Custom ROM Samsung S9/S9+/N9 için One UI 5.1 kurma rehberi

M.Meriç

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Merhaba sevgili hocalarım, malum biliyorsunuz S9/S9+ ve Note 9 One UI 2.5 sürümünde kaldı, fakat geliştiriciler bu cihaza Android 13 tabanlı One UI 5'i portlamayı başardı. Bende sizlere bunun kurulumunu anlatmak istedim çünkü Türkçe bir şekilde bir anlatım bulamadım. Anlatacaklarım Exynos versiyon içindir. ROM'un XDA Postu:[ROM][OneUI 5.1][Galaxy S9/S9+/Note9 Intl/Kor][G960X/G965X/N960X]FloydROM Build 18.0 [9/22/2023]

İndirilecekler: ROM dosyası, Odin, TWRP ve sürücüler.
TWRP için: Download twrp-3.7.0_9-0-crownlte.img.tar
İndirme linki (Drive): FloydROM_Exynos9810_Release - Google Drive
Samsung USB sürücüleri için:Samsung Android USB Driver | Samsung Developers
Odin:https://samsungodin.com/download/Odin3_v3.13.1.zip

Başlangıç: Cihazımızın OEM kilidi açık olması gerekmekte (bu işlem tüm verileri silecek yedek almayı unutmayın ve artık Knox yani Samsung servisleri devre dışı kalacak) eğer açık değilse şu yolu izleyelim,ayarlar/telefon hakkında/yazılım bilgileri/yapım numarasına 5/6 kez sürekli basıyoruz. Aşağı kısımda geliştirici seçenekleri etkinleştirildi dediği zaman ana menüye geri dönüp geliştirici seçeneklerine giriyoruz, OEM kilit açma seçeneğini aktif edip cihazın yeniden başlamasını bekliyoruz.
Yukarıda bıraktığım linklerden Odin ve Samsung USB sürücülerini indiriyoruz. Bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.
TWRP kurmak: Odin programını açalım, gelen uyarıya evet diyelim.

odin1.PNG

Bu kısımda AP bölümüne tıklayıp indirdiğimiz .tar uzantılı dosyayı seçelim.

Ekran Alıntısı.PNG

Bu kısım bitince options kısmından ''Auto reboot'' seçeneğinin tikini kaldıralım,cihazımızın ses açma,kısma ve Bixby tuşlarına basılı tutup USB kablomuzu takalım gelen uyarıya yes yani volume up deyip download moda alalım, eğer her şey doğruysa cihazımız added olarak görünecektir. Start'a basalım ve Pass ! Yazısını bekleyelim. İşlem bitince Ses açma,Bixby ve güç tuşuna basılı tutup TWRP ekranı gelene kadar bekleyin.

Son kısım kurulum: Derin bir oh çekeceğimiz yerdeyiz :) Drive linkinden indirdiğimiz ROM dosyaları:floydrom.ZIP,Universal9810Cleaner ve Universal9810Repartitioner-floydandnoble ise doğru dosyalardır. Ben bu dosyaları sdcard'a atma taraftarıyım kurulumda çoğu yerde format olduğu için dahili hafızaya atmamak daha mantıklı geliyor 8 GB bir SD Card iş görecektir.

ROM kurulumu: İnstall kısmından Universal9810_Repartitioner-floydandnoble bu dosyayı flashlayalım flashlamasını sabırla bekleyelim.
Tekrardan TWRP'ye gelene kadar bekleyelim, boot ettikten sonra wipe menüsünden format data kısmına gelip yes yazalım bitince reboot kısımdan TWRP seçelim TWRP açıldığı zaman universAL9810_Cleaner dosyasını flashlayalım kendini tekrar TWRP bootlayacak, ve artık ROM ZIP'ini kurabiliriz.

ROM kurulumu için notlar: CSC kısmında 4G+ isteyen arkadaşlar ITV CSC seçebilir, Note 9 için kernel kısmında Fake Enforcing seçelim.

Kurulum sonucu reboot atıp One UI 5'in keyfini çıkaralım :), sorularınızı konu altına sormaktan çekinmeyin elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım. İyi Sosyaller Dilerim <3

dowload kısmına çok uşraşıp girememiştim, ben de recovery kısmını açıp oradan "reboot to boot loader" ı seçip twrp'yi yüklemiştim, sonrası zaten kolay

peki bu "univresal cleaner" ne işe yarıyor," wipe" işlemlerini otomatik olarak mı hallediyor?

bir de telefon hakkında-> yazılım bilgilerinin ekran görüntüsü ekleyebilir misiniz? (Teşekkürler)

EKLEME: "Universal9810_Repartitioner-floydandnoble" için link yok, unutulmuş sanırım....
neyse ben ekleyeyim

Universal9810_Repartitioner-floydandnoble.zip

Son düzenleme:

Geri
Yukarı