Sapphire HD 6850 overclock sorunu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
34
Yer
İstanbul/Üsküdar
Daha fazla  
Meslek
Active Directory - Security Uzmanı
Profil Kapağı
1522600635
Ekran kartımın grafik işlemcisini 775 den 850'ye, bellekleri ise 1000 den 1200 e çıkarttığımda ve oyuna girdiğimde sorunlar oluyor.

CS 1.6 da olmuyor ama crysis 2 de oluyor. Ekran sağa sola kayıyor. Kareler çıkıyor :D Düzeliyor sonra tekrar görüntü kayıyor falan.
Normal ayarlarında böyle birşey yapmıyor. Yükseltince oluyor. Güç kaynağım falan yeterli.

Bu arada sıcaklık 75 dereceye kadar gelebiliyor.

Normal ayarlarda da çok rahat oynuyorum ama oc ile arasındaki farkı görmek için denemek istedim ancak böyle bir sorunla karşılaştım.

Hatta az önce mavi ekran geldi ve mecburen bilgisayarı kapattım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kartını teknik servise yollarsan, OC ile kartının garantisi yaktığın için senden bi güzel para isterler. Overclok, adından da anlaşılacağı üzere, clock, yani saat frekansının üzerine çıkmaktır. Over, İngilizce üzeri anlamına gelir.

Varsayılan saat frekansının üzerine çıktığınızda kartı zorlamış olursunuz. GPU için yaptığınız OC normal. Ama bellekleri 200 MHz birden artırmak usta overclokçuların bile harcı değil. Overclock, değerleri kafanıza göre şu MHz yapayım dediğiniz bir işlem değildir. 25 Mhz gibi az az yükseltirsiniz. Her yüksetişte bir test yaparsınız. Baktınız kart kaldırıyor, devam edersiniz.

Ne zaman ki ekranda artifact dediğimiz bu bozulmalar olmaya başlar, o zaman 25 MHz geri düşer, bu defa 5 MHz , 5MHz yükseltmeye başlarsınız. Ne zaman ki artifact başlar, 5 MHz geri çekersiniz. İşte bu değer ekran kartınızın OC eşiğidir.

Örnek veriyorum, kart 195 MHz'de stabil çalışır, ama gelin görün ki 200 MHz de stabil çalışmaz. Tabi bir de bunun GDDR5 durumu var. Sen bellekleri 1200 MHz yaptım diyorsun ama aslında bellekleri 4000 MHz'te 4800 MHz'e çıkartıyorsun. Zira GDDR5'te bellek frekansı dört ile çarpılıyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı