Çözüldü Sapphire 7900 XTX Nitro+ ekran kartı bağlantıları nasıl yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Murat34

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar Sapphire 7900 XTX ekran kartı satın aldım ancak kullandığım Power Corsair RM750X ve içerisinden GPU için 2 adet kablo çıktı. Ekran kartının 3 ayrı pin girişi var. Kablo bağlantısını nasıl yapacağım yardımcı olabilecek var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Burada söz konusu olan PSU'nun toplam gücü değil orada problem yok, olay ekran kartına verilen güç.

Ben size detaylı anlatayım.

PSU'dan çıkan bir kablo 150W verir, sizde 2 adet kablo varmış, yani PSU'nun 2 çıkışından 300W güç elde edersiniz, 75W da anakart slotu güç sağlar toplamda 375W güç sağlanır.

Kart 370W civarında güç çekiyor, ekran kartına bu 2 kabloyu 3 soket olarak bağladığınızda, yukarıda bahsettiğim gibi sınırda bir çalışma olur.

Verilen güç 375W çekilen güç 370W, bu senaryo sorun çıkacağı anlamına gelmez, sorun çıkarmayadabilir.

Ama 3 sokete de ayrı kablolarla güç verirseniz sorun çıkma ihtimali sıfır, çünkü 500W üzerinde güç sağlarsınız.
Merhaba arkadaşlar Sapphire 7900 XTX ekran kartı satın aldım ancak kullandığım Power Corsair RM750X ve içerisinden GPU için 2 adet kablo çıktı. Ekran kartının 3 ayrı pin girişi var. Kablo bağlantısını nasıl yapacağım yardımcı olabilecek var mı?

Çoğaltıcı kablo kullanarak çözebilirsiniz fakat kesinlikle önerilmez. Farklı bir PSU'ya geçme şansınız varsa geçmenizi öneririm.

Arkadaşlar bu PSU ile çok rahat çalıştıranlar var lütfen sahip olduğum PSU hakkında bilgisi olanlar cevaplayabilir mi ?

Bağlantıyı nasıl yapıcam tek sorum bu

Arkadaşlar bu PSU ile çok rahat çalıştıranlar var lütfen sahip olduğum PSU hakkında bilgisi olanlar cevaplayabilir mi?

Bağlantıyı nasıl yapacağım tek sorum bu

Verdiğim cevabı kabul etmeniz için sertifika falan mı gerekiyor?

Arkadaşlar bu PSU ile çok rahat çalıştıranlar var lütfen sahip olduğum PSU hakkında bilgisi olanlar cevaplayabilir mi?

Bağlantıyı nasıl yapacağım tek sorum bu

Sorunuzun cevabı çoğaltıcı ile. Link atmıştım. Bende eski PSU'mda bu şekilde kullanmıştım.
@Marix de alternatif bir çözüm öneriyor. Bazen sorun çıkartabilir ama deneyebilirsiniz.

İçinden 2 adet 6+2 PCI-e kablosu çıkması lazım. Her kabloda da 2 adet 6+2 soket olması gerekiyor. Kablolardan birinde 2 soket birden kullanman gerekecek tavsiye edilen bir yöntem değildir. AMD 7900XTX için 800W PSU öneriyor bu demek değil ki 750 de çalıştırmaz ama sistemin diğer parçaları da fazla güç çekerse ani güç artışlarında PSU anlık cevap vermede sorun yaşayabilir.

Verdiğim cevabı kabul etmeniz için sertifika falan mı gerekiyor?
Yanlış anladınız tepkim size değildi, farklı psu önerisi yapan arkadaş içindi.

Reddit gibi yabancı forumlarda 750rmx ile kullanan çok fazla insan var ama kablo bağlantısını nasıl yaptıklarını yazmamışlar. Buraya konuyu açmamın sebebi ise kablo bağlantısını öğrenmek.
1699431519221.png

1699431527543.png

Burada söz konusu olan PSU'nun toplam gücü değil orada problem yok, olay ekran kartına verilen güç.

Ben size detaylı anlatayım.

PSU'dan çıkan bir kablo 150W verir, sizde 2 adet kablo varmış, yani PSU'nun 2 çıkışından 300W güç elde edersiniz, 75W da anakart slotu güç sağlar toplamda 375W güç sağlanır.

Kart 370W civarında güç çekiyor, ekran kartına bu 2 kabloyu 3 soket olarak bağladığınızda, yukarıda bahsettiğim gibi sınırda bir çalışma olur.

Verilen güç 375W çekilen güç 370W, bu senaryo sorun çıkacağı anlamına gelmez, sorun çıkarmayadabilir.

Ama 3 sokete de ayrı kablolarla güç verirseniz sorun çıkma ihtimali sıfır, çünkü 500W üzerinde güç sağlarsınız.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı