Çözüm SanDisk SSD Düşük Yazma Hızı

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
3
Birçok kişi gibi bende SanDisk SSD mağduruyum. Aldığım SSD vaat ettiği gibi 310MB/s yazma hızını ulaşması gerekirken, bir HDD'nin okuma yazma hızını bile geçemiyordu. Tahmin edebileceğiniz üzere diskler kronik sorunlu. Bunun üzerine yerli/yabancı bir çok forumda araştırma yaptım. Tam 11 ay sonra çözümünü buldum.

Ürün: SanDisk SSD PLUS 120GB

1- SanDisk SSD Dashboard programını bilgisayarınıza yükleyin.

Dash.JPG

2- Programı açın ve ayarlar sekmesine gelin. Buradan "Güncelleştirmeleri Denetle" seçeneğine tıklayarak işlemin bitmesini bekleyin. Güncelleştirme var ise yüklensin.

Sett.jpg

3- "Araçlar" sekmesine gelin ve "Üretici yazılımı" yani Firmware güncellemesi yapın. Güncel ise bir sonraki adıma geçin.

* Diskin içinde önemli verileriniz var ise yedek almanızı öneririm.

Firmup.jpg

4- Son olarak "Peformans" sekmesine gelin ve "İyileştirme" kısmından TRIM'i çalıştırın. Bu işlem, silinen dosyaların kullandığı alanı boşaltacaktır. TRIM Hakkında daha fazla bilgi için: SSD'lerde TRIM Komutu Nedir, Ne İşe Yarar? - Technopat

* Bu işlem SSD'nin ömrünü biraz kısaltacaktır.

TRIM.jpg

5- Sonuçlar

ÖnceSonra.fw.png

Kronik sorunlu bir diski kurtarmış olduk.

Son düzenleme:
Birçok kişi gibi bende SanDisk SSD mağduruyum. Aldığım SSD vaat ettiği gibi 310MB/s yazma hızını ulaşması gerekirken, bir HDD'nin okuma yazma hızını bile geçemiyordu. Tahmin edebileceğiniz üzere diskler kronik sorunlu. Bunun üzerine yerli/yabancı bir çok forumda araştırma yaptım. Tam 11 ay sonra çözümünü buldum.

Ürün: SanDisk SSD PLUS 120GB

1- SanDisk SSD Dashboard programını bilgisayarınıza yükleyin.

2- Programı açın ve ayarlar sekmesine gelin. Buradan "Güncelleştirmeleri Denetle" seçeneğine tıklayarak işlemin bitmesini bekleyin. Güncelleştirme var ise yüklensin.

3- "Araçlar" sekmesine gelin ve "Üretici yazılımı" yani Firmware güncellemesi yapın. Güncel ise bir sonraki adıma geçin.

4- Son olarak "Peformans" sekmesine gelin ve "İyileştirme" kısmından TRIM'i çalıştırın. Bu işlem, silinen dosyaların kullandığı alanı boşaltacaktır. TRIM Hakkında daha fazla bilgi için: SSD'lerde TRIM Komutu Nedir, Ne İşe Yarar? - Technopat

* Bu işlem SSD'nin ömrünü biraz kısaltacaktır.

5- Sonuçlar

Eki Görüntüle 350457

Kronik sorunlu bir diski kurtarmış olduk.
Teşekkürler çok işe yaradı.
Ama bu trim olayının disk biçimlendirme gibi olacağını sanıyordum.
Oysa hiç bir şey silinmedi yani gözle görülen hiç bir şey.
Velhasıl çok teşekkürler HDD'nin hızına düşmüştü.
Hızı şimdi yine 1000'lerden başlayıp 400'lere iniyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Denedim. İşe yaradı. :) SATA II portu kullandigim için degerler sizinkine gore düşük fakat yazma hızında baya artış var.
Merak ettigim ise bu islemden sonra SSD tekrar zamanla yavaşlar mı ? Tekrar yapmamız gerekir mi ?

Dosya Ekleri

• 20181211_005248-1944x3456.jpg
    20181211_005248-1944x3456.jpg
    550,5 KB · Görüntüleme: 899
  • 20181211_005309-1944x3456.jpg
    20181211_005309-1944x3456.jpg
    637,1 KB · Görüntüleme: 922
Denedim. İşe yaradı. :) SATA II portu kullandigim için degerler sizinkine gore düşük fakat yazma hızında baya artış var.
Merak ettigim ise bu islemden sonra SSD tekrar zamanla yavaşlar mı ? Tekrar yapmamız gerekir mi ?
SSD'ye Tekrar "Trim" yapmamız gerekecek mi? Bilemem.
Şu haliyle bile çok yararlı oldu.
Ama zamana yenilen her şey gibi SSD de zamanla yaşlanacaktır.

Bu arada "CrystalDiskMark" Programınızı da (Ç)aldım. Değerler her seferinde 3 aşağı 5 yukarı çıkıyor
ama güzel programış teşekkürler.
C-D-E - SSD.jpg

Uyarı! Bu konu 4 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı