Sapphire HD 7850 O.C. Dual-X mi Powercolor HD 7870 PCS+ mı ?

Dağhan

Hectopat
Yer
Mersin
Şu sıralar sistem araştırdığım için sizlere sorma gereği duydum. Aslında bu iki kartın alımı monitörlere bağlı.

1) Sapphire HD 7850 O.C. Dual-X ve Samsung S22B350H 21.5"

Ekran Kartı: VATAN COMPUTER - SAPPHIRE - HD7850 O.C. Edition GDDR5 2GB 256Bit AMD Radeon DX11.1 Ekran Kart

Monitör: VATAN COMPUTER - SAMSUNG - 21,5'' S22B350H GEN

2) PowerColor HD 7870 PCS+ ve PHILIPS 21.5" 226V3LAB5/00

Ekran Kartı: VATAN COMPUTER - POWERCOLOR - HD7870 PCS+ GDDR5 2GB 256Bit AMD Radeon DX11.1 Ekran kart

Monitör: VATAN COMPUTER - PHILIPS - 21.5" 226V3LAB5/00 GEN

Sizce hangisi daha uygun olur ? Oyun amaçlı olacak. 1. seçeneği düşünmemin nedeni monitör çabuk değiştirilebilecek bir birim değil bana göre bu yüzden 2ms'li bir monitör seçtim.

2. Seçenekte ise ekran kartını daha üst seviye olduğu ve çekirdek hızı daha yüksek olduğu için tercih ettim. Monitörü de DVI girişi olan en ucuz 21.5" monitör olduğu için :D

Seçilen diğer parçaları da yazayım eksiklik olmasın.

AMD FX 6100
M5A97 R2.0 Anakart.
G-Skıll RipjawsX 8GB (2x4GB) 1866MHz Ram.
SEAGATE 500GB SATA 3 Hard Disk.
ZALMAN Z11 PLUS KASA.
OCZ MODXSTREAM 600W MODULER PSU.

SSD sonrası için düşündüm şimdilik çok gerekli değil.

Ve son olarak komple sistem yani kasa + monitör için bütçe 1800TL'dir.
Biraz uzun oldu kusura bakmayın yorum yapan herkese teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben olsam 2'yi seçerdim. O ekran kartının incelemesini gördüm ve inanılmaz performans sergiliyor. Overclock performansıda muhteşem gerçekten. Monitöre gelecek olursak 5ms ile 2ms arasındaki farkı anlayamayabilirsin bile,yani hiç belli olmaz. Bu yüzden gidip iki monitörü görüp denemende fayda var.

Bak şimdi oyun için monitör de ekran kartı da önemlidir. Ancak ekran kartı 1 sıradadır monitör ise en son seçmemiz gereken şeydir oyun için. HD 7870 HD 7850'den daha iyidir bildiğiniz üzere. Yani ekran kartına yatırım yap monitöre değil. Elbet de monitörün ne kadar güzelse o kadar iyidir, ancak ekran kartı oyun oynamak için 1 sıradadır, monitör ise en son alternatif.

Oyuncu isen ilk olarak oyunlardaki FPS değerini etkileyen parçalara yöneleceksin, daha sonra görüntü kalitesini etkileyen parçalara. FPS az ise monitörün 1500 TL'lik olsa ne yazar?

Şimdi o kadar çok ekran kartını övdük ki HD 7850 çok kötü bir kartmış gibi oldu, hayır değil tabiki de. Ancak HD 7870'in açıp ta HD 7850'nin açamadığı çok oyun var. Mesela ben test ettim Metro 2033'ü en üst grafiklerde 39 FPS ile oynadım HD 7870 ile. Mesela HD 7850 ile en üst grafiklerde oynayamazsın.

Şimdi diğeceksiniz ki illa en üst ayarda oynaması mı lazım biraz da grafiklerden kıssın. E o zaman da görüntü kalitesi düşüyor senin kaliteli monitör almanın ne anlamı kalıyor? :D Bu çok önemli.

Powercolor tek fanlı olduğu için bir de ısı konusu var. Okuduğum bir incelemede uzun süre Bf3'te max. 72 dereceyi görmüş kart (Oda sıcaklığı 30 derece civarlarındayken). Normalde 32-37 derece. Ve fanı manuel olarak %50'ye alınca bariz gürültünün duyulduğunu ancak otomatikte sesin pek duyulmadığı yazılmış. Fanları otomatikte kullanacağım için sorun olmaz diye düşünüyorum. Sizce bu sıcaklık değerleri nasıl ? (Kasada 5 fan olacak 1 tane içeri üfleyen 4 egzoz.)

Bana sorarsan 7850 ve Samsung monitör al derim. Çünkü 7850 sana zaten yetecektir. Metro 2033 istisnaların babasıdır zaten. Bu oyunda karşılaştırma yapmak akıllıca gelmiyor bana.
Diğer oyunlarda da seni fazlasıyla tatmin edecek düzeyde bir kart zaten.

Ben de yeni bir monitör alacağım. Ve ekran kartım 6850 . Ama ben yine de monitöre 400 lira veriyorum ve ekran kartını yükseltmiyorum.

Şöyle bir şey yapmanı kesinlikle öneririm. 7870'i al ilk önce ama monitör için biraz daha para biriktir daha sonra al monitörü.

Bende şuan 350 lira para var. 400'e monitör de alabilirim. Ekran kartının üstüne ekleyip 500 liraya ekran kartı da alabilirim. Monitörün kötü olduktan sonra ekran kartının inan ki bir anlamı yok.

Ben internet kafeye sırf buradaki kaliteli monitörler nedeni ile geliyorum.

Tekrar hatırlatıyorum HD 7870 al ama monitörü az daha para biriktirip al.

- - - Güncellendi - - -

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı