDR'da. Çok parlak bir monitörden geliyorsanız az gelecektir ama benim gibi parlaklığa çok düşkün değilseniz bırakın 250 niti 100 nit bile fazla gelecektir. Ayarlar kısmında %100'e kadar değilde %50'ye kadar maxlık bir scalası var. Yani oradaki %50 normalde %100 hitap ediyor; neden burayı böyle ayarlamışlar bilemiyorum. Şahsen bana günlük kullanımda %20( gerçekte %40 (100nit) parlaklık yetiyor. Oyunlarda %35 (175 nit) kullanıyorum. Dediğim gibi bence parlaklığı gayet yeterli ama IPS panellerden, yüksek parlaklıklardan gelenler için bilemiyorum.

Ek olarak, neden G6 modelinde Tizen işletim sistemi koymamışlar merak ediyorum. Akıllı tv olayı gerçekten monitörlere çok şey katıyor. Özellikle PC açmaya gerek kalmadan uzaktan kumandayla Youtube izlemek, istediğini açık izlerken kanepenizde uzanmak gibisi yok.
Bakalım bunların fiyatlandırmaları nasıl olacak.

Son düzenleme:
QD-OLED de aşırı parlak değil bu arada ama şahsen kullanıcı deneyimi olarak bir şikayetim yok, alırım. Neyse, CES'te gidip yerinde bakayım şunlara, özellikle videosunu istediğiniz bir model var mı? Fuarda denk getirirsem ona daha çok odaklanırım.

QD-OLED de aşırı parlak değil bu arada ama şahsen kullanıcı deneyimi olarak bir şikayetim yok, alırım. Neyse, CES'te gidip yerinde bakayım şunlara, özellikle videosunu istediğiniz bir model var mı? Fuarda denk getirirsem ona daha çok odaklanırım.
W-OLED modellere oranla daha canlı ve biraz daha parlaklar sadece. Lakin handikabı ise yanmaya karşı biraz daha dayanıksız deniyor. Tüm modellerdeki kritik seçim unsuru ekran yanığına karşı garanti verip vermemeleri. Dell burada takdirlik hareket ederek oled yanığını garantiye sokacağını en baştan belirtti, diğer firmalar bu konuda rengini net belli etmiyor doğrusu. Piksel hataları ürün kusuruna giriyorsa oled yanılarıda kanuni olarak ürün kusuruna girmesi gerekiyor, yani sonuçta olay mahkemeye kalmadan güzelce sattıkları malın arkasında durmaları gerek; özellikle bu kadar yüksek meblalar verdikten sonra.

Sormanızı istediğim şey bu, yanıklara karşı firmaların garanti tutumları nedir? Bakmanızı istediğim şey ise G8 ve türevlerinde olan SDR ve HDR parlaklıkları gibi bir değişen peek parlakları var mı; bunlardan bahsedilmemiş, 400nit olan büyük ihtimal SDR'dır hani. Yine G6 modelinde kumanda var mı onu merak ediyorum, kumanda bence artık tüm monitörlerde olmazsa olmazlar arasına girmeli; eski usul ağaca uzanır gibi monitöre uzandırmamaları gerek. :)

Geri
Yukarı