Sanal makineden virus bulaşmaması için hangi ayarlar yapılmalı?

264523

Gigapat
İlk 5 Haneli Mesajınız!
Makaleler
4
Merhaba, sanal makinede absürt virüsleri denemek istiyorum ve Windows 10 ISO'su indiriyorum. VMware kullanıyorum ana makineye virüs bulaşmaması için hangi ayarları yapmalıyım?

Sanal makine ile ana bilgisayar arasında ki dosya aktarımı devre dışı bırak bir tek bu etkiler diye düşünüyorum.

Uzman değilsen böyle şeyler yapmanı tavsiye etmem. Asıl sistemine de zararlı yazılım bulaştırabilirsin. Sanal makinenin internet bağlantısını kesmek ve ana bilgisayar ile dosya paylaşım ayarlarını kapatmak gibi yöntemler seni tam anlamıyla koruyamayabilir. Ana sistem de, sanal makine de Windows çalıştırıyorsa bir şekilde bulaşma ihtimali her zaman var.

İkinci bir bilgisayarın varsa şunu öneririm; ana sisteme Ubuntu kur. Ubuntu içinde sanal makineyle Windows kur ve ne çalıştıracaksan onun içinde çalıştır. Windows için yazılmış bir zararlı yazılım Ubuntu'da çalışmayacağı için güvende olursun. Onda bile yerel ağına bağlı sadece Ubuntu kurulu olan ana makine olsun. Eğer yerel ağda Windows çalıştıran başka cihazlar ya da bir NAS cihazı gibi depolama aygıtları varsa o cihazların yerel ağın ile olan bağlantısını kesmeden hiçbir işlem yapma.

Yine de gerek yok bence. Boş yere iş ve zaman kaybı. Buna rağmen denemeye karar verdiysen benim anlattığım şekilde önlemlerini almanı tavsiye ederim.

Geri
Yukarı