Samsung Rapid mode sisteme zarar verir mi?

pentaboi

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Müzisyen
Merhabalar, önerileriniz üzerine Samsung 870 EVO aldım. Samsung Magician uygulamasından Rapid mode özelliğini açtım. Sisteme zarar verir falan diye söylentiler var internette doğruluk payı var mı? Hız testi sonuçlarını ekliyorum. Bence muazzam gözüküyor. Sizce Rapid mode kapalı mı kullanmalıyım? Hız sonuçları nasıl?

Dosya Ekleri

• IMG_20210306_232739.jpg
    IMG_20210306_232739.jpg
    363,9 KB · Görüntüleme: 43
Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum kesin bir şey söyleyemem sana ama bildiğim kadarıyla o tip şeyler ömrünü kısaltabilir parçaların (özellikle depolama birimlerinin) , ama yine de daha iyi bilen birisininde cevaplaması iyi olur.

RAPID modu sisteminizden belli bir miktarda RAM'i SSD için ayırıyor. Yani sistem belleğini kullanarak SSD'nin hızını artırıyor. Bunun dezavantajı elektrik kesintilerinde yani ani güç kayıplarında veri kaybına yol açması. Mesela o sırada 10 GB'lık bir dosya aktarıyorsun ve güç kesiliyor. İşte o aktarılan veri buhar oluyor. Masaüstü gibi bataryasız çalışan cihazlarda RAPID modunun açılmasını önermiyorum. Günlük kullanımda da bir farkı olmuyor zaten.

Laptop kullanıyorsanız açabilirsiniz. Elektrikler gidince batarya sayesinde bir veri kaybı olmaz. Yine de dediğim gibi açmanızın pek bir faydası yok. Hatta RAM'i kullandığı için 4 GB RAM falan varsa cihazınız da hiç açmayın. Performansa etkisi sıfır tamamen. Sadece büyük boyutlu ZIP dosyası açarken daha hızlı açar o kadar.

Bu arada hayırlı olsun güzel bir tercih yapmışsınız. :)

RAPID modu sisteminizden belli bir miktarda RAM'i SSD için ayırıyor. Yani sistem belleğini kullanarak SSD'nin hızını artırıyor. Bunun dezavantajı elektrik kesintilerinde yani ani güç kayıplarında veri kaybına yol açması. Mesela o sırada 10 GB'lık bir dosya aktarıyorsun ve güç kesiliyor. İşte o aktarılan veri buhar oluyor. Masaüstü gibi bataryasız çalışan cihazlarda RAPID modunun açılmasını önermiyorum. Günlük kullanımda da bir farkı olmuyor zaten.

Laptop kullanıyorsanız açabilirsiniz. Elektrikler gidince batarya sayesinde bir veri kaybı olmaz. Yine de dediğim gibi açmanızın pek bir faydası yok. Hatta RAM'i kullandığı için 4 GB RAM falan varsa cihazınız da hiç açmayın. Performansa etkisi sıfır tamamen. Sadece büyük boyutlu ZIP dosyası açarken daha hızlı açar o kadar.

Bu arada hayırlı olsun güzel bir tercih yapmışsınız. :)
Teşekkür ederim öncelikle. Cihazımda şuan 8 gb ram var 16ya yukselticem yakın zamanda. Şuanda bu mod açıkken ram'in yarısını yiyiyor neredeyse. Çok veri felan aktarmıyorum ama ssd hızlı çalışsın diye öyle açayım demiştim. O zaman ram'i 16ya yukseltince açarım o modu öyle kullanırım. Boşa ram'i işgal etmeyim

Geri
Yukarı