Samsung ve Team SSD arasındaki hız farkı

Promet

Kilopat
Merhaba, MSI GE60-0nd dizüstü bilgisayar kullanıcısıyım. i7 3630QM işlemcisi 2x4GB DDR3 RAM bulunmakta. Sistemde 2 SSD ve 1 HDD takılı durumda kullanıyorum, SSD'lerden birisi SATA portunda diğeri de mSATA portunda, HDD ise aparat ile DVD yuvasında takılı. Hangi yılda aldığımı hatırlamıyorum ama (2013-2014 olabilir) Team XS3 120GB 2,5 inçlik normal SSD ve aldığım günden bu yana işletim sistemi kurulu olarak çalışıyordu ve harika bir performansı vardı fakat zamanla kapasite benim için yetersiz kaldı bende bu işin piri diyebileceğimiz Samsung 860 evo 500GB mSATA ikinci SSD'yi almaya karar verdim ve 6 aydır aktif olarak kullanıyorum. (2018 yılında çıkması ve güvenilirlik anlamında 850 EVO serilerine göre daha güvenli olmasınıda eklemek istiyorum.) Teknik olarak ve yaptığım testler neticesinde her türlü Samsung SSD'nin testleri Team marka olanınkileri geçse de Team XS3 120GB gibi performans alamıyorum Windows üzerinde.

Program açılışları, Windows açılışı ve bir çok konuda Team marka SSD'ye göre gözle görülür bir yavaşlık yaşatıyor. Teknik olarak mSATA portu ile SATA portu aynı yere bağlı ama gel gelelim aynı işletim sistemi aynı sürücüler aynı Windows güncellemeleri yüklü ama performans dağlar kadar farklı. Önceden program kurma kaldırma işlemlerinde bile hiç beklemediğim yerlerde yeni SSD'de bekleme yaptırıyor.

HDD'den direkt 860 evo'ya geçiş yapmış olsaydım vay be bugüne kadar PC kullanmamışız demem normal fakat Team xs3'ten sonra açıkçası gerileme oldu diyebilirim. (Samsung SSD için kendi yazılımı da yüklü ve güncel firmware kullanıyorum)

Ayrıca aklıma takılan nokta Team xs3'te 120GB'lık kapasite birden çok çip üzerinde saklanıyor fakat 860 evo mSATA SSD'de 500GB'lık kapasite sadece tek bir çip üzerinde saklanıyor, acaba Team SSD çipleri RAID yapılandırması gibi kullandığı için mi daha hızlı anlamadım gitti.

Sizce bu sorunun sebebi ne olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı