Sapphire Pulse RX 5500 XT 8 GB incelemesi

5500 XT 8 GB modeli ile açılan tüm konulara aynı şeyleri yazmak yerine 8 aydır kullandığım bu kartın incelemesini yapmak daha yararlı olur diye düşündüm. Öncelikle en çok sorulan ve merak edilenleri yanıtlayarak başlamak istiyorum.

S: 5500 XT çok ısınıp güç tüketiyor mu?
C: Hayır. Oyunlarda ortalama güç tüketimim 80-100w civarı. Sıcaklıklar ise kışın 60-65, yazın 65-68 derece civarı seyrediyor. Sapphire Pulse modelinin soğutması oldukça iyi ortalama 800 RPM ile çalışıyor bu nedenle oldukça sessiz. Kasa olarak önü kapalı Corsair 275R modeline sahibim.

S: AMD sürücüleri çok kötüymüş. Siyah ekran, çökme, wattman hataları var mı?
C: 5500 XT sürücü sorunu bulunmayan bir model. Kötü ve zayıf güç kaynağından kaynaklı sorunlar olabilir bu yüzden en az orta kalite bir PSU seçmek önemli. Navi 10 yongasını kullanan 5600 XT/5700/5700 XT'den ayrı olarak, 5500 XT modelinde daha yeni olan Navi 14 yongası bulunuyor.

S: 5500 XT PCIe 4.0 bir kart. PCIe 3.0 anakart ile kullanabilir miyim?
C: Evet kullanabilirsin. 5500 XT 8 GB modeli PCIe 4.0 ile 1-2 FPS daha fazla veriyor ama PCIe 3.0 ile de gayet uyumlu ve rakiplerinden geride kalmıyor.

S: Sapphire kötüymüş diyorlar.
C: Bu ilk kullandığım Sapphire kart ve gayet memnunum.

Farklı sorular olursa yanıtlarım. Kartı inceleme kısmına geçiyorum. Kutusu öncelikle gayet ince beklentiniz büyük olmasın. İçerisinden de pek bir şey çıkmıyor. Garanti belgesi, kılavuz ve kart bu kadar. Kart çok büyük değil boyutları tüm sitelerde bulunuyor eğer almadan kendi kasasına sığar mı diye merak eden olursa. Arka plakası gayet iyi görünüyor, fanları da geniş.

IMG_4939.JPG

IMG_4941.JPG

1 adet HDMI, 3 adet DP girişi var. VGA girişi ise yok.

IMG_4940.JPG

Sıcaklıklar ve ortalama performans için bazı popüler oyunlardan kayıt yaptım. Ryzen 1500X kullanıyorum ve rahatça besliyor. Daha güçlü işlemci ile kullanacaksanız FPS değerleriniz daha yüksek olur. Radeon ReLive ile kayıt yaptığım için ortalama 3-5 FPS düşüş var, bu yüzden aynı oyunlarda daha iyi performans almanız kesin gibi eğer 2x8 GB RAM sahibiyseniz.

Witcher 3. Ayarlar ultra ve hairworks açık, en yüksekte.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Red Dead Redemption 2. Hardware Unboxed kanalının ayarları var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Death Stranding. Ayarlar ultra.

Shadow of The Tomb Raider. Ayarlar ultra.

Son olarak kart yakın zamanda yeni sürücü ile performans artışı oldu. Ben bu artışı 20.11.2 ile ilk farkettim ve Furmark benchmarkında 5 FPS artış yaşadım. Bu karta sahipseniz veya alacaksanız 20.11.2 WHQL veya daha yeni bir sürücüyü kurmanız en iyisi.

Adamın parmağı direk Sapphire'i gösteriyor. Tepkim o yüzden. Gerçekçi olup bir-iki model üzerinden eleştirse bir şey demeceğim, olabilir. Ama olay şu ki eleştirdiği modelde de bir sorun yaşamadım.
Yahu benim Sapphire'den maaş aldığım yok. Çıkarım yok. Babamın Mali da değil niye öveyim ki? Kullandıklarımın içinde en iyisi bu kardeşim. Onun için eleştirenler sağdan soldan duyduklarını insanlara yaymasınlar, alsınlar, kullansınlar, kendi ellerinde patlarsa şikayet etsinler.
Benim bildiğim çevremde 50- 60 kişi var Sapphire kullanan oyuncular var. Ne ısı problemleri var ne de başka bir şikayetleri.
Yahu nerede bu şikayet edenler? Kim bunlar?
1000 kişide on kişi şikayet etti diye kartı çöpe mi atacaz ya da "aman aman uzak durun" mu diyeceğiz?
Kul yapısıdır olur, arıza da eder ama "uzak durun" demenin altında tarafgirlik vardır kardeşim.
Ben Sapphire'in pazarlamasını yapmıyorun ki övüp durayım.

Var. Ben alıyorum. Isı da 70'i geçmiyor. En düşük 55 FPS alıyorum. En yüksek 75-77.

Öyle bir imkan yok işte :)
balanced ayarlardır o.
Sadece texture Ultra yapınca Ultra olmuyor.
O kart Ultra'da maks 35 FPS verebilir.

RDR2 Ultra ayarlarda öyle bir FPS almanın mümkünatı bile yok.
Arkadaşım ultra ayarlarda min. 55, max. 75-77 fps alıyorum. Hatta vsnyc'i aç 60 fps'e sabitle. Isı da 70 üzerine çıkmıyor. 3 saat çatır çatır oynamamın üzerine bunları söylüyorum.
Siz o fpsleri alamayabilirsiniz. Başka etmenler olabilir. Bilmiyorum.
Yani sol üst köşede görmediğim bir şey için niye "gördüm" diyeyim ki?

balanced ayarlardır o.
Olabilir kardeşim dikkat etmedim. Ancak sonuçta ultrada herhangi bir sorun yaşamadan oynayabiliyorum. Benim için yeterli. Kasa havalandırması ahım şahım olmadığı halde ısınma problemim de yok.
balanced ayarlardır o.
Yalnız gölge, su vb kaliteyi yüksek ayarlara aldığımda 60-70 fps alıyorum. Kısaca grafiklerin hiçbir sekmesinde orta ya da düşük ayarda değilim.

Arkadaşım Ultra ayarlardamin. 55, Max. 75-77 FPS alıyorum. Hatta Vsnyc'i aç 60 FPS'e sabitle. Isı da 70 üzerine çıkmıyor. 3 saat çatır çatır oynamamın üzerine bunları söylüyorum.
Siz o FPS'leri alamayabilirsiniz. Başka etmenler olabilir. Bilmiyorum.
Yani sol üst köşede görmediğim bir şey için niye "gördüm" diyeyim ki?

Dostum ben senin 60FPS almana bir şey demiyorum alırsın.
Ama Ultra ayarlarda değil balanced ayarlarda alırsın.

Olabilir kardeşim dikkat etmedim. Ancak sonuçta ultrada herhangi bir sorun yaşamadan oynayabiliyorum. Benim için yeterli. Kasa havalandırması ahım şahım olmadığı halde ısınma problemim de yok.

Yalnız gölge, su vb kaliteyi yüksek ayarlara aldığımda 60-70 fps alıyorum. Kısaca grafiklerin hiçbir sekmesinde orta ya da düşük ayarda değilim.

Ben kendi kaydettiğim videoyu paylaşayım seninle. Videonun başında yaptığım tüm ayarlar var, grafikler hem güzel oluyor hem de performans tatmin edici. Denemeni öneririm.

Ben kendi kaydettiğim videoyu paylaşayım seninle. Videonun başında yaptığım tüm ayarlar var, grafikler hem güzel oluyor hem de performans tatmin edici. Denemeni öneririm.

R5 3600 - 16gb ram - msı b450 gaming plusmax. Aldığım fps de işlemcinin payı var sanırım. Yine de teşekkürler

Geri
Yukarı