SanDisk SSD Plus 120 GB Aşırı Düşük Yazma Oranı

Recep Erdoğan

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar :)
Dün satın aldığım SanDisk marka 120 GB SSD modeli ile bir sorun yaşamaktayım, acaba bilgisi olan arkadaşlar var ise yardımcı olabilir mi?
Sorun şudur ki yazma hızı fazlası ve aşırı şekilde düşük olarak test yazılımlarında çıkmakta. Bunun çözümü sizce nedir ?
  • Windows 10 Home S.L. Yapı 16299 En güncel sürümü kullanmaktayım,
  • Intel i3 - 5005U işlemci 8 GB RAM kullanmaktayım,
Denediğim Yönetemler:
  • BIOS AHCI modu kontrol etmek (Default olarak acıktı),
  • Chipset driverlerini en güncel şekilde kurdum,
  • SATA3 Portu ile bağlantı olduğuna eminim,

Arkadaşlar bir çıkar yolu var mıdır? Şimdiden teşekkürler :)

Ek olarak : Nedense HD Tune yazılımında Yazma testi yaptığımda Yazma Engelli! diye uyarı verip yazma işlemini test etmiyor. :/
a.PNG
Ekran Alıntısı.PNG
s.PNG

Son düzenleme:
HD Tune Pro'nun yazma konusunda hızını test etmemesi gayet normal çünkü, işletim sisteminizin kurulu olduğu diskten dolayı, yazma testi dahi yapsa bile doğru sonuçlar elde edemeyebileceğinizden dolayı, sistemin kurulu olmadığı SSD'lerde ancak yazma hızını test edebiliyorsunuz. Yani sistem diski üzerinde bu işlemi gerçekleştiremiyorsunuz. Harici disk olarak bağlamanız gerekmektedir.

HD Tune Pro'nun yazma konusunda hızını test etmemesi gayet normal çünkü, işletim sisteminizin kurulu olduğu diskten dolayı, yazma testi dahi yapsa bile doğru sonuçlar elde edemeyebileceğinizden dolayı, sistemin kurulu olmadığı SSD'lerde ancak yazma hızını test edebiliyorsunuz. Yani sistem diski üzerinde bu işlemi gerçekleştiremiyorsunuz. Harici disk olarak bağlamanız gerekmektedir.
Bazı testlerde gördüm. Yanlış görmüş veya yanlış anlamış olabilirim.
Sorun zaten HD Tune'nin bunu yapmaması değil :/ yazma hızının fazlası ile düşük olması :/

@Recep Baltaş Müsait iseniz sizin bir fikriniz varmıdır ?

Bir fikri veya düşüncesi olan varmı ?

Okuma grafiğinin bu kadar dalgalı olması normal değil. Ayrıca dalgalar birbirine paralel olduğu için donanımsal arıza olduğu bariz belli. HD Tune PRO yazılımının health kısmını paylaşın.

Temiz kurulum yapmayı ve SSD'yi başka bir sistemde test edin. Yine aynı sıkıntıları yaşarsanız SSD'nizin bellek kontrolcüsü çok yüksek ihtimalle arızalıdır.

Temiz kurulum yapmayı ve SSD'yi başka bir sistemde test edin. Yine aynı sıkıntıları yaşarsanız SSD'nizin bellek kontrolcüsü çok yüksek ihtimalle arızalıdır.
Kullandigim windows yeni bir şekilde kurdum ve hic bir ek yazilimda kurulu degil farkli bir sistemde test edip kontrol edecegim

Farklı bir PC böyle bir sorun yok hocam sizce sorun nedir ?

Günceldir arkadaşlar fikri olan varmı ?

@Neurevt Bir fikriniz varmıdır acaba ?

Farklı bir bilgisayarda sorun olmadığına emin misiniz? Farklı bilgisayarın sistem özellikleri ve bağladığınız arabirim nedir?

BIOS güncelleyip tekrar Windows 10 x64 temiz kurulum gerçekleştirin. Sürücüleri notebook üreticisinin sitesinden yükleyin. Sistemin arka planında çalışan gereksiz uygulamalar depolama diski kaynaklarını tüketiyor olabilir.

Farklı bir bilgisayarda sorun olmadığına emin misiniz? Farklı bilgisayarın sistem özellikleri ve bağladığınız arabirim nedir?

BIOS güncelleyip tekrar Windows 10 x64 temiz kurulum gerçekleştirin. Sürücüleri notebook üreticisinin sitesinden yükleyin. Sistemin arka planında çalışan gereksiz uygulamalar depolama diski kaynaklarını tüketiyor olabilir.
Evet gene aynı şekilde farklı bir masa üstünde pc denedim 300-400 değerlerini gördük , şimdi biosu güncelledim acer web sitesinden ama sonuç halen aynı :/
acaba böyle kullanmam sorun oluştururmu ? yoksa sadece testlerdemi bu sonucu alırım farklı bir cözüm yolu öneriniz varmıdır ?

merhaba, aynı sorun bende de var.. aynı ssd ve aynı sorun..
ben henüz başka bi sistem de denemedim..
benim bilgisayarım masaüstü..
sd nin sata3 portuna bağlı olduğuna eminim zira neredeyse bütün portları denedim..
ama yinede sonuç resimlerdeki gibi..
elimdeki ssd nin normal şartlarda 530 mb okuma 310 mb yazma yapması lazım..
bu konuda yardımcı olabilirmisiniz acaba ?

not: daha pahalı modeller önermeyin zira paramız anca buna yetti malum :))

Ekran Görüntüsü (3).jpg
Ekran Görüntüsü (4).jpg

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı