Çözüldü Sapphire markası neden önerilmiyor?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

cerraah

Hectopat
Yer
Denizli/Pamukkale
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Sapphire markası bazı kişiler için öneriliyor ama bazı kişiler için önerilmiyor. Mart gibi RX 5700 gibi bir sistem toplayacağım bu yüzden Sapphire RX 5700 Pulse modelini alacağım. Sizce ne yapmalıyım RTX 2060 mı almalıyım yoksa Mart'a kadar bu sorunlar düzelir mi(Yazılım sorunları, sürücülerde sorunlar, WattMan vb. )?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Nedenini anlamak için 1-2 gün sosyal'i takip etmeniz yeterli. Ekran kartı sorun konularındaki kartların %80'i Sapphire markasının kartıdır.

Buarada istatistik de yapmak gerek diye düşünüyorum. Sapphire orta - düşük seviye ekran kartları üretmekte ve Türkiye'de çok yüksek sayı da satış yapmakta. Bu durum "Reno sağlam araba değil o nedenle almayın" demek gibi bir şey olmasın?

Yani satış miktarı ve servis dönüşlerine bakmak lazım. En sağlıklı sonuç o zaman çıkar. Ben bu verilere sahip değilim. Ancak bugüne kadar 6 tane Sapphire ekran kartım oldu. Uygun fiyata aldım, hepsinden de memnun kalmışımdır. Hala Sapphire 390X kullanıyorum mesela.
Offff deliricem. Bir yandan kötü yorumlar bir yandan iyi yorumlar bu nedir böyle 😱
Yapacak bir şey yok riske giremem:

AMD Ryzen 5 1600 Soket AM4 İşlemci
Gigabyte B450M S2H Soket AM4 DDR4 Gaming Anakart
Corsair Vengeance LPX 8GB (1x8GB) DDR4 3000MHz C16 Siyah Ram
Zotac Gaming GeForce RTX 2060 6GB GDDR6 192Bit DX12
Apacer Panther AS340 240GB SSD Disk
Corsair Carbide Spec Delta RGB Tempered Glass Gaming Kasa
Corsair VS550 550W 80+ Power Supply

bunu alayım uygun mudur ?

AMD ekran kartlarının yazılımsal sorunları olduğu doğrudur. Örneğin RX 5700 XT bugün 3.000 TL fiyat bandında gezerken ortalama aynı performansı veren nvidia RTX 2070 super ekran kartı 4.000 TL civarında geziyor. Ben ekran kartı alırken fiyat performans kısmına dikkat ederim. Aynı performansı almak için neden 1.000 TL daha fazla veriyim ? 2 sene sonra zaten çöp olacak

Teknoloji şans işi ha Nvidia ha AMD. Bi bakarsın aldığın Sapphire kartı gerçekten diğer Rx 5700'ler den daha performaslı olur ya da bi bakarsın aldığın Nvidia kartında çok sorunlarla karşılaşırsın. O yüzden bu işlere bu kadar ayrıntılı girme hangisi daha iyi performans veriyorsa onu al.

EVGA nasıl NVIDIA'nın en üst düzey GPU markasıysa Sapphire da AMD için o kadar üst düzeydedir, aksini de hiç kimse söyleyemez. VEGA, RX 500 serisi için NVIDIA kartlara yaptıkları tasarımları hiç değiştirmeden direk AMD kartlara aktarıp çeşitli çeşitli sorunlar yaratan markalarla (Gigabyte, MSI, Asus) Sapphire hiçbir şekilde karşılaştırılamaz. AMD ekran kartları modelleri için çoğu zaman üst düzey soğutma, malzeme kalitesi ve OC için üst düzey GPU board kullanıyor.

Peki bunu önümüzde ki günlerde düşüneceğim. Adamlar bir kart yapıyor RTX 2060S gücünde ama hataları çok var olmasa pazarın hakimi o olur ama elden gelmiyor.
EVGA nasıl NVIDIA'nın en üst düzey GPU markasıysa Sapphire da AMD için o kadar üst düzeydedir, aksini de hiç kimse söyleyemez. VEGA, RX 500 serisi için NVIDIA kartlara yaptıkları tasarımları hiç değiştirmeden direk AMD kartlara aktarıp çeşitli çeşitli sorunlar yaratan markalarla (Gigabyte, MSI, Asus) Sapphire hiçbir şekilde karşılaştırılamaz. AMD ekran kartları modelleri için çoğu zaman üst düzey soğutma, malzeme kalitesi ve OC için üst düzey GPU board kullanıyor.
Dostum öyle diyorsun ama bir bakıyorsun biride sıkıntılı bir marka diyor yani insan nasıl karar vericek ?

Offff deliricem. Bir yandan kötü yorumlar bir yandan iyi yorumlar bu nedir böyle 😱
Yapacak bir şey yok riske giremem:

AMD Ryzen 5 1600 Soket AM4 İşlemci
Gigabyte B450M S2H Soket AM4 DDR4 Gaming Anakart
Corsair Vengeance LPX 8GB (1x8GB) DDR4 3000MHz C16 Siyah Ram
Zotac Gaming GeForce RTX 2060 6GB GDDR6 192Bit DX12
Apacer Panther AS340 240GB SSD Disk
Corsair Carbide Spec Delta RGB Tempered Glass Gaming Kasa
Corsair VS550 550W 80+ Power Supply

bunu alayım uygun mudur ?
Risk faktörü her zaman vardır. Ben senin yerinde olsam hangisi fiyat/performans oranı daha yüksek ise onu alırım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı