Samsung S20 FE SM-G780G/DS modeline LineageOS Custom ROM Android 12 kurulur mu?

Lachin Eke

Hectopat
Yer
Ahıska
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Ne kadar araştırma yapsam bulamadım. Belki siz bilirsiniz. Daha detaylı olsun diye fotoğraf paylaşarak yaparsanız sevinirim.

Merhaba kardeşim, ROM işlerine çok girmemeni tavsiye ederim. Bana kalırsa orijinal en iyisidir. Ben de bir ara merak etmiştim, ancak pek güvenemedim açıkçası. Ne kadar güvenli olursa olsun, riske girmemek önemlidir. Senin dediğin gibi, ROM telefonun yazılımını etkiler. Diyelim ki ROM virüslü ise, sana geçmiş olsun. Telefona antivirüs yüklesen bile virüsü silemezsin bile. Varsayalım ki telefondaki ROM'u sildin, telefon kırılır ya da telefonu sıfırlasan bile sorun çözülmez. Çünkü ROM zaten işletim sisteminin temel yapı taşıdır. En fazla ROM'u silmen gerekir ve orijinale dönmek de birçok iş gerektirir. Bazen hata verme riski de vardır. Bu tür konulara hiç girmemen en iyisi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kurulur fakat S20 FE´ye özel sürümü var mı bilmiyorum. GSİ Rom kurabilirsin. S20 FE´ye özel sürümü olsun istersen sadece CleanOS var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynen öyle usta.

Her şeyi benim modelimle uyumlu mu?

Buradan TWRP kurman gerek önce (nasıl kurulduğu ordaki konuda yazıyor).

Sonra bu ROM'u kurabilirsin. OneUI tabanlı ama. AOSP ROM değil. AOSP olanlar da betada zaten stabil değil.

Ya da istersen GSI ROM da kurabilirsin ama bu daha iyi olur.

Ne kadar araştırma yapsam bulamadım. Belki siz bilirsiniz. Daha detaylı olsun diye fotoğraf paylaşarak yaparsanız sevinirim.
Android 13 öneririm.

Romdaki Hatalar
  • VoLTE/VoWIFI. (Samsung'un uygulaması AOSP'de çalışmıyor)
  • Parmak izi tararken ekran parlaklığı biraz bozuk
  • 60 FPS kayıt çalışmıyor. (Sadece ön kamera çalışır)
  • Ön kamera, CameraX çerçevesi nedeniyle 70mb civarında görüntü yakalar. Geçici çözüm olarak GCAM'i kullanın. (AOSP hatası, bir hata raporu göndereceğim.)

TWRP Sideload Yöntemi ile Kurulum Kılavuzu
  • TWRP'ye yeniden başlatın.
  • Gelişmiş > ADB Sideload'a gidin .
  • Dalvik Önbelleğini Sil ve Önbelleği Sil seçeneğini işaretleyin .
  • Etkinleştirmek için Sideload'u Başlat'a kaydırın .
  • PC'den: adb sideload drag_zip
  • GAPPS ve Magisk , Verileri Biçimlendir > Keyfini Çıkarın adımlarını tekrarlayın .
Alternatif yol (TWRP/OrangeFox)
  • Cihazınızın önyükleyicisinin kilidinin açık olduğundan emin olun.
  • TWRP/OrangeFox'un mevcut en son sürümünün kurulu olduğundan emin olun.
  • İstenirse, bir şeyler ters giderse diye bunu flashlamadan önce gerekli tüm bölümlerinizi (süper, önyükleme, veri, EFS) yedekleyin.
  • Aşağıdaki bağlantıdan cihazınıza uygun nesil yapıyı indirin ve isteğe bağlı olarak tercih ettiğiniz GApps paketini de indirin.
  • "Yükle" düğmesini kullanarak LineageOS zip dosyasını flashlayın.
  • İsteğe bağlı olarak hemen ardından Gapps'ı flashlayın.
  • Verileri TWRP/OrangeFox'ta en son şey olarak biçimlendirin, aksi takdirde stok ROM'dan geliyorsanız bir önyükleme döngüsüne girebilirsiniz.
  • Meta verileri ve önbellek bölümlerini silin. LineageOS'u kurduğunuzda bunun yalnızca bir kez yapılması gerekir.
  • Yeniden başlat

İndirilenler

Mega

Gapps
Bazı kullanıcıların NikGapps ile sorunları var, bu yüzden MindTheGapps core olanı kullanmanı öneririm. Herhangi bir çökme olmadan kusursuz çalışıyor.
MindTheGapps

Geri
Yukarı