Samsung telefon alınır mı?

Bütçe
15000
3 yıl Xiaomi A2 Lite kullandım, ilk 6 aydan sonra bile kasmaya başlamıştı, kaya gibi telefondu ama aşırı donuyordu, Google açmadığı için bazen yeniden başlatmam gerekiyordu. Ama 2 yıldır Samsung S20 FE kullanıyorum hala ilk günkü gibi hızlı ve donmuyor. Ama o kişinin söylediği bir şey doğru, düşük model telefonlara güncelleme getirip yavaşlatabiliyorlar, benim Xiaomi ilk aldığımda gayet iyiydi, Android 9 güncellemesi geldi telefonun hızı yarı yarıya düştü ama Samsung bunu yapmıyor.
3 yıl A2 Lite için fazla bile. Çok düşük özelliklere sahip cihazdan fazla bir şey beklememek lazım. Zaten kullanabildiğiniz kadar kullanmışsınız. Cihaz ömrünü doldurmuş ancak siz aldığınız kat kat üstün olan S20 FE cihazı üzerinden "Xiaomi yavaşlatıyor, Samsung yavaşlatmıyor"'a getirmişsiniz olayı. Komik. Ne kadar ekmek, o kadar köfte.

3 yıl A2 Lite için fazla bile. Çok düşük özelliklere sahip cihazdan fazla bir şey beklememek lazım. Zaten kullanabildiğiniz kadar kullanmışsınız. Cihaz ömrünü doldurmuş ancak siz aldığınız kat kat üstün olan S20 FE cihazı üzerinden "Xiaomi yavaşlatıyor, Samsung yavaşlatmıyor"'a getirmişsiniz olayı. Komik. Ne kadar ekmek, o kadar köfte.

iPhone ucuz model çıkarsa bile öyle feci biçimde felç etmiyor telefonu, tabii ki de parayı veren düdüğü çalar ama uygun fiyatlı Android'leri de satanlar hiç bu kadar kötü olacağını söylemiyorlar, 3 yıl kullandım da telefon 6 aydan sonra zaten bir ayağı çukura girmişti, böyle olunca verim açısından en ucuz Xiaomi bile IPhone'dan daha pahalıya gelmiş oluyor. Samsung konusunda da, yıllar önce S3 minim vardı onda öyle bir yavaşlama olmamıştı ve 4 yıl falan kullanmıştık, yine evdekilerin de alt segment Samsung telefonları var onlarda da öyle Xiaomi gibi absürt yavaşlamalar olmadı, sadece S20 FE ye bakarak yapmadım bu yorumu. Kardeşimin var mesela bir tane Samsung telefonu, tek kameralı, modelini bile bilmiyorum, bayağı eski ama hala iyi çalışıyor.

iPhone ucuz model çıkarsa bile öyle feci biçimde felç etmiyor telefonu, tabii ki de parayı veren düdüğü çalar ama uygun fiyatlı Android'leri de satanlar hiç bu kadar kötü olacağını söylemiyorlar, 3 yıl kullandım da telefon 6 aydan sonra zaten bir ayağı çukura girmişti, böyle olunca verim açısından en ucuz Xiaomi bile IPhone'dan daha pahalıya gelmiş oluyor. Samsung konusunda da, yıllar önce S3 minim vardı onda öyle bir yavaşlama olmamıştı ve 4 yıl falan kullanmıştık, yine evdekilerin de alt segment Samsung telefonları var onlarda da öyle Xiaomi gibi absürt yavaşlamalar olmadı, sadece S20 FE ye bakarak yapmadım bu yorumu. Kardeşimin var mesela bir tane Samsung telefonu, tek kameralı, modelini bile bilmiyorum, bayağı eski ama hala iyi çalışıyor.
Katılmıyorum.

Bunu bir konuya daha yazmıştım. Bu seneye kadar Note 4 kullandım ben. Son yıllarında yağ gibi akıp gitmiyordu elbette ama yarı yolda bırakmadı asla. Deji'den yeni batarya alıp taktım. Ana kamerasıyla güncel modelleri kullanan arkadaşlarımdan övgü aldığım fotoğraflar bile çektim yani. Android 6'nın uygulama desteğinin sınırına dek kullandım, destek sürse kullanmaya devam ederdim.

Benim naçizane görüşüm, insanlar telefonlar konusunda burnundan* kıl aldırmaz bir yapıya alıştı. Bakın ben gerçekten, Note 4 ile şu an kullandığım A54'ün arasında uçurum olduğuna inanmıyorum. A54'te yapabildiğim şeylerin %90'ını, biraz daha yavaş bir şekilde Note 4'te de yapabiliyordum. Uygulamalar arası geçişte en ufak takılma görüldüğünde cehennemlik günah işlenmiş gibi bir ruh hâline giriyor insanlar. Benim deneyim ettiğim en üst telefon olan iPhone 14 Pro Max'te bile bu takılmanın yaşandığını gördüm ben.

Evet günlük hayatımızda saatleri ekrana bakarak geçiriyoruz, evet daha akıcı bir deneyim kesinlikle daha ferah. Fakat "aman telefon kasacak", "aman eve dönünce şarjım 30 değil 25 kalmış" diye yaşamak çok daha stresli, yorucu bir ruh hâli değil mi? Tam olarak ne bozuk, tam olarak neyden memnun değiliz, neyi tamir etmeye çalışıyoruz anlayamıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı