Sanal Gerçeklik Gözlüğü Tavsiyesi

Brom sorunu cevaplamak için üye olmak istedim çünkü şahsen 1 yıldır almak için heves yapıp bilgi toplayim derken ekonominin fiyatları uçurmasıyla elimi hiçbirine suremedim. En azından sen doğru bilgi ile sahip ol seçimini ona göre yap Valve ve Quest 2'nin genel avantajı dezanatajini ve milletin genel olarak yazdığı sıkıntıları sana basitçe anlatayım hemen.

İkisi de bu piyasanın en iyi takip etme sistemine sahip ve 120 Hz ekran yenilemeye sahipler.
PC'de kullanım için ikisi de sağlam PC istiyor.

Quest 2
+En uygun fiyata alabilecegin VR.
+Hem Oculus Store'un kendi mağazasına özel oyunları, hem de PC'ye özel oyunlara erişim saglayabiliyorsun.
+Kablosuz olarak PC'ye baglanabilirsin veya direk bilgisayar olmadan kullanabilirsin (şu anda bunu en iyi yapan tek VR)
+Kullanabilecegin en sağlam VR (tuğla gibi sağlam)
+Inside out olmasına rağmen HP reverb ya da vive (orijinal cosmos değil) gibi diğer vrlara göre daha keskin bir el takibi var.
+Bazı uygulamarda çalışan tamamıyla kontrolcusuz elinle kullanabilirsin(beta)
+ Bir sürü uygulaması sayesinde güvenli bölge gibi (oyun alanı dışına çıkınca seni uyarması hatta çevreni kameradan göstermesi gibi) özellikler içinde mevcut.
+Aşırı düzgün ve sık gelen guncellemeler ile sürekli taze (120Hz e güncellenmiş ekran hızı, airlink ücretsiz olarak PC'ye bağlama)
+İndexe kıyasla daha yüksek çözünürlük( Q2 = 1832 X 1920 /// ındex = 1440 X 1600)
+Type-C ile powerbanka bağlayıp şarj ederek oynayabilirsin (bazıları arkadaya ayrıca ağırlık dengelemesi için yapıştırıyor)

?El kordinasyonunu diğer makineler gibi basestation ile değil makinenin üzerindeki kameralar ile algılıyor(Inside out tracking)

-Kablosuz bir şekilde PC'ye gecikmesiz veya donmasiz bağlanmak için sağlam WI-FI6 modem gerekli eğer kablo ile bagliyacaksan sağlam bir kablo bulmalisin yoksa bir süre sonra soketine zarar verebilme ihtimali var ve kalitesiz kablolar oynarken şarj edemeyebiliyor (kendi kablosuda iyi para)
-Pil ömrü 2 saati genelde zor görüyor diyorlar.
-Tam dalış (Full body tracking) için en uygun çözüm su anda basestation ve Oculus'ta bu olmadığı için tam dalış ekstra pahalıya patlayabilir ve tam dalış kurulumu daha da zahmetlidir.
-Ipd (göz aralığı) sadece 3 seçenek olarak var (aralarında biraz el ayarıyla gere duruyorlar ama gene de birebir göz hizana gelmezse net görememe ihtimalin var)
-Diğer sanal gözlüklere göre kafanda durmasını sağlayan straplar burada plastik öne ağırlık verdiğini çok fazla söylüyor insanlar uzun kullanımda ağrıya sebep olabilir diyor(değişir test ettiğimde ben bir şey hissetmedim ama belki seni bozar)
-Facebook hesabı açman ya da var olan hesabını baglaman lazım ve konum gibi özellikleri açmanı istediğini söylüyorlar (Facebook spycam olarak da geçiyor bu yüzden) ve fake hesap açarsan oculusununda kilitlenmesine sebep olur orijinal bilgilerinle hesabı açmanı istiyor.
-Ses kalitesinin çok mükemmel olmadığını ama zar zor yetecek kadar iyi olduguda söyleniyor (kendi kulakliginida baglayabilirsin tabii)
-Yüzüne oturan pedler ağırlık fazla olduğunda ve terlediginda tahriş edebiliyormus değiştirmen gerekebilir.
-Karanlıkta kullanamazsin kameraların takip için görebilmesi lazım.

Valve ındex.
+Indexin diğerlerine aşık atan en büyük özelliği knuckle gloves sayesinde her parmağını ayrı ayrı hareket ettirebilirsin (Quest 2 ya da diğer vrsetlerin yanında gelen kontrolculerin hiçbirinde böyle bir özellik yok)
+Quest 2'ye kıyasla aşırı ergonomik rahat ve ekstra parçaya ihtiyaç duymuyor (en iyi VR kulakliklari kafa bandı ve pedler) ve ıpd ayarları olması gerektiği gibi.
+Pcvr ağırlıklı kullanicaksan daha kurulumu kolay, akıcı ve el kordinasyonunun gecikme süresi en yavaş olan headset (sonuçta Valve'nin makinesi Valve'nin uygulamasında)
+Basestation sayesinde odaya kuracağın sistemle kolay kolay karakterinin trackingi yok olmayacak (Quest 2 de de bu olay çok düşük ama diğer VR headsetlerde bu olay çok fazla)
+En iyi görüş acısına sahip VR headset (130 fov // Q2 de bu sayı 90) ne ise yarar dersen gözlerinle sağa sola bagtiginda kendini hala içinde gibi hissedersin.

-Kablolu ve doğru ayarlamazsan kullanımında sıkıntı çıkartabilir. Ve kolay kolay taşınmaz.
-Aşırı pahalı ama alanlar memnun.
-Quest 2'ye kıyasla daha fazla hassas.
-İçinde bir yazılım yok pcsiz kullanamazsin.

Kişisel olarak kullanan yabancı arkadaşlarımın hepsi Quest 2 ya da başka şeylerle başladılar ama sonunda hepsi ındex hayranı oldular ama direk ındex alan bazı kişilerde Quest 2'yi sahiplendiler.
Kısaca bu iş biraz daha masaüstü PC mi laptop mu sorusu gibi ikisi de iş görüyor ama istediğin ne.
Esnek ama masaustu gibi is goren makine mi sabit komforlu elit canavar mi?

Başka karşılaştırmak istediğin var ise elimden geldiğince yardımcı olurum ama 1-2 tane yeni, özel ya da Full paket dışında bu ikisi şu anda piyasanın rakipsiz en iyileri.

Aklımda Oculus Quets 2 ve Valve Index vardı, galiba Oculus Quest 2 alacağım. Oculus Store da harika VR Experience içerikleri beni içine çekti ki bunlar Valve Index te maalesef yok. Doğru mu düşünüyorum bilmiyorum ancak içerik benim için önemli. Valve her ne kadar en iyisi gibi gözüksede içeriği sadece Steam ile sınırlı ve Oculus zaten halihazırda Steam içeriklerine PC ile bağlanabiliyor. O yüzden exclusive içerik önemli diyip Oculus u seçtim.

Merhaba , gözlüğü alıp kullandınızmı acaba ? oculus olarak ve bir de ayrıca bir sanal gözlük almak konusunda ne dersiniz tavsiye eder misiniz ?

Pico 4 'ü nasıl görmezden gelirsiniz. Youtube ve Netflix lisansı yok ancak. Quest 2 ile Bilgisayara bağlanıp Steam vR oyun oynayamazsınız. O işi gerçek kalitede Pico 4 yapabiliyor. Valve yi bilmiyorum.

Geri
Yukarı