SanDisk SSD disk bir anda 0 GB oldu

KadrN

Decapat
Gençler selam,
Bu sabah kardeşim beni uyandırdı ve bilgisayarının açılmadığını belirtti. Ufak bir hata olduğunu düşünerek uykulu bir şekilde odasına gittim ve gördüğüm manzaranın ciddi olduğunu anladım. Bilgisayar ekranında Boot ekranı gözükmekte ve sistemi başlatamamaktayım. Birkaç ay önce kardeşimin bilgisayarına hızlandırma yapmak için SanDisk SSD Plus 120 GB modelini aldım ve kurdum. SSD laptopa kurulu halde hiçbir sıkıntısı olmadan kullandı, kullandım. Bu sabah gerçekten garip bir durumla karşılaştım yani. Disk yönetiminde disk 0GB olarak gözüküyor. Boot ekranı bu durumdan dolayı geliyormuş. Nasıl düzeltebilirim? Sıfırlamak sorun değil tek derdim bir an önce bilgisayarı kullanılabilir hale getirmek. Dersleri çok yoğun geçiyor.
Buyurun resimleri;

WZgKo2.png

Not: Diski Çevrimiçi yaptım ancak yine disk dosyası ve alanı gözükmedi. Sadece ilk gördüğüm hali göstermek için diski tekrardan çevrimdışı duruma getirdim.

Biraz araştırma yaptım ve aynı sorunu yaşayanlar mevcut.
Sandisk SSD Plus shows 0 mb | SanDisk Forums
SSD Failure or something else? | Tom's Hardware Forum
WD GREEN SATA SSD error sandisk milpitas SSD | WD Community

Tahminim doğru galiba, firmware hatası veya kontrolcü arızası. Ki şurada iade edilmesi önerilmiş.

Ek: Linux'de de aynı sorun gözlemlenmiş, anlaşılan sorununuz muhtemel disk arızası.
Error with SSD : /dev/sda unrecognised disk label unable to mount, retrieve data possible ?

Ek 2: Hatta şurada düzeltilemeyeceğini ve kurtarmanın mümkün olmadığı söylenmiş.

Son düzenleme:
Biraz araştırma yaptım ve aynı sorunu yaşayanlar mevcut.
Sandisk SSD Plus shows 0 mb | SanDisk Forums
SSD Failure or something else? | Tom's Hardware Forum
WD GREEN SATA SSD error sandisk milpitas SSD | WD Community

Tahminim doğru galiba, firmware hatası veya kontrolcü arızası. Ki şurada iade edilmesi önerilmiş.
SSD Plus'tan beklendiği gibi işte. Yüksek ihtimalle FW çöktü. Ki onu geri kurtarmak evde yapabileceğiniz bir şey değil. İade edilmesi taraftarıyım ben de. İçerisinde önemli veriler yoksa tabii. SSD Plus alınmamalı işte bu yüzden. Nerede, ne zaman patlayacağı belli olmuyor.

@KadrN Zannetmiyorum açıkçası. SSD ölmüş gibi gözüküyor. @B 52 Stratofortress'ın attığı bağlantılara göz atarsanız aynı sorunu yaşamışlar. Tek çözüm garantiye göndermek gibi gözüküyor.
AHC kontrol ettim zaten AHC açıkmış. onun dışında Bios'tan F10 attığımda çıkan ekranı da atıyorum ama, bir faydası olmaz sanırım. Garanti süresi dışı kalmış alet. Yeni bir tane bakmak zorundayım şimdi. Desteğiniz için teşekkürler.
2.jpg

Ahc kontrol ettim zaten ahc açıkmış. Onun dışında BIOS'tan F10 attığımda çıkan ekranı da atıyorum ama, bir faydası olmaz sanırım. Garanti süresi dışı kalmış alet. Yeni bir tane bakmak zorundayım şimdi. Desteğiniz için teşekkürler.Eki Görüntüle 962361

SanDisk Ultra 3D, Samsung 860 EVO gibi modellere bakabilirsiniz. Ama araştırın. Kronik sorunlu alırsanız yine böyle şeyler olabilir.

Samsung 860 EVO gibi modellere bakabilirsiniz.
860 EVO değil 870 EVO bakılmalı hocam artık. Haberinizin olmadığını düşünerek uyarayım dedim. 🙂

860 EVO değil 870 EVO bakılmalı hocam artık. Haberinizin olmadığını düşünerek uyarayım dedim. 🙂
Gigabyte tercih etmeyi düşünüyorum. Fiyatlar ne kadar artmış ya

Geri
Yukarı