Şapka devrimi nedir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ve sende onun yaptığının binde birini yapamayacak kişisin.

Acaba? Kanuni dönemine bak bakalım. 6 Avrupa devletine karşı Macaristan'ı alan, yavuza bak bakalım. Napolyon'un geçemediği çölü 12 günde geçip memlüklere son veren. Bak bakalım. Fransız kralına eteğini öptürten. Bak bakalım, yardım isteyen Avrupa krallarına yeniçeri kıyafeti gönderip onlara savaşı kazandırtan.

Kanuni 1500'lerde iken şartlar çok farklıydı. Karanlık çağda olan bir Avrupa, ticaret yollarının sınırlı olması gibi mesela.

Yahu biliyorum ben, fotoğrafta bile şapka takmayan bir adam var nasıl bir çelişki içindesin?
Fotoğraf hakkında biraz bilgi : Reis-i cumhur Gazi Mustafa Kemal şapkanın tanıtımı için İzmir'de, 11 Ekim 1925 .
Yahu biliyorum ben, fotoğrafta bile şapka takmayan bir adam var nasıl bir çelişki içindesin?
Ayrıca çelişkiden kastınız ney nasıl çeliştim tam olarak ?

Kanuni 1500'lerde iken şartlar çok farklıydı. Karanlık çağda olan bir Avrupa, ticaret yollarının sınırlı olması gibi mesela.

Evet o zaman süper güç idi. Ama kanuniden sonra Avrupa aydınlanmaya başladı, ticaret yolları keşfedildi vb. Osmanlı ise tam tersini yaptı. Git bir şeyler oku bunlar taa ortaokul tarihi bilmen gerek.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı