Sanayide çıraklık yapılır mı?

Aynen ben de bu durumu yaşadım hatta iş montaj falan yaptırıyorlardı benden küçük çırağa
Sonlara doğru bende montajlara başladım ama işten çıkmak zorunda kaldım o zamanlar 8.sınıf tık şliseye hazırlanıyordum şimdi ise 11.ci sınıfım Allah'ın izni ile eğitimimi bitireceğim inşallah :)
6 ay ayak işi yaptırdılar işi geç öğrettiler işi öğrendikten sonra işten çıkmak istediğimde engel oluyorlardı oysa en başından beri öğretmeye çalışsalar sanayiden soğumazdım

Merhaba, 15 yaşındayım. Açıktan okuyorum. Liseyi bitirmeye odaklandığım için sanayide çırak olarak başlamaya karar verdim. Ailemin durumu iyi, sadece elimin meslek tutması için düşünüyorum. Size 3 sorum var, aklımda takılan birkaç soru.

1) sanayide çıraklık yaparken çok ezilir miyim?

2) haftalıkların 150-200 ytl arası olduğunu duydum, doğru mu?

3) sanırım çalıştığım yerde Afgan, Suriye'li çok var. Biriyle sorun yaşasam ustam kimin tarafını tutar?

Sorularım bunlar. Cevap verirseniz çok mutlu olurum. İyi günler, umarım hayatınızı sağlıklı ve mutlu yaşarsınız. 😊

1. Ezilmeden bir şey öğrenemezsin. Sonuçta ustan seni sınayacak.
2. Senin daha önce herhangi bir sanayide edinmiş olduğun bir tecrübe yoksa. Kalfa olarak haftalık 150-200₺ ideal. İşini iyi yapar ustanın gözüne girersen bu bütçeyi yükseltirsin.
3. Sen ustanın lafından çıkma dediğini yap, insanlarla kaynaş güzel bir ortam kur. Sen kendini de ezdirmezsin, çevrende buna müsaade etmez.
Açık liseyi düz lise değil de Mesleki Açık Öğretim Lisesi olarak oku, hem makine bölümü okur mezun olursun hem de sanayide meslek öğrenmiş olursun.

Merhaba, 15 yaşındayım. Açıktan okuyorum. Liseyi bitirmeye odaklandığım için sanayide çırak olarak başlamaya karar verdim. Ailemin durumu iyi, sadece elimin meslek tutması için düşünüyorum. Size 3 sorum var, aklımda takılan birkaç soru.

3) sanırım çalıştığım yerde Afgan, Suriye'li çok var. Biriyle sorun yaşasam ustam kimin tarafını tutar?

Sorularım bunlar. Cevap verirseniz çok mutlu olurum. İyi günler, umarım hayatınızı sağlıklı ve mutlu yaşarsınız. 😊

Dostum mesleği seviyorsan parası önemli değil ileride her gün yapacağın bir meslek olacak ben 20 yaşındayım parkecide çıraklık yapıyorum ve haftalık 600 TL alıyorum cumartesi çalışınca 700 TL geliyor her işin zorluğu var kafanda bu işi yapmak varsa ileride daha çok kazanırsın ama diyorsan ben bu işi o kadar da sevmiyorum başka işlere yönel derim.

Ve sorun çıkarma olayındada tavsiyem ortama gir fazla göze batma fazla muhabbete girme milletle işini yap.

Yeni konular

Geri
Yukarı