SanDisk SSD Plus 240GB 330 MB/s yazma nasıl?

Kronik sorunlu bir SSD. Okuma hızı iyi ama yazma hızı çok kötü.
Anladığım kadarıyla okuma hızı 531, yazma hızım ise 330. Yazma hızım 440 olması gerekiyordu bu yüzden kötü dimi hocam?
Bence en önemlisi rastgele okuma yazma hızı. Günlük hayatta çok fazla dosya transferi yapmıyorsanız tabiki. Sıradan bir harddiske göre iyi ama ssd'ye göre kötü bir değer. Bende aynı ssd'yi satın almıştım benzer hızlar alıyordum.
Rastgele okuma yazma hızı tabloda kaçıncı sırada hocam? Ve değerlerin normalde kaç olması gerekir?

Seq yazanlar sequantial yani sıralı. Rnd yazanlar random yani rastgele. Özellikle rastgele okuma hızı çok düşük.

Son düzenleme:
Bu tabloda hangi değerlere bakmak gerekiyor? Siz hangi değerlere baktınız hocam?
İlk iki satır, sıralı (sequential) hızları gösteriyor. O kısımlar normal sayılır. Aslında yazma hızı 300 küsur değil 450-550 arası olur çoğu modelde. Ancak SSD plus modelinde yazma hızı düşük olduğu biliniyor. O sebeple normal dedim. Bu haliyle idare eder.

Rastgele hızlar (RND4K) SSD'yi cazip kılan ve işletim sistemi dahil pek çok uygulamanın çalışma hızını etkileyen önemli bir değerdir. Rastgele okumada 2 MB/s gibi değerler fiyaskodur. Disk yüzeyinde dosya parçalanmaları olduğunda uygulamalarda takılma yaşanabilir.

İlk iki satır, sıralı (sequential) hızları gösteriyor. O kısımlar normal sayılır. Aslında yazma hızı 300 küsur değil 450-550 arası olur çoğu modelde. Ancak SSD plus modelinde yazma hızı düşük olduğu biliniyor. O sebeple normal dedim. Bu haliyle idare eder.

Rastgele hızlar (RND4K) SSD'yi cazip kılan ve işletim sistemi dahil pek çok uygulamanın çalışma hızını etkileyen önemli bir değerdir. Rastgele okumada 2 MB/s gibi değerler fiyaskodur. Disk yüzeyinde dosya parçalanmaları olduğunda uygulamalarda takılma yaşanabilir.
Teşekkür ederim hocam.

Peki normal bir ssd de rastgele okuma yazma hızı kaç olur?
Modelden modele epey değişiklik gösteriyor. Yani sıralı okuma/yazma değerlerindeki farklılık çok olmaz ama rastgelede değişiklik çok. Kullanılan SSD kontrolcü çipi kalitesi önemlidir. Yine de 2 MB/s değil de 30-40 olmasını beklerdim.

Dandik olduğu bilinen ve bana ait olan SU630 480 GB örneği:
2021-04-03 153943.jpg

NVMe SSD olursa daha da yükselir. Yine bana ait yeni aldığım A2000 500 GB (piyasada bunun neredeyse 3 katı random okuma/yazma hızı verenler var.):
Ekran görüntüsü 2021-04-06 122232.jpg

Modelden modele epey değişiklik gösteriyor. Yani sıralı okuma/yazma değerlerindeki farklılık çok olmaz ama rastgelede değişiklik çok. Kullanılan SSD kontrolcü çipi kalitesi önemlidir. Yine de 2 MB/s değil de 30-40 olmasını beklerdim.

Dandik olduğu bilinen ve bana ait olan SU630 480 GB örneği:
Eki Görüntüle 980287

NVMe SSD olursa daha da yükselir. Yine bana ait yeni aldığım A2000 500 GB (piyasada bunun neredeyse 3 katı random okuma/yazma hızı verenler var.):
Eki Görüntüle 980293
Teşekkür ederim hocam sağolun :) Abim itopyadan bilgisayarı almaya giderken bu ssd kronik sorunlu, değiştirebiliyorsan iyisiyle değiştir demiştim. Sağolsun oradaki insanlıktan nasibini almamış yalancılar " bu ssd gayet iyi" demişler ve illede bu ssdyi vermişler. İlerde değişir ssd ya çok da önemli birşey değil.

1 yıl öncesine kadar bende almıştım. Test yapıp kendi gözlerimle görünce iade talebi oluşturmak istedim. İade talebim kabul edimedi. Ürünü 2. olarak sıfır fiyatına sattım. Sizin okuma hızınız benimkinden daha da yüksek. Ben test yaptığımda okuma hızı 430, yazma hızı ise 320'ydi.

Yeni konular

Geri
Yukarı