Çözüldü Samsung'a TWRP üzerinden yanlış Custom ROM atılırsa cihaz brick olur mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

561920

Centipat
Merhaba, uzun zamandır bir cihaza ROM atmamışım. Birkaç sorum olacak.
Eskiden bir tabletim vardı model numarasının son hanesi "5" idi, ben o cihaza "0" numaralı model numarasının Stock ROM'unu atmıştım, herhangi bir sıkıntı çıkmamıştı.
Ayrıyeten ayni şekilde Custom ROM (CMOD, LOS, RROS) atmıştım, hiçbir sıkıntı çıkmamıştı.
Asıl sorum şu elimdeki cihaza yanlış Stock ROM atarsam cihaz brick olur. Ama cihaza TWRP üzerinden yanlış Custom ROM atarsam cihaz brick olur mu?
Eskiden sanki denemiştim yanlış Custom ROM yüklemiştim sıkıntı olmamıştı, ama tam hatırlayamıyorum. Cihazına TWRP üzerinden yanlış Custom ROM atan varsa yardımcı olabilir mi?

Son düzenleme:
Çözüm
Cihaza yanlış Stock ROM atarsak cihaz bunu engeller, ama engellemezse cihaz brick olur.
Bunun sebebi Stock ROMların full paket şekilde atılması. İçinde ROM bir yana, fastboot yazılımı da var, recovery yazılımı da var, sürücüleri de var... Bunlar TWRP üzerinden atılmıyor zaten. Cihaz tamamıyla fabrika ayarlarına dönüyor.

Ama custom ROMlar sadece ROM ve gerekli ancak sistemin başlatılmasıyla alakalı olmayan birkaç sürücüden ibaret.
Cihaza yanlış ROM atılması brick olmasına sebep olmaz; en fazla cihazı boot edemezsiniz, TWRP'ye geri döner.

Cihazı brick yapan şey cihaza yanlış firmware atmaktır ki bunun için de özellikle uğraşmanız gerekiyor, çoğu durumda cihaz "Yanlış dosyayı kuruyorsun bak." diye sizi durduruyor çünkü. Ama yine de tedbirli olmakta fayda var tabii ki.

Olma ihtimali var. ROM'u hazırlayan kişi zaten hangi modeller ile uyumlu olduğunu belirtir o modele uygunsa ROM kurulmalı.

Üstte de belirttiğim gibi model numarasının son rakamı "5" olan cihaza "0" numaralı Stock ROM ayriyeten de 3 tane farklı farklı Custom ROM atmıştım.
Sonuçta ODIN ile yüklenmiyor, TWRP üzerinden yükleniyor.

Siz cihaz modelinizi ve atacağınız ROM'u buraya sorarak da atabilirsiniz. Ya da ROM önerisi konusu açabilirsiniz cihazınız için. O yüzden sorun olmaz.

Siz cihaz modelinizi ve atacağınız ROM'u buraya sorarak da atabilirsiniz. Ya da ROM önerisi konusu açabilirsiniz cihazınız için. O yüzden sorun olmaz.

Tek bir cihaz için değil genelleme olarak sordum soruyu. Üstteki arkadaşın dediği gibi.
Cihaza yanlış Stock ROM atarsak cihaz bunu engeller, ama engellemezse cihaz brick olur.
Yalnız cihaza TWRP üzerinden yanlış Custom ROM atarsak, cihaz brick olur mu diye sordum.

Bunun sebebi Stock ROMların full paket şekilde atılması. İçinde ROM bir yana, fastboot yazılımı da var, recovery yazılımı da var, sürücüleri de var... Bunlar TWRP üzerinden atılmıyor zaten. Cihaz tamamıyla fabrika ayarlarına dönüyor.

Ama custom ROMlar sadece ROM ve gerekli ancak sistemin başlatılmasıyla alakalı olmayan birkaç sürücüden ibaret.

Çözüm
Eğer rom uyumsuz ise zaten recovery modda uyarı veriyor. Fakat odin tarzı bir programla yükleme yaparsan recovery atarken brick olabiliyor ama yine de kendi cihazınla uyumlu olan bir rom indir iemi uçma riski veya brick olabilme ihtimali var.

İşte tam olarak aradığım cevap, çok teşekkürler.
Yardım eden diğer kişilere de teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı