nerzall

Hectopat
Dostlar öncelikle merhabalar, 2020'nin haziran ayında kendime Sapphire RX 5600 XT ekran kartı alma gafletinde bulundum. Kullanmaya başladığımdan beri ızdırap çekiyorum desem yalan olmaz. Almayı düşündüğüm vakit yaptığım araştırmalarda çıkışında AMD Radeon Software sürücüleri kaynaklı çok problemli olduğunu ama artık bu sorunların ortadan kalktığından bahsediliyordu ama durum bende öyle olmadı. Nette var olan çoğu çözümü denememe ve her sürücüyü test etmeme rağmen sorunların geçmedi.

Ben bilgisayar başında çok vakit geçiren bir insanım ve bu uzun sürede en az birkaç kere rastgele durumlarda yeşil ekran çökmesi yaşıyorum bundan kaynaklı genel olarak sistem ekran, klavye, mouse ve kulaklık gibi harici birimlerden elektriği kesiyor ve komaya benzer bir modda kalıyor. Son aylarda yeşil ekran + sistem kitlenmesine ek olarak bir anda milisaniyelik yeşil ekran olup normale dönmeler ve son darbe olarak kalıcı yeşil ekran geliyor.

Geçenlerde artifactlenme mevzuları da yaşanmaya başladı bazen sadece Radeon Software'den bir sürücü zaman aşımına uğradığı için çökme yaşandı benzeri hata alıp kurtarabiliyorum o anlık işimi ama nadiren böyle oluyor. Aşırı yük gerektiren oyun ya da sosyal medya sörfü fark etmeksizin bu sorun yaşandığı için ağır yük kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Hatta Online ders ve sınavlarda da çökmeler yaşamış bulunmaktayım. Bilgisayarda bu olayın crash raporunu nasıl alırım bilemiyorum. 2 ay önce sorunu PSU kaynaklı düşünüp Cooler Master MWE V2 650Watt Bronze güç kaynağına geçiş yaptım ama fark olmadı.

Radeon Software aracılığı ile overclock ve undervolt yaptım olmadı. Volt miktarını arttırdım yine çözülmedi. Güç kullanımını %20 arttırdım yine aynı. Format ve DDU da denedim. Sadece driver kurup AMD Radeon Software es geçerek denesem de sonuç aynıydı. Bazı Windows ayarlarını kurcalamam da fayda vermedi. Son 2 haftadır ise katlanılamaz derece bir sıklıkta bunları kulanımım boyunca yaşamaktayım. Haftaya bölümüm açıldığı için garantiye vermem kısa süreli olarak imkansız. Uzun lafın kısası, bu sorun nedir bilen var mı? Nasıl bu olayın hata raporunu alabilirim? Belli bir örüntüde yaşanmadığı ya da belli bir durumda ortaya çıkmadığı için garantiye nasıl kanıtlarım? Sanmıyorum ama çözümü var mıdır? Tüm yardımlar için şimdiden teşekkürler.​

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sistem özelliklerim:
Ryzen 5 1600 AF(12nm) 3.2 GHz.
Gigabyte B450M S2H anakart.
2*8GB G.Skill Aegis 2133 MHz DDR4 RAM.
Sapphire Pulse RX 5600 XT 6 GB GDDR6 ekran kartı.
SanDisk Ultra 3D 1 TB M.2 NVMe 2400Mb/s - 1950mb/s SSD.
Cooler Master MWE V2 Bronze 650Watt​

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-02-04 at 19.29.43.jpeg
    WhatsApp Image 2021-02-04 at 19.29.43.jpeg
    114,8 KB · Görüntüleme: 41
  • WhatsApp Image 2021-02-16 at 15.01.39 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2021-02-16 at 15.01.39 (1).jpeg
    149,4 KB · Görüntüleme: 44
  • WhatsApp Image 2021-02-16 at 15.01.39.jpeg
    WhatsApp Image 2021-02-16 at 15.01.39.jpeg
    149,4 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleme:
Öncelikle geçmiş olsun, aklıma yalnızca garantiye göndermek geliyor.

Önceden böyle bir sorunla karşılaşmıştım. ASUS RX 480 ekran kartı ilk çıktığı zamanlardı. Sorun ekran kartında çıktı. Garantiye yolladım ve yenisini yolladılar. AMD yazılım konusunda biraz sorunlu ama bunun onunla ilgisi yok. Aldığın yere götürür veya gönderirsen sorununu çözerler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Önceden böyle bir sorunla karşılaşmıştım. ASUS RX 480 ekran kartı ilk çıktığı zamanlardı. Sorun ekran kartında çıktı. Garantiye yolladım ve yenisini yolladılar. AMD yazılım konusunda biraz sorunlu ama bunun onunla ilgisi yok. Aldığın yere götürür veya gönderirsen sorununu çözerler.

Anlattığınız sorun tam da GPU kaynaklı bir problem gibi. Garantiye göndermek kesin çözüm olacaktır. Bunları da deneyebilirsiniz.

Öncelikle geçmiş olsun, aklıma yalnızca garantiye göndermek geliyor.

Bu sıkıntılar rastgele anlarda rastgele şekilde(en azından benim incelediğim kadarıyla) gerçekleştiği için garantide sıkıntı olmaz değil mi? Ya da bu sorunu saptayabileceğim bir yol var mıdır?

Ek olarak en az 3 ay garantiye gönderemem(üniversite Online devam edeceği için) gibi duruyor sıkıntı olur mu?

Bu sıkıntılar rastgele anlarda rastgele şekilde(en azından benim incelediğim kadarıyla) gerçekleştiği için garantide sıkıntı olmaz değil mi? Ya da bu sorunu saptayabileceğim bir yol var mıdır?

Ek olarak en az 3 ay garantiye gönderemem(üniversite Online devam edeceği için) gibi duruyor sıkıntı olur mu?
Onlar eğer bir problem varsa mutlaka anlarlar. Garantiye gönderin bence eğer telefondan derslere girme imkanınız varsa :).

Garantide sıkıntı olacağını sanmam. Eğer iyi niyetlilerse sorun olmaz. 3 ay sonra garanti süresi bitmeyecekse bir sorun teşkil etmez.

Garanti konusunda sıkıntı olmaz. Yeni ekran kartının gelmesinin çok uzun süreceğini sanmıyorum. Benim elime 1 hafta içinde ulaşmıştı. 15 gün süre vermişlerdi normalde. Böyle kullanmanın sıkıntı olacağını sanmıyorum.

O zaman mecbur birkaç ay dişimi sıkıp garantiye vermem gerecek. Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Dostlar, okul döneminden dolayı garantiye yollayamadığım için aylardır günde 3-5 yeşil ekran hatası eksik olmuyordu. Lakin 2 hafta önce monitörümü bırakıp evdeki LCD TV'yi kullanmaya başladım ve o süre boyunca hiçbir yeşil ekran hatası yaşamadan kullandım. Geçen gün eski monitörümü 2.monitör olarak kullanmayı denediğimde sorunum tekrar hortladı. Fakat zaten bu hata rastgele örüntülerde( bazen 1 hafta olmuyor sonra her gün fazlaca oluyor) gerçekleştiği için hala GPU mu yoksa monitör mü asıl sıkıntı tam saptayamadım.

O yüzden sorum şu;
Monitör GPU ya da sistemi çökertebilir mi? Eğer cevap evet ise nasıl bundan emin olurum?

Geri
Yukarı